Vyvážená snídaně: recepty pro kvalitní start do nového dne

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Kdo chce mít přes den dost energie, ale i ten, kdo chce zhubnout, by se měl stravovat pravidelně a vyváženě. Snídaně je prvním jídlem dne a může ovlivnit naši kondici i náladu. Co dobrého si ráno připravit?

Skladba prvního denního pokrmu se liší podle zvyklostí v jednotlivých zemích. V Anglii si pochutnávají na hutné snídani, kde nechybí vejce, párečky a slanina. Na rozdíl od Středomoří, kde sází spíše na lehčí pokrmy a více zeleniny a ovoce.

Pro dobrý start

Chutná, zdravá snídaně dodá celé rodině potřebnou porci energii, podpoří zdravé zažívání a během dopoledne odsune pocit hladu. Výživná a pestrá strava tak oddálí riziko, že sáhneme po nezdravé svačince v podobě tučných a příliš sladkých pokrmů.

Co by nemělo chybět na ranním jídelníčku?

- kvalitní celozrnné obiloviny – ve formě müssli nebo kaší


- mléčné výrobky s vysokým obsahem bílkovin – tvarohy, jogurty, sýry

- vejce

- čerstvé ovoce a zelenina jako zdroj vlákniny, minerálů a vitamínů

Recepty pro inspiraci

1. Ovesná kaše

Kaše z ovesných vloček je pro snídani ideální kvůli rychlé a snadné přípravě, ale také pro obsah vlákniny, která se postará o pravidelné a bezproblémové vyměšování. Vločky stačí krátce povařit v živočišném či rostlinném mléce a kaši ozdobit například čekankovým sirupem a čerstvým ovocem.

2. Domácí granola

Směs zapečených oříšků, semínek a vloček – granola -, je také velmi vhodnou snídaňovou volbou. Křupavá směs s čerstvým ovocem je bohatým zdrojem kvalitních tuků, vlákniny, ale také vitamínů a minerálů. Udělat si doma granolu není těžké. Stačí předehřát troubu na 180°C, plech vyložit pečícím papírem a nasypat na něj 300 g ovesných vloček, 100 g nasekaných mandlí, špetku skořice a soli. Na směs nalít 100 g rozpuštěného kokosového oleje smíchaného s 120 g medu a vše promíchat tak, aby byly všechny sypké části mokré. Granolu pečeme 10 minut, pak směs promícháme a pečeme dalších 6 – 8 minut, přičemž je nutné ji kontrolovat, aby příliš nezhnědla. Vychladlou granolu můžeme pro lepší chuť smíchat se sušeným či lyofilizovaným ovocem. V uzavřené nádobě vydrží až dva týdny. Výtečně chutná v kombinaci s jogurtem, tvarohem či mlékem.

Oříškové müsli tyčinky

Oříškové müsli tyčinky


Zdravá svačinka, která dodá pořádnou porci energie. Bez výčitek!


Čokoládová granola

Čokoládová granola


Hříšně dobrá granola s kousky čokolády. Lepší start dne si lze jen těžko představit.


Domácí proteinové tyčinky

Domácí proteinové tyčinky


Zasytí a dobře chutnají. Tyhle tyčky si rozhodně oblíbíte!


Ovesná kaše s ovocem

Ovesná kaše s ovocem


Ovesné vločky a ovoce je klasika, která se nikdy neomrzí. Vločky zasytí a ovoce dodá sladkost.


Jahodovo mangovo jogurtové smoothie

Jahodovo mangovo jogurtové smoothie


Velmi oblíbenou formou snídaně jsou ovocná smoothie s mlékem či jogurtem. Zaženou pocit hladu, nadlouho!Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Vyvážená snídaně: recepty pro kvalitní start do nového dne, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: vyvážená, snídaně:, pro, kvalitní, start, nového, dne.


×