Vánočka - sladký symbol českých Vánoc

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Kdo z nás by si rád nepochutnal na vláčné vánočce plné mandlí a rozinek. Vánočka neodmyslitelně patří hlavně k českým vánočním svátkům. V dnešní době už ji sice občas kupujeme a pečeme běžně po celý rok, ale nevím jak u vás, u nás na štědrovečerním stole chybět nesmí. Je to symbol života a plodnosti, svým tvarem totiž připomíná Ježíška v povijanu.

První vánočky se pekly už ve 14. století. Tehdy se jim říkalo calty a péci je směli jen mistři pekaři. Sami doma jsme začali péct vánočky až ve století osmnáctém. Dodnes se vánočce stále říká různě, například štědrovka, štrucla nebo pletenice. Klasická vánočka se splétá z devíti pramenů. A každý z těchto pramenů má symbolický význam. Čtyři spodní jsou symboly země, vody, slunce a vzduchu. Tři prostřední zase vůle, citu a rozumu a dva horní symbolizují lásku a vědění. Někde se do vánočky zapékala mince, kdo ji našel, tomu přinesla štěstí.

Upéci chutnou domácí vánočku ale není jen tak. Záleží na dobrém receptu, který se mnohdy v některých rodinách dědí. A hodí se i několik dobrých rad pro samotnou přípravu vánočky.

- jako tuk je dobré použít máslo, případně s trochou sádla


- všechny ingredience by měly mít pokojovou teplotu

- tuk by měl být rozpuštěný a stejně jako mléko vlažný

- kvalitní a čerstvé droždí

- pomalé kynutí těsta

- někdo do upletené vánočky zapíchne shora špejle, aby „nespadla“

A pokud nemáte ten svůj vlastní rodinný recept, tady je recept na výbornou vánočku, jak ji pekla naše babička. Předpis je na tři středně velké vánočky.

Ingredience:

800 g hladké mouky

200 g polohrubé mouky

84 g čerstvého pekařského droždí

3 vrchovaté lžíce rozinek

200 g másla

200 g cukru krupice

3 žloutky

mléko podle potřeby

2 vrchovaté lžíce mandlových plátků

1 lžička nastrouhané citronové kůry

špetka soli

moučkový cukr na zdobení

Rozinky předem namočíme do vody. V menší míse smícháme rozdrobené droždí s trochou cukru, mouky a vlažného mléka, abychom dostali řídkou kaši. Misku přikryjeme čistou utěrkou a necháme v teple vzejít kvásek. Když máme hotový kvásek (měla by se na něm utvořit hustá pěna), ve větší míse smícháme všechnu mouku se solí, citronovou kůrou a cukrem.

Směs vyklopíme na vál na hromádku a uprostřed vytvoříme důlek. Do důlku nalijeme kvásek, žloutky a rozpuštěné máslo. Zvolna od středu pak vše začneme promíchávat, až se utvoří vláčné těsto. Pokud je příliš tuhé, přidáme vlažné mléko.

Těsto pak důkladně na vále rukama prohněteme, několikrát přeložíme a znovu hněteme, asi 10 minut. Můžeme trochu podsypat moukou, pokud se lepí na vál. Nakonec by mělo být krásně hebké a téměř nelepivé. Nyní ho přikryté necháme kynout zvolna asi 2 hodiny.

Když se těsto zvětší nejméně o polovinu, přidáme rozinky, už jen velmi lehce ho prohněteme a rozdělíme na tři díly (tři vánočky). Každý díl těsta rozdělíme na 8 kousků, ze kterých uválíme prameny dlouhé 25 až 30 cm.

Pletení vánočky:

Na pomoučeném vále upleteme ze tří pramenů plochý klasický cop. Uprostřed ho lehce podélně promáčkneme, aby se trochu rozšířil. Na tento cop položíme druhý, také ze tří pramenů. I na něm uděláme malou prohlubeninu, do které položíme třetí vrstvu ze dvou posledních pramenů, které jen stočíme dohromady. Konce pramenů všech pater vánočky vždy smáčkneme a založíme dospodu.

Hotové vánočky potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme na plátky nakrájenými mandlemi. Znovu je necháme v teple zvolna kynout asi 1,5 hodiny.

Mezitím si předehřejeme troubu na 180 stupňů. Vykynutou vánočku vložíme do předehřáté trouby a pečeme 5 minut. Po této době teplotu snížíme na 160 stupňů a zvolna pečeme asi 20 až 35 minut, podle velikosti, dozlatova. V případě potřeby vánočku přikryjeme pečícím papírem, aby se propékala rovnoměrně.

A nakonec hotové vánočky poprášíme moučkovým cukrem. Dobrou chuť a krásné Vánoce.




Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Vánočka - sladký symbol českých Vánoc, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Vánočka - sladký symbol českých Vánoc.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: vánočka, sladký, symbol, českých, vánoc.

Kde najít informace



×