Sdílet:

Znáte topinambur?

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Co to vlastně je?
Topinambur se ve skutečnosti jmenuje slunečnice topinambur nebo také starším názvem topinambur hlíznatý. Lidově se mu přezdívalo židovské brambory nebo jeruzalémské artyčoky. Je to bylina s krásnými žlutými květy připomínající slunečnici, avšak o dost menší. To co je na této rostlině ceněné jsou podzemní hlízy, které se jí. Topinambur se nepěstuje ve velkém, pouze na zahradách.

Topinambur v naší kuchyni
Topinambur se dříve používal jako krmivo po králíky, ale po různých rozborech se zjistilo, že tyto hlízy obsahují mnoho zdraví prospěšných látek a je jich pro domácí zvířata škoda. Sice se srovnávají s bramborami, ale mají s nimi málo společného. Topinambury neobsahují žádný škrob, ale inulin, což je polysacharid, který je zdrojem energie pro střevní bakterie. Tím pádem působí jako prebiotika a podporují správné trávení. Jsou vhodné pro diabetiky, jelikož inulin nezvyšuje hladinu cukru v krvi.
Topinambury obsahují mimo jiné vitamin C a draslík. Ještě je důležité zmínit, že zlepšuje činnost ledvin a jater.

Pěstování a příprava
Topinambur je velice nenáročná rostlina. Zasadíte si hlízy a o víc se nestaráte. Samozřejmě, pokud je sucho, je nutné je občas zalít. V létě vykvetou a na podzim se sklízejí. V listopadu je nejvhodnější doba k vykopání hlíz ze země. Ty se očistí, oloupou a mohou se ihned konzumovat. Čerstvé mají až oříškovou chuť. Jsou vhodné pro děti i těhotné ženy. Topinambury se mohou připravit jako příloha k masu, nebo použít na salát, osmažit či připravit z nich polévka.


Pokud máte příležitost dát si topinambur, určitě jí využijte. Překvapí vás lahodná až jemná chuť a určitě tím uděláte i něco pro své zdraví.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Znáte topinambur?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Znáte topinambur?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: znáte, topinambur?.


×