Holandský řízek podle Pohlreicha recept recept

Redakce Jídlo.cz

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Doba vaření50 minPočet porcí4 porce

Holandský řízek a jeho recept do české kuchyně neodmyslitelně patří. Je chutný a jeho příprava zase není tolik složitá. Od přípravy holandského řízku vás může odradit snad jen trojobal, který nadělá v kuchyni hodně nepořádku. Kvůli vynikající chuti se však k receptu na holandský řízek budete vracet opakovaně.
Holandský řízek má s Holandskem jen pramálo společného
Ačkoliv název zavádí holandský řízek do Holandska, původ má recept ryze český. Holandský řízek podle Pohlreicha nebo zkrátka váš holandský řízek je vyrobený z několika základních surovin, a proto je v kuchyni velice oblíbený. Milují ho dospělí i děti. Vzhledem k použitému vepřovému bůčku a k úpravě masa smažením, nepatří holandský řízek podle Pohlreicha k dietním jídlům. Ovšem byl by hřích ho z jídelníčku zcela vynechat.


Proč tedy holandský? Možná při obědě, kdy na talíř rodince naservírujete holandský řízek, padne právě tato otázka. Když recept na holandský řízek nemá původ v Holandsku, proč ho označujeme jako holandský? Je pravdou, že jediná podobnost s Holandskem se váže na sýry eidam a goudu, které se vyrábějí právě v této zemi. Další souvislosti však nehledejte, protože je nenajdete. Je potřeba si zvyknout na to, že v české kuchyni se sem tam objeví název, který má s původem receptu jen pramálo společného. Zářným příkladem toho je recept na španělské ptáčky, kteří nepocházejí ze Španělska nebo například recept na frankfurtskou polévku, kterou s Frankfurtem pojí snad jen typické tenké frankfurtské párky, které se do ní jednu dobu používaly.
Recept na holandský řízek je zkrátka náš, vylepšit si ho můžete na tisíc způsobů, třeba můžete vyzkoušet holandský řízek podle Pohlreicha, který v sobě kombinuje hned několik druhů sýra.


Tipy na vylepšení:
- Maso si můžete sami namlít, v tomto případě použijte třeba bůček, popřípadě část bůčku a vepřové plece. Počítejte však s tím, že příprava holandských řízků už nebude tak rychlá.
- V případě holandských řízků podle Polreicha můžete do masa použít ne jeden druh sýra, nýbrž klidně i čtyřkombinaci sýrů, které milujete.
- Aby byl holandský řízek podle Pohlreicha co nejšťavnatější, do masové směsi už nepřidávejte strouhanku.
- Pokud si budete moci vybrat tuk, na kterém budete holandské řízky smažit, sáhněte po sádle, které se tolik nepřepaluje.
- Aby byly holandské řízky uvnitř dobře propečené, při smažení přiklopte pánvičku pokličkou.
- Hotové holandské řízky pokládejte na papírovou utěrku, která z nich odsaje přebytečný tuk.


Kolik času vám příprava holandských řízků zabere?


Pokud si koupíte už namleté maso, zabere vám příprava holandských řízků bez odpočinku v lednici i se smažením zhruba 50 minut. Ačkoliv vypadá příprava tohoto pokrmu složitě, nic na ní není.


S čím si nejlépe vychutnat holandský řízek?


Recept na holandský řízek podle Pohlreicha podávejte s bramborem či bramborovou kaší. Jako přílohu můžete připravit okurkový či rajčatový salát, lze si však vystačit i s kyselou okurkou. A pokud vám holandské řízky z oběda zbudou, zakousněte je k večeři či ke svačině s chlebem. Dobrou chuť!


(celý recept)

Ingredience receptu

  • 500 g mletého vepřového masa (vepřová plec nebo vepřový bok)
  • 180 g sýra (může to být eidam, gouda, čedar, ementál)
  • sůl a pepř
  • hrst čerstvé petržele
  • Na obalení a smažení budete potřebovat:
  • hladkou mouku
  • strouhanku
  • dvě vejce
  • sádlo nebo rostlinný olej


Způsob přípravy

Vepřové maso dejte do misky, osolte jej a opepřete.

Do masa vmíchejte na jemno nastrouhaný sýr i jemně nasekanou petrželku.

Směs nechte v lednici asi hodinu odpočinout.

Po vyndání z lednice začněte ze směsi tvořit oválné placičky.

Holandské řízky obalte v klasickém trojobalu.

Maso smažte na mírném stupni z každé strany asi 8 minut dozlatova.


Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Holandský řízek podle Pohlreicha recept recept, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu holandský řízek podle pohlreicha .
Hledat podobné recepty na internetu jako Holandský řízek podle Pohlreicha


×