Víte, jak pít správně víno?
Pijete rádi víno? Máte se tedy na co těšit! S koncem léta a začátkem podzimu, totiž přichází žně vinařů - vinobraní. Pokud si chcete víno pořádně vychutnat, je třeba dodržet několik jednoduchých zásad. Které to jsou?
Jak vybírat?
Víno k pokrmům si musíme pečlivě vybírat. Ke světlému masu a rybám pijeme bílá vína, k tmavému zase červená. Navíc chutě konzumentů se také mohou lišit. Někdo má rád víno suché, polosuché nebo sladké. I to se tedy při výběru musí zohlednit.
Jak správně rozlévat?
Při rozlévání vína bychom měli dávat pozor na to, aby naplnilo jednu až dvě třetiny sklenice. S vínem se totiž před ochutnáním lehce krouží, aby se „otevřelo“. Díky tomu se z něho uvolňují aromatické látky a my si tak můžeme vychutnat jeho vůni. Tip: při zatočení s číší, by mělo víno stékat po stěnách skla zpět v slzičkách. Pokud víno „pláče“, vypovídá to o jeho kvalitě, hustotě a viskozitě.
Pravidlo držení sklenice
I držení pohárku má svá pravila. Sklenici držíme vždy za stopku, abychom víno teplotou ruky neohřívali. Nikdy ji proto nedržíme za tělo ani patku.
Nos je také důležitý
Když máme nalito a držíme správně sklenici, přichází na řadu čich. Čichem lze určit intenzitu odrůdové vůně, staří, původ a zdravotní stav vína.
Doušek tak akorát
Pokud zvládáte předchozí kroky, už vám nic nebrání v tom, abyste víno ochutnali. Ale pozor. První doušek by měl být velký tak akorát, abychom ho pohodlně dokázali převalovat na jazyku kvůli vstřebávání chuti do chuťových pohárků. Měli bychom ho nechat zahřát v ústech a následně nechat sklouznout do krku.
Víno nepijeme jako vodu
Při vinných degustacích je velmi vhodné skleničky vína prokládat sklenicemi vody. Dodržování pitného režimu se vyplatí, eliminuje se tak totiž možnost bolesti hlavy, která by mohla na druhý den nepříjemně pozlobit. Pro kombinaci s vínem se výborně hodí pramenitá voda Toma Natura, která díky svému ideálnímu složení bez jakýchkoliv úprav nijak neovlivňuje jeho chuť. Navíc je pramenitá voda nejvhodnější pro přípravu vinného střiku.