Velikonoční mazanec recept

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Doba vaření60 minPočet porcí10 porcí

K Velikonocům patří i velikonoční mazanec, který je na přípravu velice jednoduchý, ale výsledek zaručeně stojí za to. V tomto receptu se dozvíte, jak takový tradiční mazanec připravit.

Velikonoční mazanec je vlastně takový bochánek, který se peče ze sladkého kynutého těsta, stejně jako vánočka. Velikonoční mazanec se podává už staletí. Jde o jedno z nejstarších obřadních pečiv. Jeho pečení tradičně probíhalo na Bílou sobotu. V duchu křesťanské tradice se na vrch velikonočního mazance dělal kříž, což v novodobé historii ustoupilo. Velikonoční mazanec se tradičně pekl dvojí - jeden takzvaně chudší pro služebnictvo, který se dělal z obyčejného kynutého těsta, a jeden pro nóbl společnost, do kterého se přidávaly rozinky nebo mandle.

Velikonoční mazanec první zmínky registruje už v 15. století, kdy se mu říkalo svěceník, pomazanec nebo mazanec. V Itálii velikonoční mazanec voní pomerančovou kůrou a mandlemi, v Rusku se do něj přidává nejjemnější mouka a zakysaná smetana. Nicméně vy si upečte velikonoční mazanec podle svého, zaručeně bude sladký a dobrý, že se po něm jenom zapráší.
(celý recept)

Ingredience receptu

  • 500 g polohrubé mouky pšeničné
  • 100 g krystalového cukru
  • 100 g rozehřáté máslo
  • 20 ml mléka
  • 2 ks žloutek, plus celé vejce na potřebí
  • kostka droždí, či kypřicí prášek do pečiva
  • rozinky
  • muškátový oříšek, citronová kůra, špetka soli, plátky mandlí


Způsob přípravy

Nejprve si připravíme kvásek, který můžeme nahradit kypřicím práškem. Zahřejeme mléko, do kterého vysypeme droždí, špetku soli, cukr a kousek mouky. Kvásek poté necháme vykynout.

Do další mísy přisypeme zbytek mouky, do kterého přidáme vzniklý kvásek a zbylé žloutky. Nezapomeneme ani na muškátový oříšek, citronovou kůru, rozinky a špetku soli. Pro chuť můžeme přidat i trochu rumové esence. Poté zpracujeme pevné a tvárné těsto.

Těsto necháme ještě chvíli odpočívat, poté vytvarujeme kulatý bochánek, který připomíná chléb. Potřeme vajíčkem a můžeme dozdobit plátky mandlí či rozinkami. V předem předehřáté troubě na 200°C pečeme po dobu 20 minut. Poté mazanec ještě chvíli v troubě necháme. Přeji dobrou chuť! Fotografie: Wikimedia.org


Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Velikonoční mazanec recept, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Další recepty na Velikonoční mazanec.
Nebo hledejte podobné podle části názvu velikonoční mazanec .
Hledat podobné recepty na internetu jako Velikonoční mazanec


×