Vánoční katastrofy: pozor na oheň i rybí kosti

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Nejkrásnější svátky roku, tak se Vánocům často přezdívá, jsou konečně tady. Kromě pohádek a cukroví k nim patří také svíčky, stromeček a rybí pokrmy. Na co si dát pozor, aby byly Vánoce krásné a poklidné?

Svíčky k adventu neodmyslitelně patří, ať už na ozdobném věnci z chvojí či samostatně stojící. A právě otevřený oheň či neopatrné zacházení s prskavkami, sirkami či pyrotechnikou jsou příčinou vzniku požárů v domácnostech. Každoročně dochází během adventu ke vzniku asi 1200 požárů, z nichž je třetina v bytech či domech.  Na co si dát o Vánocích pozor? 1. Otevřený oheňČastým zdrojem požárů bývají vánoční dekorace, konkrétně adventní věnce, které jsou vyrobené z přírodních i umělých materiálů. Svíčky vždy dáváme do pevného podstavce a nikdy je nenecháváme hořet bez dozoru (ať už jsou na věnci nebo ne). Svíčky také umísťujeme v dostatečné vzdálenosti od dalších hořlavých materiálů. Požár totiž může vzniknout během chviličky. Dbejte také na to, aby byly svíce kvalitní, potažené vrstvou vosku. Oheň při odchodu z místnosti vždy uhasíme a knoty nejlépe potřeme vodou, aby byla jistota, že opět nevzplanou. 1. Suchý stromečekDalším rizikem vzniku požáru je vánoční stromeček. Zvyk zdobit borovice, jedličky či smrčky se k nám dostal od německých sousedů a pravděpodobně první nazdobený strom vévodil v roce 1812 salonu ředitele  Stavovského  divadla Jana Karla Liebicha, který jej přichystal jako překvapení pro své přátele. Stromečky jsou dnes samozřejmou ozdobou vánočních svátků, ale i zde je třeba dodržovat pravidla: • Pečlivě vybírejte místo pro stromeček. Měl by dekorovat, ale neměl by překážet. Pozor také na kabely od světýlek, a pokud používáte voskové svíčky, tak samozřejmě na oheň!

 • Strom jen v dostatečně pevném stojanu, který svou velikostí odpovídá vybrané rostlině. Velký strom v malém stojánku se může snadno zřítit.

 • Přísun vody. Rostlina by vždy měla stát ve vodě, aby tak snadno nevysychala. Suché jehličí totiž „blafne“ během pár sekund a místo vánoční ozdoby je hořící věž. Vodu lze ideálně nalít přímo do stojánku. Pokud je děravý, vypomoct si můžete například uříznutou pet lahví, kterou použijete jako improvizovanou misku.

 • Pokud vaši domácnost obývají domácí mazlíčci, je třeba strom navíc dobře upevnit.

 1. Rybí kostiK Vánocům neodmyslitelně patří také pokrmy z ryb, což sebou nese rizika. Uvíznutá kost v krku umí pěkně potrápit, ale dobrou zprávou je, že se jí neudusíte. Jak v takovém případě postupovat?


 • Zachovat klid

 • Kašlat

 • Napít se vody, oleje nebo silně zředěného octa

 • Sníst sousto hutnějšího jídla – např. chleba

 • Počkat 30 – 60 minut, zda příznaky jako obtížné či bodavé polykání, špatné dýchaní nebo dráždivý kašel neodezní

 • V ostatních případech vyhledat ORL ambulanci či pohotovostZdroj: prvnipomoczive.cz

Smažený kapr

Smažený kapr


Co by byly Vánoce bez podkoviček smaženého kapra?! Jako příloha samozřejmě bramborový salát.


Vánoční bramborový salát

Vánoční bramborový salát


Každá rodina má svůj vlastní recept na tuto vánoční přílohu k hlavnímu chodu.


Vánoční rybí polévka

Vánoční rybí polévka


Jako předkrm je v našich končinách velmi oblíbená rybí polévka. Je chutná a velmi zdravá.


Pikantní smažený řízek

Pikantní smažený řízek


A kdo rybu nerad? Ten ať si usmaží kuřecí nebo vepřový řízek! Třeba v pikantní variantě.


Vánoční vaječný koktejl

Vánoční vaječný koktejl


Vaječný likér je oblíbeným nápojem nejkrásnějších svátků v roce. Vyzkoušejte tento koktejl!Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Vánoční katastrofy: pozor na oheň i rybí kosti, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: vánoční, katastrofy:, pozor, oheň, rybí, kosti.

Kde najít informace×