Majoránka do bramboráků, ale i na nervy!

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Běžné koření
Majoránka zahradní je asi nejběžnější a nejvíce používané koření v České republice. Přidává se do klasických jídel jako je bramboračka, bramboráky, karbanátky, sekaná, kočičí svatba, atd. Takové dobroty nám vařívali naše babičky, a tak se není čemu divit, že její vůně nejednomu z nás připomíná dětství. Ano, vůně je to vskutku výrazná a nezaměnitelná. Obzvláště, když se odrhá čerstvá rostlinka ze zahrádky. Dříve se pěstovala běžně, dnes již méně. Lidé si spíše zasadí bazalku, pažitku a petržel. Avšak majoránka doma pěstovaná je nesrovnatelná s kupovanou.

Bylinka nad bylinky
Majoránka zahradní je jednoletá, vzácněji dvouletá bylina, která má oválné protilehlé lístky a kvete drobnými bílými kvítky. Je známa již po staletí, pěstovali jí staří Egypťané, Řekové i Římané. V období křížových výprav se rozšířila do zbytku Evropy. Používala se nejen jako koření, ale i v lidovém léčitelství. Majoránka je účinná na nervovou soustavu – zklidňuje, pomáhá při nespavosti a stresu. Můžete si připravit uklidňující koupel. Dále se také používá při migréně a bolestivé menstruaci. Maminky pozor! Majoránka podporuje tvorbu mléka a kojení. Využijí i ti, kteří často trpí pocity slabosti. Je také známo, že podporuje trávení a pomáhá proti nadýmání. Zevně je dobrá na hojení ran. A její inhalace pomáhá při astmatu. Mast z majoránky zahradní je velice účinná na rýmu a je vhodná i pro malé děti.

Čaj z majoránky na nervy
Pokud za sebou máte těžký den a nedaří se vám zastavit myšlenkové pochody, vyzkoušejte majoránkový čaj. Příprava je jednoduchá. Dvě lžičky suché, drcené majoránky přelijte 0,25l vroucí vody a nechejte cca 15 minut louhovat. Stačí jeden šálek denně. Tento čaj je také vhodný proti nadýmání, zlepšení trávení, ale i při bolestech hlavy a migréně.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Majoránka do bramboráků, ale i na nervy!, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Majoránka do bramboráků, ale i na nervy!.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: majoránka, bramboráků,, ale, nervy!.


×