Zkuste exotické maso – krokodýlí, pštrosí, klokaní, buvolí nebo emu

Lukáš Svítil

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

V našich luzích hájích nejspíš budete kroutit hlavou, ale tyto druhy masa jsou v místě obvyklého výskytu velmi populární. Hovězí, vepřové nebo kuřecí maso dávno na našich stolech zdomácnělo, nicméně dnes i díky globalizaci můžeme ochutnat tato exotická, ale zcela výjimečnou chutí obdařená masa zkusit. Zásluhu na tom má moderní zemědělství, způsoby chovu, zpracování masa, přeprava potravin a různé popularizační články, které někdy čtete.
Cestičku prošlapalo už exotické ovoce, které ale má tu výhodu, že vypadá atraktivně, krásně voní a téměř se nemusí dále upravovat. Oproti tomu živočichové, jejichž maso vám představíme, nejsou pro tuzemce nijak atraktivní a v žádném případě nevyvolává nadšení, že budete jíst například krokodýla. Avšak odhodíte-li předsudky stranou, může se jednat o skvělý kulinářský zážitek, protože neobvyklá masa jsou často jemná a libová.

Aligátoří maso

Aligátoří maso se konzumuje v jižních státech USA, zejména pak v Louisianě. Centrem jejich výskytu lze označit deltu řeky Mississippi, ale na stolech ho můžete najít od Texasu po Jižní Karolínu. V obavě o vyhubení volně žijících zvířat byl zaveden jejich chov na farmách.
K jídlu se využívá maso mladých aligátorů, které se vyznačuje bílou barvou a jemně šupinkovou strukturou, ovšem strukturou připomíná spíše vepřové maso. Specifickou, velmi jemnou chuť lze zařadit někam mezi rybí a kuřecí maso. Frankofonní Američané nejraději aligátoří maso dusí v pikantní omáčce z rajčat a chilli.

Krokodýlí maso

Krokodýli jsou celosvětově rozšířenější, a tak se jejich maso jí v Americe, Africe, Asii a v Austrálii. V oblastech severní Austrálie se na farmách chovají jak sladkovodní, tak mořští krokodýli. Jejich maso je velice podobné tomu aligátořímu, takže má jemnou chuť, je libové a připomíná kuřecí maso. Koupit jej můžete v podobě steaků. Ideální pro krokodýlí maso je smažení na pánvi, grilování nebo dušení.

Pštrosí maso

Už od prastarých dob slouží v Africe coby skvělé a výživné jídlo. Pštrosí maso je v současné době populární i v Severní Americe a pštrosi se chovají i v západní Evropě. Jejich maso má tmavější barvu než hovězí maso, ale jeho chuť je výraznější. Ne však o tolik jako je tomu u zvěřiny. Pštrosí maso se prodává naporcované na plátky, ale koupit lze i mleté pštrosí.


Klokaní maso

Klokaní maso může pocházet z mnoha druhů klokanů a už dlouho figuruje na jídelníčku původních obyvatel Austrálie, nicméně koupit jej dnes lze v mnoha zemích světa. Vyznačuje se tmavou barvou, jemnou strukturou a výrazně chutí. Klokaní maso je občas přirovnáváno k masu zaječímu. Záleží na způsobu přípravy. Nejvíce se prodává naporcované na plátky jako steaky, v obchodech je ale můžete najít také vyuzené.
Při přípravě klokana postupujeme velmi podobně jako při přípravě hovězího masa. To znamená, že lepší kousky můžete použít na grilování nebo na pánev. Ostatní maso lze dusit. Ale pozor, klokaní maso se snadno vysuší, a tak jej podávejte krvavé až středně propečené v případě steaků.

Maso z emu

Pták emu a jeho maso se získává ze zvířat žijících ve volné přírodě i na farmách. V zásadě jde o první zvěřinu chovanou v zajetí. Chování emu na maso se provozuje hlavně ve Francii. Maso emu má tmavě červenou barvu a je mimořádně libové. Pro lidi, kteří dbají na zdravou výživu jde o ideální maso, protože je bohaté na železo a chudé na cholesterol.
I když nemá tak výraznou chuť, podobá se zvěřině, ale postupy při přípravě volíme jako u jemného hovězího masa.

Buvolí maso

Buvolí, v Severní Americe bizoní maso, je rovněž docela tmavé, ale není tak jemné jako hovězí maso, a proto je dobré jej marinovat. Nicméně z lepších kousků uděláte nejrůznější pokrmy, jako jsou třeba steaky. Buvoli se chovají na farmách i České republice, a tak se jejich maso dá docela dobře koupit. A jen tak pro zajímavost má o 776 % více vitaminu B12 než maso kuřecí.

Lamí maso

Lamí maso se odpradávna konzumuje v Jižní Americe. Lama slouží především jako dopravní prostředek, takže na maso se používají hlavně mladší kusy. Jde o opravdu exotický druh masa, ale když na něj náhodu narazíte, můžete ho ogrilovat a udělat přátelům nezapomenutelný večer.

Pikantní kuřecí maso

Pikantní kuřecí maso


Pikantní kuřecí maso je ideální na lehkou večeři i studené jako náplň do sendvičů.


Pečené mleté maso s barbecue omáčkou

Pečené mleté maso s barbecue omáčkou


Mleté maso patří mezi nejoblíbenější druhy masa u nás, a tak si připravte tento skvělý recept.


Hovězí maso ve smetanové omáčce

Hovězí maso ve smetanové omáčce


Tento recept na hovězí maso je velmi sytý, čímž se výborně hodí do zimních měsíců.


Dušené maso s brambory po španělsku

Dušené maso s brambory po španělsku


Dušené maso v tomto receptu může být vlastně jakéhokoliv druhu, a tak se nechte fantazii pracovat.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Zkuste exotické maso – krokodýlí, pštrosí, klokaní, buvolí nebo emu, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: zkuste, exotické, maso, krokodýlí,, pštrosí,, klokaní,, buvolí, nebo, emu.

Kde najít informace



×