Vlašské ořechy – dar, na kterém si nejen pochutnáte

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Letos rozhodně byla příroda na úrodu vlašských ořechů více než štědrá. A tak si na jejich chroupání můžete pochutnávat klidně až do jara. Upéct skvostné vánoční cukroví a svému tělu dopřát nejen zdravé mlsání, ale také velké množství tělu zdraví prospěšných látek.

Ořešák královský – strom plný překvapení

O tom, že jsou vlašské ořechy skvělou potravinou, není pochyb. Na zahradách našich předků však ořešák nestál jen pro své lahodné plody. Listy ořešáku totiž dokáží dokonale odpuzovat veškerý hmyz. Ne nadarmo tak tento velkolepý strom stával na každé zahradě, ale také na zemědělských usedlostech, farmách i kravínech. Plody vlašského ořechu mají velmi významný podíl vitamínů, především zinku a obsahují i menší množství cukrů v porovnání s ostatními ořechy. Možná vás i překvapí, že vlašské ořechy umí skvěle snižovat hladinu nepříznivého cholesterolu. Při pravidelné konzumaci můžete skvěle odolávat nejen podzimním depresím, ale také zabojujete s únavou a podpoříte činnost mozku. A patříte-li mezi vegetariány, vlašské ořechy vám dodají dostatečnou výživovou hodnotu.

Vlašský ořech, to není jenom skořápka s pokladem


I když jsou plody ořechu velmi chutné, nemusíte je jen slastně chroupat či využívat k vaření a pečení. Z vlašských ořechů se totiž vyrábí i velmi lahodný ořechový olej. Využít jej můžete ve studené i teplé kuchyni a jeho aroma vám rozhodně učaruje. Jeho velkou předností je i dobrá skladovatelnost a dlouhá trvanlivost. Kromě plodů však můžete využít i listy ořešáku. Odvary, výluhu i čaje jsou nejen lahodné, ale mají i příznivé účinky na vaše zdraví:

-čaje z listů přispívají k vylepšení kožních problémů
-ovlivňují pozitivně trávení
-jsou prevencí zácpy
-díky antiseptickým účinkům slouží k výplachům ústní dutiny
-obklad z listů ořešáku ulevuje při hnisavých abscesech kůže i akné
-výluh z listů umí ničit vši


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Vlašské ořechy – dar, na kterém si nejen pochutnáte, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: vlašské, ořechy, dar,, kterém, nejen, pochutnáte.

Kde najít informace×