Vlašské ořechy - dar, který si zaslouží řádné uskladnění
Co je na tom tak „vědeckého“? Prostě ořechy posbírám, šoupnu do sklepa a mám hotovo! I tak je samozřejmě možné vlašské ořechy - plné cenných látek pro náš organismus - sbírat, ale jejich výhod si z největší pravděpodobností dlouho užívat nebudete. My vám raději poradíme lepší způsob, jak poznat správný čas pro sběr vlašských ořechů. I vychytávky, jak je vhodně uskladnit.
Spěchejte pomalu
Možná se už nemůžete dočkat, až bude vaše zahrádka jako ze škatulky. A ani jediných vlašský oříšek se nebude povalovat po vašem trávníku. Urychlený sběr vlašáků je nejčastějším prohřeškem, kterého se zahradníci a milovníci této blahodárné skořápkoviny dopouští. Nesnažte se sběr uspěchat. Vlašské ořechy, které budete sbírat dříve než dozrál jejich čas, vám totiž mnohem dříve podlehnou fatální zkáze. Nezralé plody ořechu totiž nemají ještě nejen tu správnou chuť, ale také brzy sesychají, plesniví. A také se hůře loupou. Zapomeňte tedy na výlety do koruny stromu a setřesávání vlašských ořechů. Nejlepší je počkat, až ořechy sama příroda přinese do vaší náruče - tedy až samy spadnou na zem. Buďte trpěliví – každá odrůda dozrává v jiný čas. A vše ovlivňuje počasí. Obávat se nemusíte ani prvních mrazíků – ořechům nevadí. A není tedy důvod panikařit a bát se o úrodu.
Denní rozcvička i ulehčení práce
Vlašské ořechy je tedy nejlepší sbírat pod stromem každý den. Pokud je necháte na zemi ležet příliš dlouhou dobu – i pouhé dva dny – hrozí jejich uhnívání. Práci si můžete ulehčit tím, že každý den pod stromem také posbíráte spadané listí. Hledat oříšky ve velkých ořešákových listech - na zemi plné mokra a vlhkosti - totiž není nic příjemného. Pokud očekáváte velkou úrodu, můžete si práci ulehčit rozprostřením velké plachty pod strom. A nezapomeňte do sbírání zapojit celou rodinu :).
Jak na správné skladování vlašských ořechů?
Uplatnění vlašských ořechů je velmi široké. Někdo je má nejraději čerstvě vyloupané a uzobávané u oblíbeného seriálu. Někdo si je přidává do jogurtu i ovocných salátů. A chybět samozřejmě nesmí při pečení i vaření. Uchovat je zdravé a chutné až do příští sklizně je však snem nejen každé hospodyňky. Nejlepší způsob uskladnění je rozložit ořechy ve skořápce na sluníčko či pod radiátor. A nechat je řádně uschnout. To trvá zhruba měsíc. Následně stačí ořechy vložit do vzdušného pytle nebo dobře odvětrávané bedýnky a skladovat v suchu při teplotě kolem dvaceti stupňů.
Ořechy samozřejmě můžete i vyloupat ze skořápek. A i ty nechat pár dní proschnout. Až pak je vhodné uložit je do vzduchotěsné nádoby. Vložit je můžete i do mrazáku. A dokonce naložit do medu.