Sdílet:

Rýžová dieta

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Pokud nemáte rádi rýži, vůbec o této dietě neuvažujte. Protože jak už sám název naznačuje, při této dietě jíte rýži, rýži a zase rýži. Samozřejmě ji pokaždé doplníme ještě něčím, ale stejně. Kdo rýži nerad, měl by si raději vybrat úplně jinou dietu.

Při rýžové dietě, která trvá tři až deset dní (ze zdravotních důvodů ne více), můžeme poměrně rychle zhubnout několik kilogramů. Po skončení diety a přechodu k normálnímu stravování je ale třeba vzít v úvahu možný jojo efekt a přizpůsobit tomu jak velikost porcí, tak kalorické složení jídelníčku.

Rýže je velmi bohatá na minerály, jako je například draslík, fosfor, hořčík, železo, vitamíny B1, B2, B3, vitamín E,  a obsahuje také významné množství vlákniny. Rýže tělo odvodňuje, zbavuje škodlivých látek, pročišťuje trávicí ústrojí a odkyseluje organizmus. Také přispívá ke snižování cholesterolu. Má poměrně značný obsah sacharidů, což se projevuje při této dietě tím, že nehladovíme. Přesto pro někoho může být tato dieta nepříjemná svou fádností a může nastat chvíle, kdy se vám už rýže začne skoro protivit. Nevýhodou rýžové diety je i to, že naše tělo při ní dostává jen velmi málo bílkovin.

Ve své podstatě je těch pár dní, kdy dietu dodržujeme, takovou očistnou detoxikací organizmu. Při rýžové dietě je doporučená denní dávka nevařené rýže maximálně 250 g. Toto množství rozdělíme do pěti jídel. Uvařenou rýži pak doplňujeme bylinkami, zeleninou, libovým drůbežím či rybím masem. Vhodnou zeleninou při dietě je například česnek, zázvor, brokolice, květák, zelí, červená řepa, listová zelenina a jiné. Z ovoce se skvěle hodí například jablko, citron, grepy, avokádo.


Úplně zakázané jsou všechny mléčné výrobky, slazené limonády, veškerý alkohol a káva. Maso, kromě drůbežího a rybího, nekonzumujeme také. Dbejme na to, abychom rýži nerozvařili, protože pak vlivem jejího vysokého glykemického indexu po ní dostaneme brzy hlad.

Důležité při jakékoliv dietě je důsledné dodržování pitného režimu, což samozřejmě platí i pro tuto dietu. Pijeme čistou vodu, třeba s trochou citronové či grepové šťávy, a zelené a bylinkové čaje. Dostatečné množství tekutin způsobí, že se budeme cítit delší dobu nasyceni. Také tím prospějeme svému trávicímu traktu.

Možná budeme překvapeni, kolik druhů rýže vlastně existuje. Můžeme pár z nich střídat, čímž si dietu trochu chuťově zpestříme.

Rýže Parboiled - má daleko větší množství vitamínů a minerálů než jiné druhy rýže, což je způsobeno jejím zpracováním.

Hnědá rýže Natural - pro tuto dietu velmi vhodná, má menší kalorickou hodnotu než bílá rýže. Obsahuje velké množství vlákniny a ve slupkách je spousta pro tělo důležitých látek.

Rýže Arborio - kulatozrnná rýže, vhodná hlavně k přípravě rizota, při vaření vstřebá velké množství tekutiny.

Rýže Basmati - dlouhozrnná rýže s výraznou vůní.

Rýže Jasmínová - má také výraznou vůni a po uvaření je lepivá.

Je ovšem mnohem více druhů rýže, které můžeme použít.

Příklad dietního jídelníčku:

První den diety bychom měli jíst 5x denně vařenou rýži smíchanou pouze se zelenými bylinkami a pít samotnou čistou vodu.

Druhý den jednotlivé porce rýže doplníme celkem 100 g vařeného kuřecího masa a porcí dušené či vařené zeleniny.

Třetí den si můžeme 5x denné pochutnat opět na rýži, tentokrát ji doplníme 100 g rybího masa, jako doplněk čerstvý zeleninový salát.

Čtvrtý den konzumujeme 4 porce vařené rýže, dvě stogramové porce vařeného kuřecího masa, a další porci rýže jako rýžovou kaši doplněnou ovocem.

Pozor, neměli bychom konzumovat ovoce a zeleninu v jednom dni.

Rozhodně by rýžová dieta neměla trvat déle než oněch deset dní, pak by mohla být pro tělo škodlivá, protože v ní chybí mnoho důležitých látek. Při dietě dojde jistě k menšímu úbytku váhy, ale většinou se hodí spíš pro ty, kdo chtějí pročístit a detoxikovat organizmus, než shodit nadbytečná kila. Její nevýhodou je i ten hrozící jojo efekt a návrat k původní váze. To vše bychom měli vzít v úvahu, než s dietou začneme.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Rýžová dieta, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Rýžová dieta.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: rýžová, dieta.


×