Znáte rozdíl mezi nejznámějšími druhy kávy Arabicou a Robustou?
Bez šálku dobré kávy si mnoho z nás neumí den vůbec představit. Víte však jaký druh kávy pijete? Kávovníků je celá řada. Určitě znáte alespoň dva, a sice kávovník arabský (Coffea arabica) a kávovník statný (Coffea canephora). Druhů kávy je více než 100, ale my si rozebereme chuť právě těchto dvou nejznámějších.
Arabica a Robusta se liší způsobem pěstování, chutí a tvarem zrnek. Rovněž i obsahem kofeinu. Milovníci kávy po celém světě vyzdvihují chuťové vlastnosti Arabiky, milovníci kofeinu zase zbožňují Robustu. Pro některé je zase ideální jejich směs, neboli blend.
Arabica
Můžeme ji nalézt na místech s vyšší teplotou a stálejším klimatem, ve Střední a Jižní Americe, Africe, ale také v Austrálii. Obsahuje oproti Robustě dvakrát více cukrů a o 60 % více lipidů, které ovlivňují proces pražení a napomáhají k rozvinutí jedinečných aromat.
Vyznačuje se daleko komplexnější a rozmanitější chutí, která se odvíjí od odrůdy a přírodních podmínek, kde kávovník rostl. V chuti poznáte tóny oříšků, čokolády, ovoce či květin. Obsahuje také mnohem méně kofeinu oproti Robustě. Milovníci Arabicy volí tento druh kávy zejména kvůli její nezaměnitelné chuti.
Arabica dnes tvoří asi 75% celosvětové produkce kávy. Pro svou lahodnou chuť je velmi vyhledávanou komoditou. Obsahuje zhruba 2-3x méně kofeinu než robusta a její chuť je často popisována jako kyselá s bohatou chutí, ve které je možné cítit ovoce, čokoládu a květiny.
Pro pěstitele je Arabica celkem náročná, protože svoji první úrodu může někdy poskytnout až po 6 letech. Kávovník má raději mírnější klima s teplotami okolo dvaceti stupňů Celsia. Pěstuje se ve vyšší nadmořské výšce okolo 600 až 2000 metrů nad mořem. Plody obvykle dozrávají jednou ročně po osmi měsících pěstování. Sklízí se pouze ručně výběrovým česáním.
Robusta
Robusta našla své místo zejména v Asii a Jižní Americe. Původem však pochází ze střední Afriky a společně s Arabicou dnes tvoří asi 98% světové produkce. I přes její původ je ale dnes největším pěstitelem Coffea canephora Vietnam, kam byl tento druh přivezen francouzskými kolonisty v 19. století. Vietnamská produkce kávy není příliš kvalitní, ale už i tady spějí podmínky k lepšímu.
Robusta je oproti Arabice pěstitelsky mnohem méně náročná rostlina. Roste v nižších nadmořských výškách a vyžaduje vyšší teploty, dorůstá až třinácti metrů. První sklizně se mohou pěstitelé dočkat už po dvou letech.
Robusta obsahuje dvoj až trojnásobné množství kofeinu a kyseliny chlorogenové. Tyto složky působí jako přirození ochránci rostlin proti škůdcům, kterých se v nižších nadmořských výškách vyskytuje více. Kofein i kyselina chlorogenová mají velmi hořkou chuť, což se projeví na chuti kávy. U Robusty tedy očekávejte velmi hořkou chuť.
Zrna robusty bývají oproti Arabice drobnější a zaoblenější s rovnou rýhou uprostřed. Zbarvení robusty bývá světle zelené s nahnědlými či našedlými odstíny. Arabica má naopak světle zelená zrna s namodralým tónem a pokřivenou rýhou. I po upražení jsou od sebe zrna lehce rozeznatelná.
Jaký druh kávy tedy vybrat?
Díky rozmanité komplexní chuti a aromatu bude vždy Arabica v kvalitě nadřazenější. V rámci obou druhů se však můžeme setkat s různě hodnotnými kávami.
Pokud tedy uvidíte na sáčku napsáno 100% Arabica, nemusí to nutně znamenat garanci výborné chuti. A pak samozřejmě záleží na preferencích každého z nás. Sebelepší Robusta však nikdy nedosáhne kvality lepší Arabiky.
Co je dobré vědět o kávě
Než nám kávová zrna skončí ve mlýnku, je kávovník rostlina, která je rozšířená v celém subtropickém a tropickém pásmu. Řadí se mezi takzvané ovocné dřeviny a pěstuje se ve více než 70 zemích světa, tzn. Kávovém pásu. Pěstitelé kávy po celém světě se snaží tuto rostlinu neustále kultivovat aby byla odolnější vůči škůdcům a nesla lepší plody. Díky tomu máme neustále nové druhy vzniklé šlechtěním či křížením.
Ledová káva ( frappé)
Čím si zpříjemníte víkendové odpoledne? Milovníci kávy si mohou udělat např. ledovou kávu - frappé
Kávová buchta
Kávová buchta voní kávou i čokoládou. Můžete ji nakonec pocukrovat moučkovým cukrem nebo polít polevou, to už je na vás.
Linecké koláčky
Klasické cukroví s nezaměnitelnou chutí oceníte v mrazivých lednových dnech k horkému čaji, ale i jako sladké pohoštění ke kávě kdykoliv.
Babiččiny máslové sušenky
Babiččiny máslové sušenky jsou nejen velmi snadné i pro začátečníky v pečení, ale podle naší fantazie a chuti si z nich připravíme pokaždé jiné cukroví.
Drobenka na borůvkový koláč
Drobenka na borůvkový koláč, nebo vlastně na koláč z jakéhokoliv ovoce, by měla být drobivá a nepříliš mastná.