Víte jak vznikla tradice Českého piva?
České pivo zná celý svět, ale víte odkud se vzala jeho tradice? Unikátnost jantarového moku se opírá o tradiční ryze české technologické postupy a kvalitu použitých surovin. Díky tomu si české pivo vysloužilo označení Evropské unie České pivo, jehož účelem je chránit tradici českého pivovarnictví a zachovat jeho dobré jméno doma i v zahraničí.
Klášterní pivo
Na základě archeologických nálezů se předpokládá, že se pivo na našem území objevuje už s příchodem Slovanů. Na základě dochovaných informací se první České pivo vařívalo v klášterech např. Břevnovský klášter, kde se také pěstoval chmel už z roku 993. Postupem času se tento lahodný mok těšil vysoké oblibě u měšťanské společnosti a tak v 13. století vznikají první právní normy. Roku 1517 si šlechta pivo velmi oblíbila a nastává spor s měšťany. Na základě toho vzniká Svatováclavská smlouva, která ruší monopol měšťanů na vaření piva.
Založení Měšťanského pivovaru
Velký vliv na vývoj pivovarnictví mělo učení mistra sládka Františka Ondřeje Poupěte a jeho následovníků koncem 18. Století. Významným předělem bylo založení Měšťanského pivovaru v Plzni (dnešního Prazdroje) roku 1842. Pilsner Urquell bylo první pivo plzeňského typu na světě, tehdy bylo spodně kvašené a mělo výbornou kvalitu, díky tomu se velmi rychle stalo vzorem pro ostatní pivovary. Dalším velmi důležitým mezníkem bylo zrušení propinačního práva v roce 1869, které omezovalo zakládání nových pivovarů. To odstartovalo zlatou éru Českého piva, která trvala až do druhé světové války. Bohužel po válce mnoho malých pivovarů zaniklo a ani za komunismu se tradici nepodařilo obnovit.
Renesance Českého piva
V posledních letech probíhá obrovské renesance českého pivovarnictví, to je spojováno zejména s obnovou regionálních pivovarů a minipivovarů. Díky dnešní rozmanitosti pivní produkce dnes můžete ochutnat mnoho rozličných chutí tohoto osvěžujícího jantarového moku.
Krevety v pivním těstíčku v Tacos
Letní grilovací sezóna právě nastala, připravte si lahodné krevety v těstíčku.