Sdílet:

Vosí hnízda recept

Redakce Jídlo.cz

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Doba vaření60 minPočet porcí6 porcí

Vosí hnízda neboli včelí úly, jak se jim také někdy říká, mají jednu obrovskou výhodu. Připravit je můžete klidně na Štědrý den dopoledne a večer je pak všechny sníst. Není třeba dělat je v předstihu tak, jako například linecké cukroví. Nemusí změknout, zvláčnět a nemusíte je dokonce ani péct. Nemáte doma funkční troubu nebo chcete cukroví připravovat společně s dětmi? Pak jsou vosí hnízda tím ideálním cukrovím pro vás.

Původ vosích hnízd

Původně nebyla vosí hnízda připravována na vánoční tabuli, ale u příležitosti zimního slunovratu. V tento den totiž bylo obvyklé připravovat různé dobroty. Tyto dobroty však byly spíše obřadního charakteru a zavěšovaly se na stromy, nade dveře domů a nad stáje.

Na sváteční stůl se vosí hnízda dostala v druhé polovině 19. století. Nejprve se objevila na stolech bohatých měšťanů a šlechty a až později se rozšířila do všech domácností.

Zajímavostí je, že ačkoliv toto cukroví příliš nepřipomíná ani vosí hnízdo, ani včelí úl, tak název se mezi lidmi ujal. A ujalo se i samotné cukroví. Lze říci, že u nás patří (společně s lineckým cukrovím, perníčky či vanilkovými rohlíčky) mezi nejznámější a nejrozšířenější vánoční cukroví.

Ingredience (a potřebné formičky) na vosí hnízda

Na vosí hnízda budete potřebovat obyčejné dětské piškoty, máslo, kakao, rum, cukr. Přidat můžete i lískové nebo vlašské ořechy. Jako náplň vám poslouží vaječný koňak nebo rum. Pozor, na vosí hnízda budete potřebovat i speciální formičky ve tvaru kužele. Pořídíte je v domácích potřebách.

Tipy na snadnější plnění a vyklopení

Pokud jste už s plněním a vyklápěním vosích hnízd z formiček začali, možná jste zjistili, že to nejde tak úplně snadno. Naštěstí pro vás máme pár triků, které vám práci ulehčí. Můžete si rovnou pořídit rozevírací formičky. Díky nim nebudete muset cukroví složitě dostávat ven, ale formičku prostě jen jednoduše rozevřete.

Pokud máte formičky například po babičce a nové kupovat nechcete, můžete zkusit trik s potravinářskou folií nebo igelitovým sáčkem. Do formičky nejprve dejte potravinářskou folii, poté těsto a náplň a přiklopte piškotem. Až budete chtít vosí hnízdo vyklopit, jednoduše zatáhnete za konec igelitu, který vyčuhuje z formičky ven.

Pomocníkem se vám může stát i cukr – stačí, když v něm obalíte kousek těsta ještě předtím, než ho napěchujete do formičky. Hotové vosí hnízdo by pak mělo jít z formičky ven hned, jak s ní mírně klepnete o linku. Místo cukru klidně můžete použít i kokos.
(celý recept)

Ingredience receptu

  • 150 g piškotů
  • 50 gramů lískových nebo vlašských ořechů
  • 100 gramů cukru
  • 2 lžíce kakaa
  • 120 gramů změklého másla
  • 1 žloutek
  • 50 gramů moučkového cukru
  • 1 lžíce rumu


Způsob přípravy

Nejprve se vrhněte na přípravu těsta. Ve větší míse rozdrťte asi 150 g piškotů a 50 gramů lískových nebo vlašských ořechů. Máte-li doma robot, můžete piškoty a ořechy rozdrtit s pomocí sekacích nástavců. Poté do mísy přidejte 100 gramů cukru, 2 lžíce kakaa, 60 gramů změklého másla

Vypracujte hladké těsto. Pokud je těsto příliš suché, můžete přidat lžíci mléka. Vypracované těsto nechte v ledničce odležet asi jednu hodinu a pusťte se zatím do přípravy krému.

Příprava krému: Pokud se rozhodnete jako náplň do vosích hnízd použít vaječný koňak, máte to skoro bez práce. Stačí, když do koňaku přidáte trochu změklého másla a směs ušleháte do krému. Máslo se postará o to, že krém nebude příliš tekutý a bude se vám s ním lépe pracovat.

Krém však můžete připravit i z rumu. Do 60 gramů změklého másla přidejte žloutek z jednoho vejce a přimíchejte 50 gramů moučkového cukru. Na závěr přidejte 1 lžíci rumu.

Plnění vosích hnízd krémem: Nakonec vás čeká práce nejdůležitější, a to plnění vosích hnízd krémem. Rozdělte si těsto na stejné dílky a postupně každý dílek natlačte do formičky. Ve středu nechte díru (nebo ji vytvořte druhým koncem vařečky) a naplňte krémem.

Nakonec přiklopte piškotem a vyndejte vosí hnízdo z formičky. Hotová vosí hnízda skladujte v ledničce.


Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Vosí hnízda recept, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Další recepty na Vosí hnízda.
Nebo hledejte podobné podle části názvu vosí hnízda .
Hledat podobné recepty na internetu jako Vosí hnízda

Kde najít informace×