Zdraví v číslech aneb jak řídit svůj organismus

Lukáš Svítil

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Nejste jistí, kam po probuzení nasměrovat energii, abyste prožili příjemný den? Nebo stále tápete mezi doporučeními na internetu a radami od babiček, jak zůstat psychicky svěží a fyzicky zdatný? K rozhodování by vám mohlo pomoct pár čísel, na které je dobré v průběhu dne myslet.


1 vejce k snídani

Lidé se po celém světě vracejí k vajíčkům k snídani – a děje se tak po dlouhém období, ve kterém se tvrdilo, že vejce kvůli vysokému cholesterolu škodí zdraví. Vědci z Východofinské univerzity prokázali, že konzumace vajec zlepšuje výsledky v neuropsychologických testech a zefektivňuje rozhodování. A jedna čínská studie tvrdí, že na základě výzkumu více než milionu lidí vědci dokázali, že konzumace vajec snižuje o 18 procent riziko srdečního infarktu.
Jedním vejcem k snídani do sebe dostanete šest gramů kvalitních bílkovin, antioxidanty a také vitaminy E, D, A.


26 až 30 gramů vlákniny

Američané tvrdí 20–30 g, Angličané 12–24 g a výživové doporučení pro české obyvatelstvo je 30 gramů vlákniny denně. U dětí se navrhuje 5 gramů plus za každý rok života jeden gram navíc. Tato dávkování jasně říkají, že vláknina je pro zdravě fungující organismus naprosto nezbytná. Působí totiž jako čistič střev a pomáhá kondici tenkého a zejména tlustého střeva. Takže věnujte pozornost luštěninám, jablkům, banánům, brokolici, mrkvi, semínkům nebo ořechům.


8 sklenic vody – 2 až 3 litry

Voda sice nepatří mezi živiny, ale už malé dítě ví, že je zcela nepostradatelná pro živý organismus. Pokud se nevyznáte v záplavě rad pro dávkování, řiďte se jednoduchým pravidlem – přepadla vás žízeň = začínáte být dehydrovaní = napijte vody. Voda čistí organismus a podporuje látkovou výměnu a fungování buněk. Pozor – dvěma až třemi litry se míní i voda obsažená v jídle, takže to nepřehánějte, když zjistíte, že jste denní doporučené dávkování nevypili. Pamatujte však, že minimum je 1,5 litru. Vaše tělo musí přijmout stejně vody, jako vyloučí. 1,5 až 2 l močí, dýcháním 400 ml a další například pocením.



15× rozžvýkat

Nejnovější výzkum tvrdí, že za nedostatečným žvýkáním vězí špatné dýchání (kvůli deformovaným nosním dutinám), které významně ovlivňuje vaši stresovou hladinu. Proto se velmi doporučuje jídlo v ústech alespoň 15krát rozžvýkat. Podporuje se tím rovněž trávení a tělo žvýkáním také dostává signál k rychlejšímu nasycení, což pomáhá bojovat s přežíráním. Bez pečlivého žvýkání se neobejde řada diet. Jen tak mimochodem, člověk za život zvládne okolo 690 milionů nádechů a výdechů a zhruba tolikrát do něčeho kousnete.


15 minut na sluníčku

V poslední době se často mluví o nedostatku vitaminu D v celé populaci. Přitom jeho zdroj – slunce – máme všichni jednoduše „na dosah“. Podporuje imunitní systém, reguluje působení inzulinu ve slinivce a hlavně zlepšuje náladu. Nesmí ale zapadnout několik důležitých informací. Naprosto bude stačit, když budete na 15 minut vystaveni slunečnímu záření pouze na 6 procentech vašeho těla (hřbet ruky, obličej atd.). Dále markantně zvyšuje účinnost 45 a více stupňový úhel dopadu paprsků, to znamená, že vitamin D budete přijímat, když váš stín bude kratší než vaše výška.


10 000 kroků denně

Jeden velmi starý a velmi moudrý primář z pražské nemocnice mi na otázku, který sport je zdraví nejprospěšnější, odpověděl, že tím sportem je jednoznačně chůze. Vedle toho, že pozitivně ovlivňuje svalový a kloubní aparát, působí také na metabolický systém člověka a celkovou výdrž organismu. Chůze také vyjadřuje vnitřní rovnováhu a podporuje rytmus biologických procesů. Denní penzum chůze by mělo čítat zhruba 10 000 kroků, což je cca 7 kilometrů. Pokud je to pro vás hodně, zkuste nepoužívat například eskalátory v metru, nebo vzdálenost od jedné zastávky autobusu ke druhé ujděte po svých.


Minimálně 7 hodin spánku

Pro vývojově pokročilejší organismy představuje spánek jednu z mála příležitostí, jak podpořit hloubkovou obnovu buněk v těle. Mozek a nervová soustava se čistí a dochází k posílení ozdravných procesů (imunita, svaly). Každý z nás spí jinak, ale v zásadě platí, že hranice spánkového minima leží na sedmi hodinách. Pro dospělého člověka je ideální čas 7–9 hodin. Děti spánku samozřejmě potřebují víc, například předškoláci by měli spánkem trávit 10–13 hodin denně. Cokoliv pod 4 hodiny může ukazovat na nějakou nemoc. A jen tak pro zajímavost, v USA bylo zjištěno, že téměř 30 procent Američanů spí pouze 6 hodin a méně. Podle vědců také pomůže, když budete spát každý den zhruba stejně dlouho. To znamená nevstávat ve volných dnech až na oběd.


30× denně se zasmát

Tuto radu berte s rezervou a smějte se, co vám bránice dovolí. Zde neplatí žádná horní škodlivá hranice. Vezměte si příklad třeba z dětí, které jsou schopny prořechtat celé dopoledne. Říká se, že se zasmějí v průměru 400krát za den. Smích odbourává stresové hormony a, což je zatím pro vědce dosud trochu záhada, působí protizánětlivě. Neexistuje otřepanější pořekadlo a také neexistuje pravdivější – smích léčí. Jenom dbejte trochu na intenzitu a trvání. Stoický filozof Chrýsippos ze Soloi prý kdysi v roce 207 opil svého osla a zemřel smíchy, když ho pozoroval, jak se snaží hubou utrhnout ze stromu datle.

Míchaná vajíčka s červenou paprikou a jarní cibulkou

Míchaná vajíčka s červenou paprikou a jarní cibulkou


Když začít den, který má grády, tak s míchanými vajíčky s paprikou a cibulkou - spolehlivý přísun bílkovin a vitaminů.


Zeleninový salát s ořechy a citronovou zálivkou

Zeleninový salát s ořechy a citronovou zálivkou


Recept na zeleninový salát patří mezi nejzdravější varianty pokrmu našeho uspěchaného života.


Fazole po mexicku

Fazole po mexicku


Ideální recept pro ty, kteří mají rádi mexickou kuchyni a svoje zdraví. Fazole - perfektní zdroj bílkovin!


Palačinky - základní recept

Palačinky - základní recept


Tato varianta receptu na palačinky poslouží jako výborná snídaně nebo večeře. Na palačinky si dejte ovoce nebo cokoliv, co máte rádi.


Sladká svačina do sklenice

Sladká svačina do sklenice


Pro více energie, kterou každý den musíme vynaložit, použijte náš recept na sladkou svačinu do sklenice.


Hovězí maso ve smetanové omáčce

Hovězí maso ve smetanové omáčce


Recept na hovězí maso je výborným a přírodním zdrojem bílkovin a železa, které potřebujete pro svůj zdravý život.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Zdraví v číslech aneb jak řídit svůj organismus, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: zdraví, číslech, aneb, jak, řídit, svůj, organismus.


×