Všechno co chcete vědět o letošních Velikonocích

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Možná ne tak úplně všechno, ale i tak si zkusme připomenout to hlavní. Tak především, končí doba půstu, který trval dlouhých 40 dní. I když půst je důležitý hlavně pro křesťany jako cesta přiblížení se k bohu, když se i my ostatní na nějaký čas vzdáme toho, co máme rádi, ale bez čeho se obejdeme, určitě už to, že to dokážeme, nás nějakým způsobem obohatí.

Velikonoce pro většinu z nás znamenají hlavně konec dlouhé zimy a nástup jara. Jaro si spojujeme se začátkem nového života, se zpěvem ptáků brzy zrána, s rašící přírodou, s mláďaty. Takže Velikonoce jsou nejen nejdůležitějším křesťanským svátkem, ale jsou i oslavou plodnosti a života. A měli bychom si toto krásné období užít jak se patří.

Velikonoce jsou pohyblivý svátek a letos Velikonoční neděle připadá na 17. dubna. Poslední týden před Velikonocemi začne Květnou nedělí 10. dubna. Pak následuje tzv. pašijový týden, kdy si křesťané připomínají Jidášovu zradu, utrpení Krista a zmrtvýchvstání. Zne Modrým pondělím, následuje Šedivé úterý, Škaredá středa a Zelený čtvrtek. Velikonoční svátky pak začnou Velkým pátkem, následuje Bílá sobota, Velikonoční neděle (Boží hod velikonoční) a Velikonoční pondělí.

Všechny tyto dny mají nejen své tradiční zvyky, ale i svá tradiční jídla. Neuškodí si je připomenout a třeba i ty méně známé ochutnat.


Škaredá středa (13.dubna) je konec postního období. Tento den se jedla nevzhledná jídla, typickým příkladem je náš známý trhanec. Pekly se Jidáše, pokroucené tvary z kynutého těsta s náplní. Nebo různé placky a bramboráky.

Zelený čtvrtek (14.dubna) je ve znamení zelených bylin a luštěnin. Připravovala se jídla s kopřivami, se spoustou petržele apod.

Velký pátek (15.dubna) je postní den. Mohly se jíst pouze ryby, ale také hustá polévka z brambor a kysaného zelí, jídla z čočky, špenátu, hrachu.

Bílá sobota (16.dubna) už je na tom, co se týče jídla, mnohem lépe. Peče se nádivka, mazance, bochánky.

Velikonoční neděle nebo také Boží hod velikonoční (17.dubna) je už opravdu svátkem jídla. Na slavnostním stole najdeme pečené maso, hlavně jehněčí, kůzlečí, telecí. Nesmí chybět ani velikonoční beránek.

Velikonoční pondělí (18.dubna) ukazuje, že vajíčka jsou tím pravým velikonočním symbolem. Nejen že je zdobíme, barvíme a rozdáváme koledníkům, ale především je jíme ve všech podobách. Plněná, smažená, vařená, v pomazánkách, jarních salátech apod.

Připomeňme si nakonec i to, že dětem letos začínají prázdniny už ve čtvrtek 14.dubna a trvají až do Velikonočního pondělí 18. dubna.

Velikonoce jsou svátkem jara, radosti a naděje. Chlapci si mohou užít koledu s vlastnoručně upletenou pomlázkou, děvčata s přípravou jarní výzdoby a s barvením vajíček a všichni s dobrým jídlem. Na většinu těchto jídel naleznete i u nás spoustu receptů.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Všechno co chcete vědět o letošních Velikonocích, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: všechno, chcete, vědět, letošních, velikonocích.

Kde najít informace



×