Jak si zpříjemnit předvánoční čas aneb Těšíme se na Vánoce!

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Venku se snáší poslední lístky stromů k zemi, snad jim již sekundují i první sněhové vločky, teploty se pomalu sunou k nule a dokonce i pod tuto číslici, což v nás mnohdy vyvolává sklíčené pocity. „Už aby bylo jaro, ba dokonce léto!“ napadne nás znenadání v myšlenkách… Vždyť ta zima a osobní skleslost vzbuzující krajina – plná ticha a téměř bez známky života - nám způsobuje nepěkné nálady a často i stavy skepse a deprese. Proč ale nadcházející období vnímat hned tak černě?! Vždyť je od pradávna spojováno s čistotou bílé barvy a v neposlední řadě přicházejí svátky, svátky klidu a míru, které možná ztratily pro mnoho z nás na svém symbolickém významu těsně spjatém s hlubokou křesťanskou vírou, avšak stále zůstávají středobodem zimního období, ke kterému se upínáme, který signalizuje příchod dní, jež strávíme v teple domova a v kruhu těch srdci nejbližších lidí. Vánoce se blíží a byla by škoda si samotný předvánoční čas nechat ujít a pořádně si jej neužít! Pojďme si zkusit zpříjemnit toto období čekání na samotné završení v podobě Štědrého dne, ponořme se do správných nálad s větším předstihem – ať nelitujeme, až se nám v kalendáři ukáže lednový měsíc nového roku 2018!

Začít se musí od podlahy
Jen, co se naskytne trocha volného času, věnujme jej našemu domovu. Abychom si mohli vychutnávat vánoční čas plnými doušky, je nutné zpříjemnit a zútulnit veškeré naše bezprostřední okolí, ve kterém trávíme mnoho hodin našeho života. Napusťme proto do kbelíku vodu, přidejme čistidlo, kápněme trochu vonné esence a pusťme se do onoho pověstného „gruntování“. Tato činnosti sice často není přijímána radostně, avšak stačí v sobě přemoct ono lenivé já a pustit se do díla - leštění poliček, skříněk, vitrín odvede mysl od neustálého přemítání nad povinnostmi, příjemně vyčerpá, čímž zajistí noční hluboký spánek a zároveň pohled na krásně naklizené pokoje navodí milou náladu, spokojenost v duši a úsměv na rtech!

Trocha klidu
Ještě než však ulehneme, a necháme si zdát nádherné sny, usedněme do pohodlného křesla a dopřejme si chvíli samoty a oddechu. Vhod zajisté přijde knížka s dějem odehrávajícím se ve vánoční době či hezký vánoční film. Anebo nechejme oči zavřené a zaposlouchejme se do libých tónů oblíbené hudby, nejlépe té vánoční! Příjemný relax mohou přinést také omalovánky proti stresu, které jsou nyní dostupné v různorodém provedení u všech dobrých prodejců knih – vždyť hra s pestrobarevnými pastelkami dokáže skutečně výborně uvolnit a přinést do našich niter onen bezstarostný pocit, jenž je v dnešní době, plné chvátání a neustálých povinností ležících na našich bedrech, tak vzácný a tak člověku milý!

Vydejme se do centra dění!
Být jen sám se sebou sice každý člověk jednou za čas uvítá, avšak i společnost je důležitá, proto zavolejme svým přátelům – nejlepším, které známe již od dětství nebo naopak osobám, jež jsme bohužel dlouhé měsíce neviděli. Právě nyní je ta nejlepší doba na společnou procházku městem a parkem, završenou příjemným posezením v dobré kavárně. Při zajímavých rozhovorech a líčení zážitků však nezapomínejme koukat i okolo nás – vyzdobené domy, všudypřítomná vůně jehličí, znějící koledy, pospíchající lidé s náručí budoucích dárků, ozdobené stánky, prodejci nabízející svazečky jmelí… To vše je tak zajímavé – vždyť i ten nejobyčejnější dům, kolem kterého denně chodíme, vypadá nyní ve vánočním období tak jinak! A navíc zdobí-li jej vločková čepička!

Uvařme si něco dobrého
Čím chladněji je, tím větší v nás roste chuť a potřeba konzumovat dobré, vydatné jídlo – a na tom není vůbec nic špatného ani zvláštního! Tělo v zimě vynakládá více energie na prohřátí každé kůstky, každé částečky, proto mu dopřejme žádané palivo, ale pozor – ne ve spěchu a ne nesmyslným pojídáním tučného, fastfoodového jídla. Potěšme žaludek i chuťové pohárky kouskem nadýchané vánočky s mandlemi a k němu popíjejme šálek lahodné bílé kávy, horkého mléka s medem, svařené ovocné šťávy či pečeného čaje! A nezapomeňme lehce posypat voňavou skořicí či do čaje přihodit hvězdičku badyánu a pár hřebíčků, příjemná vůně se tak rozprostře všude kolem i v nás.

Ovoce, zásobárna potřebných vitamínů
S příchodem zimního času opouštějí nabídku obchodů různé druhy letních ovocí jako broskve, nektarinky, jahody… a pomalu se začínají objevovat ve větší míře exotické plody, které má většina z nás spojena právě se svátečními časy! Vždyť kolikráte jsme jako malí našli v Mikulášské taštičce pochoutek banány, pomeranče či mandarinky! A jak to v pokojíku krásně vonělo, když jsme onen lahodný oranžový plod vydolovali z měkké slupky! Měsíčky jsme s chutí polykali a slupky, u kterých se nám podařilo neporušit velkou plochu natrhnutím, jsme použili pro výrobu ozdob na chvojí ve váze či samotný vánoční stromek. Vraťme se proto do dětských let, nakupme exotické ovoce, naplňme jím sváteční mísu a až přijde s ochutnávkou řada na nějaký ten citrus, slupku nevyhazujme a zase si vyrobme za pomocí vykrajovátek krásné, byť jednoduché, ozdobičky. 

Psaní pro toho nejdůležitějšího!
Jako malí jsme psávali dopis Ježíškovi – jen co se první vločky dotkly okenního parapetu, usedli jsme ke stolku a malovali i psali, co bychom si přáli najít pod stromkem. Jak nám ty časy chybí! Proč ale nezkusit zavést tento pěkný rituál i v rodině, kde již nejsou malá dítka? Vždyť často nevíme a tápeme, čím bychom měli udělat svým blízkým radost. Dopis s malou inspirací by tolik ulehčil výběr! Zkusme tedy znovu vytáhnout pastelky a namalovat svá přání na papír – třeba je Ježíšek přes noc vyzvedne a na onen slavný večer i vyplní. Kdo z nás však raději zatoužil po písemné odpovědi přímo z nebe, ten ať do 5. prosince zašle Ježíškovi list skrze speciální vánoční doručování České pošty!

Teplo teplíčko
Pokreslil mráz okna nádhernými, avšak chladnými květy? Obalil větévky střapatou námrazou? Ponořila se celá krajina do třpytu bílé pokrývky? Pak naše oči plesají a užívají si toho nádherného pohledu! A to nejlépe z tepla vlastního příbytku. Rozpalme oheň v krbu, kamínkách či alespoň pootočme radiátorovým kohoutkem doprava! Jistě uvítáme i měkké, flanelové pyžamo, pletené ponožky od babičky a pořádný hrníček s horkým nápojem - co může být krásnějšího než hřejivé teplo všude kolem nás a zároveň kontrastuplný pohled do mrazivé zahrady?

Pusťme se do kreativní činnosti
A až nás ono lelkování a pozorování zimní krajiny přestane bavit, stravme svůj čas kreativním tvořením! S předstihem vyrobená přáníčka či jmenovky přijdou jistě v pozdějším období, až budou vrcholit balící snahy, vhod. I výzdoba domova je potřeba, proto máme-li již vyrobený adventní věnec, který je základem každé Vánoce slavící domácnosti, pusťme se třeba do vystřihování papírových vloček – je to tak jednoduché, a přitom efektní! Vystříhané kousky různých tvarů a dekorů můžeme přichytit do oken, na závěsy, na voňavé jehličnaté větvičky či na samotné dárky. K výzdobě oken lze také použít barvy na sklo, sníh ve spreji či obyčejné aršíky papírů, z kterýchž vystříháme jednoduché obrysy andělů, hvězd a komet. Zapomenout nemůžeme ani na světélka, neodmyslitelně patřící k Vánocům  - rozsviťme malý svícínek na okně či pověsme řetěz z malých žároviček, jenž nás svým pomalým blikotáním bude doprovázet při večerním rozjímání.


Snad nám bude nyní, v předvánoční době, utíkat čas o poznání volnějším tempem než jak tomu bylo během celého předchozího období v roce – abychom si mohli vychutnávat plnými doušky a alespoň zdánlivě větším počtem minut onu kouzelnou atmosféru přednovoročních, chladných dní.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak si zpříjemnit předvánoční čas aneb Těšíme se na Vánoce!, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, zpříjemnit, předvánoční, čas, aneb, těšíme, vánoce!.

Kde najít informace×