Zdobení vajíček podle receptů prababiček a barevná symbolika

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Pro dekorování vajec dnes v obchodech nalezneme spoustu pomůcek, ať už ve formě barevných prášků, gelů nebo nalepovacích obrázků. Co se ale používalo ke zdobení vajec v dobách minulých a jakou symboliku v sobě jednotlivé barvy ukrývaly?  

Dnes jsou vejce odměnou pro velikonoční koledníky, ale vždy tomu tak nebylo. Archeologické nálezy i písemné prameny podávají svědectví o tom, že se vejce zdobila už kdysi dávno a některé nás v časové ose dokonce zavedou až o pár tisíc let nazpátek. Dekorovaná vejce však tehdy sloužila k trochu odlišným účelům než dnes. Například se vkládala do hrobů zesnulých, protože šlo o symbol nového života a zmrtvýchvstání.

Vejce jako symbol zrození vnímali i Staří Římané a zdobili je červenou barvou, což symbolizovalo krev a nový život. Tato symbolika se prolíná mnoha kulturami a odlesky pohanských tradic prosákly i do křesťanského světa. 

Zdobení postaru a barevná symbolika

Vejce se barvila uvařená natvrdo. Proč? Skořápka s vyfouknutým obsahem představovala mrtvou schránku, podobně jako šnečí ulita, a takto upravená vejce se zavěšovala na Moranu, která symbolizovala odcházející zimu. 


Červená jako krev

Hnědo - červený nádech dá skořápce odvar z vody, octa a cibulových slupek. K barvení se dá použít také červené zelí nebo šťáva z červené řepy. Sám název kraslice jak zdobeným vajíčkům také říkáme, pochází ze staroslovanského krasnyj, tedy červená barva. Symbolizuje krev Kristovu, ale také lásku. Takto barevné vajíčko, si proto od děvčete vysloužil za koledu hoch jejímu srdci nejbližší.

Zlatá za pohostinnost

Pověst vypráví o tom jak Ježíš Kristus putoval se svatým Petrem po světě a hledali nocleh. Bohatá statkářka je vykázala a útočiště jim nakonec nabídla chudá vdova s dětmi. S poutníky se podělila i o jediný pokrm, který měla – vejce. Uložila ho do popela, a když ho ráno vytáhla, skořápka byla zlatá. Od té doby se na Velikonoce barví vejce také na žluto, například v mrkvové nati, vývaru z šafránu nebo kurkumy.

Zelená

Tento odstín symbolizuje oblíbenost a sympatie. Obarvit vejce nazeleno pomůže špenátová voda, odvar z mladého žita či olšové kůry. Přidat lze také čerstvé kopřivy.

Fialová

Modrá až fialová barva značí naději. Dofialova zabarví vajíčka červená řepa či  červené zelí.

Tip: Čím sytější odstín požadujete, tím více surovin do hrnce přidejte. Vody použijte ¾ litru, k tomu přidejte 2 lžíce octa a barvící ingredience. Aby se například kousky zeleniny či listů na vejce nenalepily a nevznikly nechtěné skvrny, můžete barviva uložit třeba do perforovaného sáčku nebo vajíčka během vaření často promíchávat. Před vařením je také lze ozdobit zajímavými lístky, které naleznete venku, vejce následně obalit silonkami nebo gázou a konce pečlivě utáhnout. Po obarvení vzniknou na skořápce krásné obtisky.

Velikonoční beránek

Velikonoční beránek


I beránek je symbolem nového života a slavnostní stůl se bez něj neobejde.


Velikonoční nádivka

Velikonoční nádivka


Tento pokrm se tradičně podává na Bílou sobotu a chybět by v něm neměly kopřivy.


Veganská velikonoční nádivka

Veganská velikonoční nádivka


Varianta tradičního slavnostního jídla, tentokrát bez masa.


Velikonoční mazanec bez lepku

Velikonoční mazanec bez lepku


Na tomto mazanci si mohou pochutnat i ti, kterým nedělá dobře lepek.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Zdobení vajíček podle receptů prababiček a barevná symbolika, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: zdobení, vajíček, podle, prababiček, barevná, symbolika.

Kde najít informace



×