Guláš z bílých fazolí recept
Luštěniny jsou zdravé a nutričně cenné, protože obsahují vysoký podíl bílkovin. Dříve na nich byla založená valná část jídelníčku, dnes jde o potravinu trochu opomíjenou. Luštěniny skvěle nahradí maso, zasytí a navíc dodají tělu minerální látky. Mají ale nepříjemný vedlejší efekt, jakým je nadýmání. Když přidáte saturejku, budou následky konzumace luštěnin o něco mírnější. Bílé fazole lze do receptu použít v malé i větší variantě, obě chutnají výtečně. Na luštěninovém guláši si mohou pochutnat i masožrouti, protože je ovoněný anglickou slaninou. Podávat ho lze samotný nebo v kombinaci s pečivem.
(celý recept)
Ingredience receptu
- 300 g sušených bílých fazolí
- 80 g anglické slaniny
- 1 bobkový list
- 2 cibule
- 1 lžíce ghí nebo rostlinného tuku
- 1 stroužek česneku
- 2 lžíce rajčatového protlaku
- 1 lžíce mleté sladké papriky
- 2 lžičky saturejky
- sůl
Způsob přípravy
Fazole propláchneme pod tekoucí vodou, nasypeme do mísy, zalijeme je vodou tak, aby byla hladina 2 cm nad špičkami fazolí a necháme je přes noc namáčet.
Vodu slijeme, fazole nasypeme do hrnce, zalijeme je čistou vodou, kterou přivedeme k varu. Do hrnce přidáme bobkový list a fazole vaříme téměř doměkka. Doba vaření se liší podle velikosti fazolí.
Mezitím nakrájíme slaninu na kostičky. Cibuli oloupeme a nadrobno nakrájíme. Česnek očistíme a prolisujeme. Ve velké pánvi rozpálíme část tuku, přisypeme slaninu, kterou začneme škvařit a po chvíli přidáme i cibuli a česnek. Pánev sejmeme z plotny a vmícháme do ní rajský protlak, přisypeme papriku a saturejku.
Do pánve nalijeme vodu i s fazolemi, směs osolíme, promícháme a dusíme doměkka. Guláš je hotový, když se část fazolí začne rozpadat.
Guláš podáváme s čerstvým pečivem.