Víte jak vznikla tradice Českého piva?

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

České pivo zná celý svět, ale víte odkud se vzala jeho tradice? Unikátnost jantarového moku se opírá o tradiční ryze české technologické postupy a kvalitu použitých surovin. Díky tomu si české pivo vysloužilo označení Evropské unie České pivo, jehož účelem je chránit tradici českého pivovarnictví a zachovat jeho dobré jméno doma i v zahraničí.

Klášterní pivo

Na základě archeologických nálezů se předpokládá, že se pivo na našem území objevuje už s příchodem Slovanů. Na základě dochovaných informací se první České pivo vařívalo v klášterech např. Břevnovský klášter, kde se také pěstoval chmel už z roku 993. Postupem času se tento lahodný mok těšil vysoké oblibě u měšťanské společnosti a tak v 13. století vznikají první právní normy. Roku 1517 si šlechta pivo velmi oblíbila a nastává spor s měšťany. Na základě toho vzniká Svatováclavská smlouva, která ruší monopol měšťanů na vaření piva.

Založení Měšťanského pivovaru

Velký vliv na vývoj pivovarnictví mělo učení mistra sládka Františka Ondřeje Poupěte a jeho následovníků koncem 18. Století. Významným předělem bylo založení Měšťanského pivovaru v Plzni (dnešního Prazdroje) roku 1842. Pilsner Urquell bylo první pivo plzeňského typu na světě, tehdy bylo spodně kvašené a mělo výbornou kvalitu, díky tomu se velmi rychle stalo vzorem pro ostatní pivovary. Dalším velmi důležitým mezníkem bylo zrušení propinačního práva v roce 1869, které omezovalo zakládání nových pivovarů. To odstartovalo zlatou éru Českého piva, která trvala až do druhé světové války. Bohužel po válce mnoho malých pivovarů zaniklo a ani za komunismu se tradici nepodařilo obnovit.


Renesance Českého piva

V posledních letech probíhá obrovské renesance českého pivovarnictví, to je spojováno zejména s obnovou regionálních pivovarů a minipivovarů. Díky dnešní rozmanitosti pivní produkce dnes můžete ochutnat mnoho rozličných chutí tohoto osvěžujícího jantarového moku.

Bramborová pivní polévka

Bramborová pivní polévka


Ochutnejte tuto lahodnou polévku plnou výrazných chutí.


Špekáčky na pivu

Špekáčky na pivu


Vyzkoušejte si letos připravit špekáčky trochu jinak.


Krevety v pivním těstíčku v Tacos

Krevety v pivním těstíčku v Tacos


Letní grilovací sezóna právě nastala, připravte si lahodné krevety v těstíčku.


Naložená pochoutka k pivu

Naložená pochoutka k pivu


Pohostěte přátele touto lahodnou pochoutkou k pivu.


Pivní hot dog s pikantním salátem

Pivní hot dog s pikantním salátem


Tradiční americký hot dog trochu jinak.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Víte jak vznikla tradice Českého piva?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Víte jak vznikla tradice Českého piva?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: víte, jak, vznikla, tradice, Českého, piva?.

Kde najít informace×