Zvyky českých Vánoc: Oživte tyto staré a krásné tradice…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Vánoce si bez vánočního stromečku, voňavého cukroví a štědrovečerní večeře už neumíme představit. Připomeňte si krásné vánoční zvyky a tradice, které nám mohou odhalit jaký nás bude čekat příští rok 2021.

Jmelí

O jmelí existuje nesčetně legend. Jedna z nich praví, že jmelí bývalo kdysi stromem a z jeho dřeva se vytesal kříž, na kterém zemřel Ježíš. Strom hanbou začal usychat až do malých keříků a proměnil se v rostlinu přinášející dobro. A stejně jako věřící přijímají tělo Kristovo i jmelí přijímá živiny z jiných stromů.

Keltové věřili, že přináší do domu štěstí, odvahu, lásku a plodnost, proto také dodržovali líbací zvyk. Tento zvyk dodržují mladí milenci, kteří pevně věří že jim polibek po jmelím na štědrý den přinese lásku a hojnost až do příštích Vánoc. Jmelí nosí také štěstí, ale jen tomu, kdo je jím obdarován.

Krájení jablka a louskání ořechů

Krásná tradice při které si můžete s rodinou vyvěštit jak pevné bude vaše zdraví v příštím roce, stačí vám k tomu jablko a ořechy. Tato krásná tradice kdy překrojíte jablíčko napříč, a jádřinec podle toho jaký tvar má jádřinec se dozvíte kolik zdraví a štěstí vás čeká. Hvězdičky znamená zdraví a štěstí, zatímco křížek nevěstí nic dobrého.


Stejně dobře ale poslouží i vlašské ořechy. Vezměte si do rukou čtyři oříšky a rozlouskněte si je. Pokud bude jádro ořechu krásné a zdravé tak vaše zdraví bude takové. Pokud budou jádra zčernalá, budete mít mít nějaké zdravotní potíže. Platí totiž, že čím více zčernalých jader najdete, tím horší bude vaše zdraví.

Lití olova a pouštění lodiček

Tato tradice odhalí co vás bude čekat příští rok. Postačí vám k tomu voda a sada na lití olova, kterou nakoupíte na internetu za cca 150 Kč. Olovo si roztavíte a začnete ho po menších kapkách vlévat do mísy se studenou vodou ve které olovo začne vytvářet rostodivné tvary, které vám odhalí co vás bude v budoucnu čekat.

Pokud chcete nahlédnout do budoucnosti skrze pouštění lodiček myslete na to že si loďku musí vyrobit každý sám jinak to nefunguje. Ve chvíli, kdy zapalujete svíčku položte svou otázku a pusťte loďku na vodu. Pokud loďka dopluje na druhý břeh, vše se vydaří. Podle lodičky také můžete zjistit, jestli příští rok strávíme doma. Ten, komu se loďka drží při okraji nádoby, nebude v příštím roce cestovat a naopak.

Šupiny v peněžence

Plánujete mít v příštím roce štěstí naservírujte si kromě štědrovečerní večeře také kousek okoralého chleba. Pokud chcete mít v příštím roce dostatek peněz vložte si do své peněženky tři kapří šupiny, které vám zaručeně přinesou materiální blahobyt.
Celé redakce Receptnajidlo Vám přeje příjemně strávený předvánoční čas plný pohody.

Pikantní kapr

Pikantní kapr


Pikantní kapr chutná zase trochu jinak než ten klasický smažený.


Domácí česneková majonéza

Domácí česneková majonéza


Domácí česneková majonéza se hodí ke všem pečeným, grilovaným nebo smaženým masům, ale samozřejmě také k zelenině.


Plněná vejce

Plněná vejce


Plněná vejce mohou být vynikajícím předkrmem. A protože při jejich přípravě používáme jen ingredience přirozeně bezlepkov.


Babiččiny dalamánky

Babiččiny dalamánky


Babiččiny dalamánky nejvíce chutnají když jsou úplně čerstvé.


Dobrota z listového těsta

Dobrota z listového těsta


Listové těsto je dobré mít vždy po ruce. Jeho využití je široké. Tento skvělý, chuťově zajímavý moučník přijde vhod.


Jednoduchý čokoládový dort

Jednoduchý čokoládový dort


Jednoduchý čokoládový dort je rychlý a nejen dětmi oblíbený moučník.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Zvyky českých Vánoc: Oživte tyto staré a krásné tradice…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: zvyky, českých, vánoc:, oživte, tyto, staré, krásné, tradice….

Kde najít informace×