Zázvor není jenom zázvorový čaj a zázvorová limonáda

Lukáš Svítil

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Kvízová otázka na začátek. Víte, co to je oddenek? Lapidárně řečeno podzemní stonek. Zásobárna živin, která je vlastně pokračováním stonku, ale je už ukrytá v pod zemí. Zázvor je oddenek. Je původ je nejasný. S největší pravděpodobností pochází z oblasti Číny nebo Indie, neboť v tamních prastarých knihách lze najít zápisy o zázvoru staré 3 000 let. Z Asie se během věků rozšířila přes antický Řím až do celé Evropy. A někdy ve středověku se jej všimli i obyvatelé zdejších krajů. Středověcí Češi měli zázvor na stole stejně jako pepř a sůl. A také si všimli, že zázvor zlepšuje trávení, má antibakteriální a protizánětlivé účinky a prohřívá organismus, což se v malé době ledové, jak se středověk nazývá, navýsost hodilo.

Zázvor k kuchyni

Pronikavá vůně a chuť vychází z obsahu esenciálního oleje, ale i látky, která se nazývá gingerol. Svým chemických složením se podobá chilli papričkám. Během tepelné úpravy se gingerol mění na zingeron, který už tolik na jazyku neštípe a má nasládlou kořeněnou chuť. Zingeron se používá k výrobě parfémů. Ale právě pro intenzivní chuť se často uplatňuje také v kuchyni. Používá se čerstvý, mletý sušený nebo nakládaný. Doma je v kuchyních Asiatů, ale dá se říct, že zdomácněl v celém světě. Výborně se hodí k přípravě kachny, ryb či drůbežího masa. Bez růžového nakládaného zázvoru si nelze představit sushi.

U nás se při nachlazení vaří oblíbený zázvorový čaj. Zázvorový čaj a jeho vůně pročistí nos a zahřeje žaludek. V létě si udělejte parádní zázvorovou limonádu, která vás zase okamžitě osvěží. Na zázvorové pivo nebo zázvorové cigarety narazíte například v Bangkoku na každém rohu. Vůně zázvoru je opravdu velmi originální. Za první republiky bývaly velmi oblíbené takzvané zázvorky, vánoční pečivo pocházející ze Švédska. Jejich renesance probíhá v českých kuchyních právě teď.
Zázvor kupujte čerstvý. Uskladněný v mrazáku vydrží 2 měsíce. Mletý používejte až 9 měsíců a nakládaný zůstane v pořádku jeden rok.


Zázvor jako lék

Zázvor obsahuje dlouhou řadu vitaminů, jako je vitamin A, B1, B2, C a E. Dále je zázvor plný minerálních látek. Bohatý je na železo, sodík, fosfor, hořčík a vápník. Pozitivní vliv na metabolismus jsme již zmínili, vedle toho odborníci vyzdvihují jeho účinné působení proti bakteriím a zánětům. V lékárně nakoupíte spoustu přípravků na bázi zázvoru. Populární jsou například zázvorová lízátka nebo zázvorové kapky.
Nicméně jako s každým lékem je potřeba i se zázvorem trochu opatrně. Dávkování udržte v doporučeném množství. Pokud jej překročíte, v lepším případě vás čekají průjmy a nevolnost, v horším bušení srdce a výkyvy krevního tlaku. Denní dávku čerstvého zázvoru lze obecně stanovit na 4 gramy. Při nevolnostech na 2 až 4 gramy, větší množství zázvoru by vám problémy mohlo prohloubit. Dětem do dvou let zázvor nedávejte vůbec. Vlastně by jim stejně nechutnal. V sušeném množství se doporučuje 1 gram (půl čajové lžičky).

Zázvorová limonáda s  medem a citronem

Zázvorová limonáda s medem a citronem


Parádní zázvorová limonáda na léto i na zimu uspokojí všechny generace žíznivců.


Jablečný koláč se zázvorem

Jablečný koláč se zázvorem


Oblíbený jablečný koláč se zázvorem představuje originální variantu použití této ingredience.


Zázvorové sušenky

Zázvorové sušenky


Parádní, a hlavně zdravá svačinka pro vaše nejmenší jde upéct i z zázvoru.


Pečený s losos se zázvorem

Pečený s losos se zázvorem


Zázvor a ryby se k sobě perfektně hodí a tento recept vám to jenom potvrdí.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Zázvor není jenom zázvorový čaj a zázvorová limonáda, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: zázvor, není, jenom, zázvorový, čaj, zázvorová, limonáda.

Kde najít informace×