Zázrak přírody – chia semínka

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Také se ve vašem okolí diskutuje o zázračných semínkách, které si dnes každý kupuje na kila? Chia semínka se stala fenoménem těchto dní, protože jsou zázrakem přírody. Skrývá se v nich velká síla, o které byste měli vědět něco víc.

Co jsou chia semínka zač?
Tyto zázračné plodiny jsou semínky Šalvěje hispánské. První zmínky i její pěstování sahají až do dob starých Aztéků, kteří ji považovali za drahocennou plodinu. U nás se vypěstovat nedá, protože vám vyroste jen zelená rostlinka bez semínek. Chia totiž potřebuje speciální podmínky, a proto se pěstuje převážně v Jižní Americe.

Jaké účinky chia semínka mají?
Jejich nejlepší vlastností je podpora regulace cukru v krvi, díky čemu dodávají hodně energie a právě proto se doporučují konzumovat ráno ke snídani. Taktéž jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, bílkovin a antioxidantů. Obsahují minerály a vitamíny, které jsou potřebné pro normální fungování našeho těla. Snižují krevní tlak a přispívají k ředění krve. Obsahují vitamín B17, který má proti rakovinové vlastnosti. Toto jsou nejzákladnější účinky a je jich určitě mnohem více.

Užívání chia semínek
Dokonce i při pojídání chia semínek platí pravidlo, všeho s mírou. Semínka nemají žádnou chuť, takže je lze přidat do jakéhokoli jídla. Nejlepší je konzumovat je celé, protože prochází trávicím traktem a zároveň ho čistí. Možností přípravy semínek je mnoho. Můžete je jen tak zalít vodou, počkat až nabydou a následně sníst gel, který se kolem nich po chvíli vytvoří. Dají se také přidat do jogurtu, do džusu, smoothie a nebo do kaše. Výbornou alternativou je i příprava pudingu, který necháte, nejlépe v noci, v lednici a ráno máte hotovou snídani.

Denní dávka chia semínek je cca 15g, což představuje přibližně jednu polévkovou lžičku. V případě, že byste jí přesáhli, mohou mít na váš organismus opačné účinky.

Kde se dají chia semínka pořídit?
Chia semínka se dají koupit téměř v každém obchodě se zdravou výživou anebo přes internet. Cena je různá, záleží na výrobci a velikosti balení. Každý si ale najde to své, které mu bude vyhovovat.

Odkazy na tématické stránkySdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Zázrak přírody – chia semínka, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Zázrak přírody – chia semínka.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: zázrak, přírody, chia, semínka.

Kde najít informace×