Zázračné jahody – výborné do sorbetu i na tlak

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Právě teď je jejich čas. Jahody čerstvé, v sorbetu nebo domácí jogurtové zmrzlině, ale i salátech, a samozřejmě v dezertech, kde je jejich chuť a vůně nezaměnitelná. Jahody mají kromě výborné chuti, kterou milují děti i dospělí, také léčivé účinky díky obsaženým vitamínům, minerálům a antioxidantům. Hrst jahod denně navrátí do života elán, posílí imunitu, a dokonce probudí chuť na sex.

Královské ovoce

Věřili byste, že pro svou výtečnou chuť byly jahody nazývány královským ovocem? Rostly v zahradách paláců a byly určeny na královskou tabuli, ale oblíbené byly také v klášterech, kde je pěstovali mniši. U nás se zabydlely až v 19. století. Od té doby na popularitě rozhodně neztratily, ba naopak. Jahody lze koupit v obchodech celoročně, ale nejvíce prospěšných látek mají samozřejmě ty sezónní, nejlépe natrhané na zahradě, které se zkonzumují obratem po jejich nasbírání.

Na imunitu, trávení i tlak


Jahody namísto citrusů? Ano, obsahují totiž obdobné množství vitamínu C jako citrusové plody. Zároveň obsahují vitamíny A, B, E a K, další minerály jako draslík, hořčík, zinek, síru, mangan nebo chróm. Současně jsou z 90 % tvořené z vody, což spolu s kyselinami citronovou a jablečnou napomáhá odplavení usazenin z ledvin a močového měchýře. Jahody podporují díky antioxidantům trávení a jeho pročištění. Kromě toho jsou jahody vhodné i pro diabetiky, a dokonce jako doplněk k léčbě chorob srdce a cév. Umí snížit vysoký krevní tlak a snižují hladinu cholesterolu. Nadto zinek a antioxidanty v jahodách příznivě působí na tvorbu testosteronu a podporují prokrvení pohlavních orgánů.

Na popálení a na krásu

Jahody jsou nejlepší čerstvé, v letních měsících je můžete dát do sorbetu nebo si vyrobit z jahod, medu a jogurtu přímo domácí zmrzlinu. Kromě jahodových dezertů a salátů použijte jahody zevně na pleť. V případě popálenin od sluníčka spolehlivě zklidní pokožku. Citlivou nebo popálenou kůži stačí jahodami jemně potřít. Stejně tak lze jahody použít do pleťové masky. Základní masku tvoří pouze jahody samotné, mohou být doplněné medem. Na suchou a poškozenou pleť je vhodná varianta stejná jako na výrobu zmrzliny – jahody, med, jogurt nebo zakysaná smetana. Vždy stačí rozmačkat ingredience, nanést na očištěný obličej a nechat působit 15 minut. Poté masku smyjte vlažnou vodou, osušte kůži a naneste pleťový krém. Pokožka bude krásně jemná a vyživená, bez nečistot a zanesených pórů.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Zázračné jahody – výborné do sorbetu i na tlak, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: zázračné, jahody, výborné, sorbetu, tlak.


×