Dívejte se na svět tady a teď – stejně jako děti

Redakce Jídlo.cz

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Dopředu všechny z nás životní poutí táhne neurčitá potřeba nějakého vyššího pozitivního citu. To aby nám v slzavém údolí rozjasnil život. Většina mu říká štěstí, které uvádí spousta lidí jako životní sen. Tedy dosáhnout štěstí. A platí přímá úměra, že čím víc ho nemáme, tím víc ho chceme a tím víc o pocitu štěstí sníme. Jenže štěstí jako prchavá emoce přijde a odejde. Jak tedy dosáhnout pozitivního myšlení tak, abychom nebyli zklamaní vždycky, když pocit štěstí pomine? Cesta je to dlouhá. Změnit svoje navyklé vzorce chování dá pořádnou fušku, nicméně odměna na konci cesty je velmi sladká, a tak stojí za to vydat se na ni.

Celkem překvapivě se lidé, kterým se podařilo nastoupit cestu pozitivního myšlení, shodují na několika věcech, které je touto cestou provázely. Zkuste tedy nevidět sklenici vody poloprázdnou, nýbrž poloplnou. Jde vlastně o několik poměrně neurčitých rad. Kdo ale zachytí tento blahodárný a příznivý spodní proud, bude krůček po krůčku postupovat cestou vpřed a na konci ho čeká třeba odměna v podobě pocitu štěstí při pohledu na noční oblohu. (Dosaďte si podle libosti cokoliv jiného).

Je to tak, jak to je

I když bychom si to všichni přáli, tak život není jenom o veselých chvílích a radostném lenošení. Zákonitě přicházejí situace, které vyžadují vaši důkladnější pozornost, což vás stresuje a fyzicky vyčerpává. Ale i ve chvílích, kdy vám nic důležitého nechybí, můžete zažívat mučivé chvíle neodbytné nespokojenosti. A tak je to správně. Jestli se cítíte mizerně, ciťte se mizerně. Beze všeho. Vzhůru do toho, a ještě si tu svoji vlastní mizérii užijte. Když totiž přiznáte, že jste prostě smutní, protože jste se například chovali nespravedlivě k někomu blízkému, pocítíte úlevu. Tím ubude potřeba hnát se za každou cenu za psychickým stavem s opačným znaménkem.

Trpělivost růže přináší

Možná je to těžké, ale zkuste si představit, že váš život má nějaké přirozené fáze, které mají zase přirozené okolnosti a samozřejmá východiska. To znamená, že v mládí nebudete rozhození, když se pár dní nevyspíte, protože jste se toulali s kamarády po venku. Nebo ve zralém věku vás nerozhodí zkrachovalý plán na cestu kolem světa. Protože takové věci se dějí bezděčně a námi osobně nejsou nijak ovlivňovány (momentální zdraví, příroda atd.). To se prostě stává.
Jděte krok po kroku. Cesta je to dlouhá a o cestu jde. Ta cesta je sám život. K překážkám proto přistupujte trpělivě, nenechte se nijak rozhodit. Problémy nenechávejte vyhnít, ale zároveň nezapomínejte, že všechno má svůj čas.


Pohled dítěte na svět

Život jako nekonečná příležitost něco se učit nebo něco prožívat. Často je to tak, že pokud něco nezkusíte právě teď, příležitost se už nebude opakovat. Toto přemýšlení se velice hodí v momentech, kdy vaše nálada sestoupila do podzemí. Co takhle v době nepřestajného splínu začít hledat nějaký nový koníček, nějakou novu činnost, která vás uvede do stavu údivu, stejně jako když dítě kouká na svět a život, který je, řečeno klasikem, jako bonboniéra. Zachovat si schopnost úžasu a ohromení, je velká ctnost. Nemávejte nad vším omlácenou rukou dospělého.

Nezveličujte, mnoho toho nepotřebujete

Zůstali jste v dopravní zácpě a nestíháte už udělat k večeři báječnou roštěnou? Zaspali jste a nestihli jste si vyžehlit vaše oblíbené kalhoty, takže jste vzali za vděk těmi obnošenými? Na tom nezáleží. Sami sebe vplétáme do pavučin představ, jak by „to“ mělo být. A když to nevyjde, štkáme a lkáme až hanba. Vytvořit si představu nic nestojí, nic neriskujete, ale nenaplnění vašich plánů má na vaši psychiku těžkotonážní účinky. Sami na sebe pleteme bič. Blbé je, že skutečnost si vysníváme často a nevědomky. Zhroucení plánů bychom ale měli brát o něco méně vážně. Nestíhám večer uvařit? Tak koupím něco po cestě. Musím si vzít na sebe ráno staré kalhoty? Tak si k tomu vezmu něco novějšího. Stejně jako na věcech a myšlenkách lpíme, tak bychom stejně tak nemuseli. Lehce nabyl, lehce pozbyl. Ti nejšťastnější z nás nemají nic. Nezapomínejte na to!

Tady a teď

Zkuste se při bilancování nějaké konkrétní situace vyhnout slovům vždycky, pořád, nic, všechno, všichni a tak podobně. Jsou to totiž slova, která nás odvracejí od přítomného okamžiku tady a teď. Jedete-li autem, buďte v něm na sto procent. Jste se svými dětmi, buďte tam i myšlenkami, ostatní prostě počká, ne že ne. Na ulici kolem vás proudí davy lidí, prožijte je. Mohlo by se pokračovat, ale jde v zásadě o to zpomalit vnímání času, který v našich uběhaných životech letí jako o závod. Zastavit se a vteřinu po vteřině vnímat svět jde velmi dobře se zvířaty a dětmi, u nich ta schopnost ještě nezmizela. Nezapomínejte také na smysly, kterými jsme byli obdarováni, ale jejichž dar už pomalu neumíme užívat. Čichejte, hlaďte, poslouchejte, však lidé jsou jenom živočichové.

Dušená mrkev

Dušená mrkev


Recept na jídlo, jako je dušená mrkev, položí základy vašemu majstrštyku.


Sezónní zeleninový salát s pita chlebem

Sezónní zeleninový salát s pita chlebem


Dopřejte si sezonnosti a nacpěte se zeleninou, která vám dodá tolik potřebné bílkoviny.


Hermelínová silvestrovská pomazánka

Hermelínová silvestrovská pomazánka


Hermelínová silvestrovská pomazánka je super občerstvením pro vaše přátele.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Dívejte se na svět tady a teď – stejně jako děti, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: dívejte, svět, tady, teď, stejně, jako, děti.

Kde najít informace×