Veganství, vitarianství nebo frutariánství? Co je co?

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Ať si každý jí po svém
Pryč jsou ty časy, kdy byl člověk buď masožravec, nebo vegetarián. Za posledních dvacet let prošla výživa, její směry a způsob stravování velkým rozvojem. Lidé začali přemýšlet nad tím, co jedí, odkud to pochází, jak to bylo zpracováno, ale také jak to na talíři vypadá. A není se čemu divit. Potravinářský průmysl už není to, co býval, kdy člověk zašel do jediné „sámošky“ široko daleko a koupil prošlé jogurty, bílé rohlíky a „limošku“. V zelenině sehnal místní ovoce a zeleninu. Dnes je neuvěřitelný a nepřeberný výběr surovin, potravin, ovoce a zeleniny. Bohužel díky důrazu na kvantitu a ne na kvalitu si člověk musí dávat pozor na to, co jí. A právě s rozvojem konzumního způsobu života dochází postupně ke vzniku různých alternativních výživových směrů jako je například vitariánství, frutariánství, makrobiotika, atp. Kladem takového vývoje je možnost výběru.

Kdo se v tom má vyznat?
Vegetariánství zná asi každý – jedná se způsob stravování, při kterém je z jídelníčku vynecháno maso a výrobky z něj. V České republice má tento směr nejdelší tradici. Většinou se pro něj lidé rozhodnou z etických důvodů, kdy jim vadí porážka zvířat. Vegetariánství má několik odnoží – patří sem třeba ovo-vegetariánsví (jí se vajíčka), pollo-vegetariánství (nejí červené maso jiné ano), atp. Bílkoviny vegetariáni získávají konzumací tofu, dýňových semínek, ovesných vloček, fazolí, atd.
Makrobiotika – povoluje konzumaci celozrnných potravin, bobů, omezuje mléčné výrobky někdy i maso.
Vitariánství = raw strava (nebo také raw food) – stále více lidí se vydává touto cestou. Jedná se o styl života, kdy jíme pouze to, co neprošlo tepelnou úpravou nad 42°C. Jakmile se při přípravě pokrmu překročí 42°C ničí se cenné enzymy. Vitariáni hojně jí čerstvou zeleninu, ovoce, semínka, ořechy, atd.
Frutariánství – není omezeno na konzumaci ovoce, jak by se podle názvu mohlo zdát. Frutarián sní pouze to, co bylo získáno, aniž by byla poškozena rostlina.
Veganství – se pokládá za životní styl, kdy se nepřijímá nic živočišného původu a vyřazuje se i kosmetika s živočišnými aditivy, drogerie testovaná na zvířatech.

Snad už máte jasno. Na našich stránkách můžete vyzkoušet recepty různých výživových směrů a posoudit sami.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Veganství, vitarianství nebo frutariánství? Co je co?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: veganství,, vitarianství, nebo, frutariánství?, co?.

Kde najít informace×