Zdravé mlsání? Vyzkoušejte fíky!

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Máte rádi sladké, ale zároveň přemýšlíte nad svým zdravím a váhou? Vyměňte tedy sušenky, dortíky a čokoládu za fíky. Zaženou chuť na sladké a jsou zdraví prospěšné. V dnešní době už se pěstují v Evropě, v zemích s teplejším podnebím jako je Itálie, Řecko, Kypr, Španělsko, Portugalsko a Francie, proto jsou pro nás lépe dostupné. Dříve se dovážely pouze sušené, z orientu. Fíky se dají pěstovat i v České republice, ale na zimu se rostlina musí přesouvat dovnitř. A čerstvé jsou prostě jedinečné, co si budeme povídat.

Co fíky obsahují?
Fíky jsou dužnaté a obsahují spoustu nažek a vlákniny, která se nazývá pektin a ta je pro nás velmi prospěšná. Pektin totiž snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Působí také dobře na naší střevní mikroflóru, takže pokud trpíte zácpou, dejte si fíky. Dalším pozitivem je, že i když jsou sladké a nepřibírá se po nich. Fíky patří mezi zásadité potraviny, což je dobré k vyvážení potravin kyselých, které v našem jídelníčku převládají a překyselují náš organismus. No a konečně, co obsahují za živiny? V čerstvém stavu jsou bohaté na vitamin C, B1, A a vápník.

Sladké a dobré pro naše zdraví
Fíky obsahují až 25% cukru a tím uspokojí naše chutě na sladké. Dokonce jsou známé tím, že zahání hlad. Pomáhají nám při únavě, k správné funkci nervů a mozku. Někteří odborníci na výživu tvrdí, že pomáhají redukovat váhu a podporují schopnost soustředění. Takže samá pozitiva. I sušené si zachovávají svůj obsah vitaminů a minerálů.


Fíky v naší kuchyni
Čerstvé fíky se někdy používají jako příloha k masu nebo parmské šunce či plísňovým sýrům, je to zajímavá a chutná kombinace. Jinak jsou fíky vynikající na oslazení různých kaší, dezertů a dortů. V kombinaci s oříšky a semínky se používají k výrobě raw tyčinek, které jsou obzvláště vhodné pro děti.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Zdravé mlsání? Vyzkoušejte fíky!, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Zdravé mlsání? Vyzkoušejte fíky!.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: zdravé, mlsání?, vyzkoušejte, fíky!.

Kde najít informace×