Tipy, jak co nejlépe zvládnout přijímací zkoušky i přípravu

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Zimní období je sice v plném proudu, ale jaro se pomalu a jistě blíží. Pro žáky devátých tříd základních škol to znamená, že se brzy utkají se svou první velkou školní zkouškou, kterou představují přijímací řízení na střední školy. Přinášíme vám pár tipů, jak se se zkouškami co nejlépe poprat.

V posledních letech opouštějí základní školy populačně silné ročníky a ani letošek nebude jiný. Počet uchazečů se na vybrané školy stále zvyšuje a konkurence strmě roste. Do 1. března musejí školáci odevzdat přihlášky na vybrané školy a v termínu od 13. do 18. dubna je čeká písemné a někde i ústní testování. Protože zkoušky nejsou snadné, je třeba udělat si dobrý plán a u školáků myslet i na duševní očistu.

Nepodceňovat přípravu

I když se může zdát, že duben je ještě daleko, na procvičování učiva k přijímacím testům je však nejvyšší čas. Dle zvolené školy je třeba zjistit, zda školáka čekají zkoušky pouze z českého jazyka a matematiky, nebo se bude muset připravit i na ověřování znalostí z jiných předmětů. Podle toho je možné udělat si plán, kolik učiva je třeba za určitou dobu procvičit.

Jako vodítko mohou posloužit i starší testy přijímacích zkoušek, běžně dostupné i s výsledky na stránkách společnosti Cermat. Zde si budoucí středoškolák může otestovat, jak si jeho znalosti stojí a podle toho se dále zařídit.


V případě, že výsledky nebudou valné, není třeba panikařit a začít například s lehčími testy pro osmiletá gymnázia, která školáka připraví na formu, jako jsou zkoušky udělané.

Vsaďte na doučování a využijte všechny dostupné možnosti

Pokud vám to finanční situace dovolí, zařiďte své ratolesti kvalitní doučování. V případě, že je to pro vás příliš finančně náročné, využijte například YouTube. Na stránkách jsou dostupná videa od mnoha českých učitelů, kteří názorně, odborně a zároveň srozumitelně vysvětlují danou problematiku. Také některé společnosti, které na internetu nabízejí doučování a vzdělávací portály, na svých stránkách zpřístupňují některé návodné materiály a testy s vysvětlením zdarma. Stačí jen pořádně hledat.

Nácvik se vyplatí

Řada škol či soukromých organizací nabízí tzv. zkoušky nanečisto, kde si žáci vyzkoušejí časovou dotaci, stres a testování, které je v dubnu bude čekat naostro.

Nezapomínat na duši a tělo

Rozhodnout se v teenagerském věku, jakým směrem se dále v životě vydat, není snadný úkol. Když se přidá stres a strach z toho, zda u zkoušek uspějeme, je o pořádný tlak zaděláno. V době před přijímačkami je proto dbát nejen na učení, ale také na správnou formu relaxace, dostatečný a kvalitní spánek, vyváženou a hodnotnou stravu nevyjímaje.


Ořechový koláč

Ořechový koláč


Ořechy jsou cenným zdrojem kvalitních tuků. Budoucím středoškolákům dodají energii.


Svíčková s houskovým knedlíkem

Svíčková s houskovým knedlíkem


Teenageři jsou ve vývinu a potřebují vydatnou stravu. Tradiční svíčková je určitě potěší.


Hrníčková bábovka

Hrníčková bábovka


I něco sladkého na zub se hodí pro pilně studující.


Sýrový quiche

Sýrový quiche


Slaný koláč ke svačině či k večeři je pro školáky dobrou volbou.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Tipy, jak co nejlépe zvládnout přijímací zkoušky i přípravu, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: tipy,, jak, nejlépe, zvládnout, přijímací, zkoušky, přípravu.

Kde najít informace×