Vybíráme boty na běh

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Uzrál čas. Již nějakou dobu běhám a je čas na ty nové. Hezké. Rychlé. Lehké. Jako má kamarád. Nebo méně hezké? S tlumením? Do terénu?

Řeč je o běžeckých botách. Pojďme se společně probrat nabídkou.

BOTA TRÉNINKOVÁ A BOTA ZÁVODNÍ
Tréninková bota je obuv, ve které polykám kilometry, potím se v ní, někdy i nadávám a jindy se kochám krajinou. Je základem repertoáru každého běžce. Je pohodlná, odpouští chyby v běžeckém stylu a poskytuje oporu.

Bota závodní je již od pohledu sebevědomá, často upoutá svým válečným zbarvením. Vábí mne, nic neváží, obuji ji… a zamrzá mi úsměv. Nechci ji mít dlouho na sobě a nechci v ní běžet pomalu. Pro docílení nízké váhy je z boty odebráno zkrátka vše, co není třeba. Obuv se také opotřebuje přibližně dvakrát rychleji nežli ta určená pro běžecký trénink.


Z mé vlastní zkušenosti, závodní obuv nic nepromíjí, cítím v ní každý kontakt se zemí a špatný došlap. Pečlivě si vybírám závody, kde ji provětrám a tam mi pomáhá zrychlit přibližně o 10 s/km oproti botě tréninkové, a to už stojí za to. Čas od času ji využívám také na rychlostní tréninky.

Tady bych zmínila i pojem TEMPOVÁ OBUV. Je to obuv s vlastnostmi někde mezi oběma výše uvedenými. Má vyšší váhu nežli bota závodní, nicméně nabízí i dostatek dynamiky.

BOTA OBJEMOVÁ
Ve většině příruček se dočtete, že základním pilířem běžeckého tréninku je nabíhání objemů. Tedy co nejvíce kilometrů v co nejdelším čase. K tomu slouží tyto běžecké bačkůrky mající výdrž přes 1.000 km. Pro mne je bota objemová obuví tréninkovou a výletní. Trávím v ní mnoho času a nebojím se, že mne při dlouhé zátěži bude něco bolet.

Pravděpodobně se při nákupu objemové boty setkáte i s dělením dle stupně tlumení a typu došlapu. Větší tlumení ocení klouby běžců s vyšší váhou a na delších trasách, kde v závěru je často obtížné dbát na správný došlap.

Dle typu došlapu můžeme boty dělit na neutrální, s podporou pronace a s podporou supinace. Pronace je typ došlapu na vnitřní stranu chodidla (nohy jdou do X), supinace naopak dopad na vnější část chodidla (nohy jdou do O). Neutrální došlap je došlap na střed nohy. K pronaci často inklinují lidé s plochými chodidly, k supinaci naopak svádí klenba vysoká. Test na doma: vezměte své staré boty na běh a podívejte se na patu, kde jsou podrážky nejvíce ošoupány.

MINIMALISTICKÁ OBUV A BAREFOOT
O této obuvi jsem začala uvažovat při čtení knihy Born to Run (Zrozeni k běhu) a jistě nejsem sama, neboť minimalistické pojetí běhu zažívá boom. Teorie stojící za tímto stylem říká, že svaly na lidském chodidle ochabují a barefoot či minimalistické boty představují prostředek, jak je opět posílit. Bota se v tomto případě přizpůsobuje chodidlu, ne naopak.

Minimalistická obuv je blíže klasickým běžeckým botám, postrádá však různé výplně a zpevnění, rozdíl mezi patou a špičkou (tzv. drop) je nižší až nulový. Barefoot boty postrádají veškerá tlumení, disponují tenkou podrážku a nulovým dropem, avšak nabízejí ochranu před zraněním například o ostrý kámen.

U této obuvi začínejte opatrně, pracujte na běžeckém stylu a poslouchejte své tělo. Chodidlo, které po celý dosavadní život nemuselo používat své svaly, nám nepoděkuje, když ho z ničeho nic zatížíme obvyklými objemy bez obvyklé opory.

BOTA TERÉNNÍ A BOTA SILNIČNÍ
Toto je dělení obuvi podle toho, kde běháme. Na tvrdý podklad jsou určeny boty silniční, které jsou zároveň nejprodávanější obuví. Podrážka nebývá příliš vzorkovaná a tlumení je obvykle vyšší.

Bota terénní (neboli trailová, krosová) je určena po běh v přírodě. Podrážka je členitější, tudíž by neměla podkluzovat. Co se liší, je i svršek boty, nabízí vyšší odolnost vůči povrchu či počasí, špička boty bývá chráněna (jednou se Vám stane, že něco nakopnete a vězte, že to oceníte). Je možné využít goretexovou membránu či nechat botu dýchat.

Mezi oběma typy existují různé modifikace.

NĚKOLIK RAD NA ZÁVĚR
Boty kupujte vždy alespoň o polovinu čísla větší.
Zamyslete se, kde budete běhat a jak moc budete běhat.
Nebojte se zeptat. Základní přehled již máte, se zbytkem Vám poradí personál.
Vyzkoušejte několik typů bot. Klidně se v prodejně proběhněte.
Pokud si stále nejste jisti, nechte si vypracovat analýzu došlapu a poraďte se s odborníky, ušetříte si možná běžecká zranění.
S tou vší běžeckou teorií, já si nakonec vždy tu svou vyberu „na pocit“.
Běhejte.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Vybíráme boty na běh, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Vybíráme boty na běh.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: vybíráme, boty, běh.

Kde najít informace



×