Masarykův dukát: Unikátní kousek nejen pro sběratele

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Máte rádi staré mince a chtěli byste mít ve své sbírce co nejvíce unikátů? Není divu. Numismatika člověka doslova pohltí a nepustí. Ať už mezi sběratele mincí patříte, nebo nikoliv, určitě se vyplatí pořídit si Masarykův dukát. Že jste o žádné takové minci ještě neslyšeli? To vůbec nevadí. Představíme vám ji v následujících řádcích mnohem podrobněji.

Proč zrovna nyní?



Odpověď je vcelku jednoduchá. Vždyť právě teď vyhlížíme oslavy 100 let od založení samostatného Československa. Státní svátek se blíží, nicméně letos má tu pikantní příchuť, že výročí je kulaté. Na tuto událost by se stoprocentně nemělo zapomínat a numismatika je pouze jedním z oborů, kde se na něj myslí. Český národ měl, má a bude mít originální mince, na které je radost pohledět.

Slavný pražský groš



Platidel byla v historii nejen našich zemí spousta. Jedním z nejznámějších jsou bezesporu pražské groše. Právě ony začal razit Václav II. z pražské hřivny a následně v ražbě pokračovali i další panovníci, jakými byli třeba Jan Lucemburský, Karel IV. a mnozí ostatní. Stříbra se nacházelo v Kutné Hoře a okolí dostatek, takže i počet mincí rapidně rostl. Z dalších mincí nelze zapomenout ani na slavný Jáchymovský tolar.

Silná československá koruna



K zavedení československé koruny došlo v roce 1918. Československo nezbytně potřebovalo vlastní finanční jednotku. Tato silná měna dokázala přežít několik desítek let a fakticky skončila svou existenci až v roce 1992, tedy s rozpadem Československa.


Tradiční české mince



Na ty nejznámější tradice vždy odkazovaly pamětní mince ze zlata, a to svatováclavské dukáty. V Československu docházelo k jejich ražbě již od roku 1923. Razili se speciálně k výročí od zavraždění sv. Václava jeho bratrem Boleslavem ve Staré Boleslavi.

Krása a originalita českých mincí



Zlaté i stříbrné mince či bankovky tuzemské provenience měly vždy svůj osobitý ráz. Situace byla do jisté míry dána i tím, že T. G. Masaryk nechtěl, aby byla na všech mincích i bankovkách jeho podobizna. Za Rakousko Uherska se jednalo o zcela běžnou záležitost, kdy byli panovníci zcela běžně na veškerých oficiálních platidlech. Na tehdejší podobě finančních prostředků se podíleli ti nejznámější umělci. Řadily se mezi ně takové persony jako Max Švabinský, Max Švabinský či Josef Šejnost a Otakar Španiel.

Dukáty se razily již za Karla IV.



Dukát u nás představuje tradiční platidlo, které se používalo již v dávné minulosti, a to konkrétně už za Karla IV. Měly formát jako současná koruna a totožnou hmotnost 3,49 g. Ryzost mince činila 23,6 karátů. Masarykův dukát je cenný stejně tak.

Unikátní Masarykův dukát



Masarykův dukát je unikátní mincí z provenience Pražské mincovny. Poznáte ho na první pohled a rozhodně člověk nemusí být nějak znalý v oboru numismatiky. Upoutá již jen originální ruční prací. Na lícní straně je vyobrazen T. G. Masaryk z profilu. Na rubu najdeme typické znaky České a Slovenské republiky. V horní části je umístěn dvouramenný kříž a pod ním český lev. Součástí mincovní plochy jsou mimo jiné také ještě slezská a moravská orlice či puncovní značka. Když se na minci podíváte, sami se v ní uvidíte. Zrcadlení je takřka dokonalé. Ražba probíhá v nejvyšší kvalitě, a to ručně leštěnými razidly.

Buďte rychlí, náklad je nízký!



Mincovna realizuje tuto exkluzivní ražbu s minimálním nákladem. Do výroby půjde pouhých 1000 kusů. Rozhodně se tak nedostane úplně na všechny. Z toho důvodu se vyplatí zakoupit si minci co nejdříve. Prodávat se bude v Obecním domě v Praze. Podívat se na ni ovšem můžete bez problémů už nyní online na adrese zlate-mince.cz.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Masarykův dukát: Unikátní kousek nejen pro sběratele, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: masarykův, dukát:, unikátní, kousek, nejen, pro, sběratele.

Kde najít informace



×