Xylitol a Erythritol - dopřejte si sladké mlsání bez výčitků…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Milujete sladké, ale velmi rychle se to na vás podepíše? Vyzkoušejte tuto alternativu, po které nepřiberete ani deko. S cukrem se ve zdravé výživě roztrhl pytel. Naštěstí ne doslova, ale klasický řepný cukr již není jedinou možností. Xylitol a Erythritol mají nulový glykemický index, žádné kalorie a téměř stejnou sladivost jako cukr. Jsou vhodnou alternativou pro diabetiky a celiaky.

Co je Xylitol?

Xylitol je přírodní sladidlo vyrobené z březové kůry. Domovem Xylitolu je Finsko, kde se březový cukr používá mnoho let při výrobě cukrovinek, žvýkaček i zubních past. Právě finský xylitol je považován pro svojí čistotu za nejkvalitnější. Proč byste měli nahradit řepný cukr tím březovým? Nezpůsobuje totiž zubní kaz, naopak podporuje vhodné prostředí v ústech.

Díky nízkému glykemickému indexu zvyšuje pozvolna hladinu cukru v krvi, což ocení zejména diabetici. Březový cukr je vhodný i pro osoby trpící na kvasinková a plísňová onemocnění, protože nepodporuje jejich rozmnožování. Xylitol nijak nezatěžuje zažívání, naopak příznivě působí na střevní mikroflóru. I u Xylitolu ovšem platí, že je potřeba jej užívat s mírou. Při nadměrné konzumaci působí březový cukr projímavě.


Co je Erythritol?

Erythritol se vyrábí fermentací glukózy a jde tedy o přírodní sladidlo. Má sladivost okolo 70% ve srovnání s běžným cukrem, nemusíte ho tedy používat velké množství, jak je tomu u jiných umělých sladidel. Používáním Erythritolu nijak neohrozíte svůj chrup, protože nezpůsobuje zubní kaz.

Jeho glykemický index je 0. Díky tomu neovlivňuje hladinu cukru v krvi. Jako u všech sladidel platí i u Erythritolu střídmá konzumace. Pokud si ovšem dáte větší množství Erythritolu, tak se nemusíte obávat nežádoucích účinků. Erythritol nepůsobí projímavě, oproti např. Xylitolu.

Hruškový koláč pro diabetiky

Hruškový koláč pro diabetiky


Hruškový koláč pro diabetiky je skvělý moučník.


Linecké cukroví pro diabetiky

Linecké cukroví pro diabetiky


Linecké cukroví pro diabetiky je k nerozeznání od toho pravého.


Vosí hnízda pro diabetiky

Vosí hnízda pro diabetiky


Vosí hnízda pro diabetiky jsou k nerozeznání od těch obyčejných. A vlastně jsou i zdravější.


Nepečené kokosové koule pro diabetiky

Nepečené kokosové koule pro diabetiky


Nepečené kokosové koule pro diabetiky jsou jednoduché a určitě je nebudete o Vánocích nabízet dlouhoSdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Xylitol a Erythritol - dopřejte si sladké mlsání bez výčitků…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: xylitol, erythritol, dopřejte, sladké, mlsání, bez, výčitků….


×