Vánoční katastrofy: pozor na oheň i rybí kosti
Nejkrásnější svátky roku, tak se Vánocům často přezdívá, jsou konečně tady. Kromě pohádek a cukroví k nim patří také svíčky, stromeček a rybí pokrmy. Na co si dát pozor, aby byly Vánoce krásné a poklidné?
Svíčky k adventu neodmyslitelně patří, ať už na ozdobném věnci z chvojí či samostatně stojící. A právě otevřený oheň či neopatrné zacházení s prskavkami, sirkami či pyrotechnikou jsou příčinou vzniku požárů v domácnostech. Každoročně dochází během adventu ke vzniku asi 1200 požárů, z nichž je třetina v bytech či domech. Na co si dát o Vánocích pozor?
Otevřený oheň
Častým zdrojem požárů bývají vánoční dekorace, konkrétně adventní věnce, které jsou vyrobené z přírodních i umělých materiálů. Svíčky vždy dáváme do pevného podstavce a nikdy je nenecháváme hořet bez dozoru (ať už jsou na věnci nebo ne). Svíčky také umísťujeme v dostatečné vzdálenosti od dalších hořlavých materiálů. Požár totiž může vzniknout během chviličky. Dbejte také na to, aby byly svíce kvalitní, potažené vrstvou vosku. Oheň při odchodu z místnosti vždy uhasíme a knoty nejlépe potřeme vodou, aby byla jistota, že opět nevzplanou.
Suchý stromeček
Dalším rizikem vzniku požáru je vánoční stromeček. Zvyk zdobit borovice, jedličky či smrčky se k nám dostal od německých sousedů a pravděpodobně první nazdobený strom vévodil v roce 1812 salonu ředitele Stavovského divadla Jana Karla Liebicha, který jej přichystal jako překvapení pro své přátele. Stromečky jsou dnes samozřejmou ozdobou vánočních svátků, ale i zde je třeba dodržovat pravidla:
- Pečlivě vybírejte místo pro stromeček. Měl by dekorovat, ale neměl by překážet. Pozor také na kabely od světýlek, a pokud používáte voskové svíčky, tak samozřejmě na oheň!
- Strom jen v dostatečně pevném stojanu, který svou velikostí odpovídá vybrané rostlině. Velký strom v malém stojánku se může snadno zřítit.
- Přísun vody. Rostlina by vždy měla stát ve vodě, aby tak snadno nevysychala. Suché jehličí totiž „blafne“ během pár sekund a místo vánoční ozdoby je hořící věž. Vodu lze ideálně nalít přímo do stojánku. Pokud je děravý, vypomoct si můžete například uříznutou pet lahví, kterou použijete jako improvizovanou misku.
- Pokud vaši domácnost obývají domácí mazlíčci, je třeba strom navíc dobře upevnit.
Rybí kosti
K Vánocům neodmyslitelně patří také pokrmy z ryb, což sebou nese rizika. Uvíznutá kost v krku umí pěkně potrápit, ale dobrou zprávou je, že se jí neudusíte. Jak v takovém případě postupovat?
- Zachovat klid
- Kašlat
- Napít se vody, oleje nebo silně zředěného octa
- Sníst sousto hutnějšího jídla – např. chleba
- Počkat 30 – 60 minut, zda příznaky jako obtížné či bodavé polykání, špatné dýchaní nebo dráždivý kašel neodezní
- V ostatních případech vyhledat ORL ambulanci či pohotovost
Zdroj: prvnipomoczive.cz
Smažený kapr
Co by byly Vánoce bez podkoviček smaženého kapra?! Jako příloha samozřejmě bramborový salát.
Vánoční bramborový salát
Každá rodina má svůj vlastní recept na tuto vánoční přílohu k hlavnímu chodu.
Vánoční rybí polévka
Jako předkrm je v našich končinách velmi oblíbená rybí polévka. Je chutná a velmi zdravá.
Pikantní smažený řízek
A kdo rybu nerad? Ten ať si usmaží kuřecí nebo vepřový řízek! Třeba v pikantní variantě.
Vánoční vaječný koktejl
Vaječný likér je oblíbeným nápojem nejkrásnějších svátků v roce. Vyzkoušejte tento koktejl!