Zajímavosti o olivách, které vás nejspíš překvapí

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Středomořská pochoutka si na český jídelníček našla cestu až po sametové revoluci. Srdce tuzemských jedlíků si olivy nehledaly snadno, hlavně díky jejich nezvyklé chuti. Dnes už jsou však běžnou a velmi oblíbenou součástí spižírny českých kuchařů a kuchařek, a to v podobě olejů či plodů. Prozradíme vám pár zajímavostí, které jste o tomto ovoci možná nevěděli.

Pěstování kulturních olivovníků má velmi dlouhou tradici, která sahá až do doby bronzové. O léčivých účincích nevelkého stromu se píše například ve Starém zákoně. Pro léčivé účinky rostlinu předepisovali i přední starověcí lékaři a řečtí olympijští vítězové byli za své výkony korunováni olivovými věnci.

Pěstování stromů s drobnými plody s peckou se dotklo asi každé středozemní civilizace. Časem se rozšířilo i do severní části Ameriky, jižní Afriky a dokonce až do Japonska a Austrálie. Olivovníky však rostou velmi pomalu a pyšní se dlouhověkostí. Stáří některých stromů, například těch na Olivové hoře v Jeruzalémě, se dokonce odhaduje na více než dva tisíce let. Olivovníky nespěchají ani s úrodou. Lidé si na ni zpravidla musejí počkat padesát let po výsadbě rostliny.

Olivy a zdraví

Drobné plody olivovníků obsahují téměř 40% kvalitního chutného oleje, v němž nalezneme vysoký podíl nenasycených mastných kyselin, antioxidantů a vitamínu E. Pár oliv zkonzumovaných před hlavním chodem zvýší hladinu žaludečních šťáv, čímž se zlepší trávení i zvýší chuť k jídlu. Není proto náhoda, že se v zemích jako Španělsko či Portugalsko olivy servírují jako předkrm.


Olivy působí i jako lehké projímadlo a lék proti bolesti. Olivový olej by měli zařadit do jídelníčku ti, kteří se potýkají s vyšší hladinou cholesterolu v krvi. Jeho konzumací se navíc snižuje riziko vzniku revmatoidní artritidy a dobře udělá i osobám trpícím kloubními obtížemi v podobě bolestivých zánětů. Olej lze použít také k léčení ran a jizev, o čemž je mimo jiné zmínka i v řeckých bájích a pověstech.

Není olej jako olej

Nejkvalitnější tuk se získává z rozdrcených čerstvých a zcela zralých oliv, z nichž se olej lisuje za studena, pod mírným tlakem. Přízvisko nese extra panenský lisovaný za studena. O něco méně kvalitní je pak panenský olivový olej, následuje rafinovaný olej, který je lisovaný při vysokých tlacích, pak olivový olej, jenž je směsí panenského a rafinovaného a nakonec nejméně kvalitní matolinový olivový olej, který se získává z posledního lisování slupek a pecek a užívá se především pro technické účely.

Omlazující prostředek

Olivy se konzumovaly nejen pro zdraví, používaly se také jako zkrášlující prostředek. Starověké krásky jako egyptská královna Kleopatra na něj nedaly dopustit. Olej fungoval jako omlazující prostředek a zpomaloval stárnutí. Olejem se natíralo celé tělo a sloužil i jako výživná maska pro vlasy či základ tehdejších parfémů. Pokud zvolíte kvalitní, za studena lisovaný olej, můžete postupy starověké královny směle napodobit a olej zařadit do svých zkrášlujících rituálů.

Zelený salát s olivami a kuřecími kousky

Zelený salát s olivami a kuřecími kousky


Olivy dodají salátu na chuti a také zasytí. K pocitu plného břicha jich stačí jen pár.


Slané sušenky s olivami

Slané sušenky s olivami


Vypeckované plody oliv se dají přidat i do těsta na slané krekry, které jsou vynikající například jako zákusek k vínu.


Olivový chléb se sušenými rajčaty a chřestem

Olivový chléb se sušenými rajčaty a chřestem


Olivy do těsta na chleba? Ano! Dodají chuť i jistou dávku exotiky.


Olivová pomazánka s kapary

Olivová pomazánka s kapary


Slanější pomazánka skvěle chutná jako nátěrka na jednohubky.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Zajímavosti o olivách, které vás nejspíš překvapí, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: zajímavosti, olivách,, které, vás, nejspíš, překvapí.

Kde najít informace



×