Sdílet:

Vaječný likér recept

Redakce Jídlo.cz

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Doba vaření45 minPočet porcí8 porcí

Když se řekne vaječný likér, mnoho z nás si vzpomene na své dětství, kdy se mohl na malou chvilku povznést mezi dospělé a ochutnat sladký vánoční koňak. 

Odkud se vzal vaječný likér?

Nikdo přesně neví, kde jsou kořeny oblíbeného vánočního moku. Existuje pouze spekulace, že vaječný likér pochází ze středověké anglie. Základem onoho historického likéru bylo víno, nebo pivo spojené se smetanou a vejcem, které bylo ochucené cukrem a zahuštěné trochou ovsa, nebo chlebem. Hotovému nápoji se říkalo passet a původně se podával v teplé formě. 

Až v 17. století stal ze středověkého moku vaječný likér tak jak ho známe. Nejprve se vyměnilo pivo, nebo víno za aperitiv zvaný sherry, pak ale díky nízké ceně vyhrál první místo jednoznačně rum. Díky většímu podílu alkoholu dokáže rum posloužit jako požírač bakterií, které obsahují syrová vejce a působí jako konzervant, který zajišťuje nápoji dlouhou trvanlivost. Získal tolik oblíbenosti, až se jeho produkce časem rozšířila po celém světě. 

Jaký zvolit alkohol?

Jiná země, jiný vaječný likér. V Americe a Anglii je nejčastější ingrediencí whiskey, nebo bourbon, Němci používají žitnou kořalku, Rusové a Poláci vodku a u nás je nejčastějším alkoholem do vaječného likéru samozřejmě tuzemský rum. 

Pokud si přejete mít vaječný koňak s nádechem rumu, můžete zvolit kvalitní rum, pokud chcete zkusit něco speciálního, vyzkoušejte bourbon. Příjemnou vaječnou chuť však získáte přidáním čisté vodky.  

Kořeněný sladký mok

Kořenit vaječný likér dle vlastní chuti můžete prakticky nejrůznějšími přísadami. Použít se dá máta, kardamom, skořice, hřebíček, badyán, zázvor, muškátový oříšek, vanilka, nebo třeba kakao. Vše záleží jen a jen na tom, co vám chutná.

Vaječný likér bez alkoholu

Budeme potřebovat:
6 vaječných žloutků, 100 g krupicového cukru, 250 ml smetany ke šlehání, 500 ml mléka, půl lžičky mletého muškátového oříšku, trochu vanilkového extraktu ( semínka z poloviny vanilkového lusku), několik kapek rumové tresti a špetku soli. 

Postup:
1. Nejprve si v kovové nádobě vyšleháme žloutky s cukrem. 
2. Smetanu s mlékem, solí a muškátovým oříškem vložíme do rendlíku a přivedeme k varu.
3. Jakmile směs odstavíme, necháme trochu vychladit a postupně ji přidáme k vyšlehaným žloutkům s cukrem do kovové misky. Je třeba směs opravdu přidávat pouze po 2 až 3 lžících, aby se nestalo, že se žloutky srazí. 
4. Misku pak vložíme nad vodní lázeň tak, aby se její dno nedotýkalo vody v kastrolku. Zahříváme směs tak dlouho, dokud nezhoustne. 
5. Přidáme vanilku, nebo vanilkový extrakt, rumovou tresť a necháme pořádně vychladnout. 
6. Nakonec nalijeme do připravených nádob a podáváme návštěvám.

Ať už jste příznivci vaječného koňaku s alkoholem, nebo bez, tenhle sladký nápoj k vánočním svátkům zkrátka patří. Můžete přivítat své známé, rodinu i pocestné a udělat jim radost vlastnoručně vyrobeným domácím vaječným koňakem, který má u každého svým způsobem jinou, originální chuť. Likér bez alkoholu pak potěší hlavně děti, které alespoň na moment budou mít pocit důležitosti.
(celý recept)

Ingredience receptu

  • 700 ml plnotučného mléka
  • 240 ml smetany ke šlehání
  • 3 celé skořice
  • 1 vanilkový lusk
  • 1 lžička muškátového oříšku
  • 5 žloutků
  • 130 g krupicového cukru
  • 175 ml vodky


Způsob přípravy

Do menšího kastrůlku nalijeme mléko a smetanu. Přidáme prázdný vanilkový lusk a jeho vyškrábnutý obsah, lžičku mletého muškátového oříšku a přivedeme k varu.

Jakmile začne směs vařit, odstavíme z plotýnky a necháme stát, dokud nevychladne.

Vyšleháme žloutky s cukrem do husté pěnové hmoty.

Z mléčné směsi vyndáme koření a opatrně ji vmícháme do vyšlehaných žloutků s cukrem.

Nakonec přimícháme vodku, necháme zcela vychladnout v lednici a pak hotovým likérem naplníme lahve.


Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Vaječný likér recept, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Další recepty na Vaječný likér.
Nebo hledejte podobné podle části názvu vaječný likér .
Hledat podobné recepty na internetu jako Vaječný likér

Kde najít informace×