Užijte si voňavou sklizeň – nastal čas levandule...
Jméno levandule je odvozeno od slova umývat, což napovídá, že se rostlina od starověku používá především do koupelí a pro kosmetické účely. Tato bylinka si získala neuvěřitelnou oblibu nejen tím jak vypadá a krásně voní, ale má také mnohostranné léčebné účinky. Levanduli uplatníte také v kuchyni jako koření či si z ní připravíte lahodný sirup.
Levandule v kuchyni
Málokdo ví, že levandule má uplatnění i v kuchyni, a to nejen jako ozdoba. Při vaření a pečení využijete květy i listy. Je však třeba si uvědomit, že tato bylina je do jisté míry drogou. Je proto třeba s ní zacházet, podobně jako s rozmarýnem či tymiánem, s mírou a velmi citlivě. Šetřit bychom s ní měli i proto, že je lehce nahořklá.
Všechny druhy levandule jsou jedlé a můžete je použít do džemů či špetku přidat do pečení. Její výjimečnou chuť oceníte například v ovocném letním salátu. Nebojte se použít levanduli také při přípravě sladko slaných pokrmů z masa, ryb a hub. Výborná je do marinád, dresinků a do bylinkového másla. Né nadarmo je levandule součástí provensálské směsi.
Jak sklízet ?
Pokud se bylince daří, bude intenzivně kvést zhruba od poloviny června až do srpna. Jestliže chcete levanduli zpracovat, nesmíte se květy moc dlouho kochat. Sběr je třeba provést ve chvíli, kdy květy nejsou ještě zcela rozvité. Sbírat lze pouze květy s krátkým stonkem, případně i stonek s lístky. Stonky nikdy neodstřihávejte celé, nesmíte zasáhnout dřevěnou část keříku, rostlina by tím velmi trpěla. Stonky lze odštípnout rukou, lepší je použít ostré zahradnické nůžky. Sběr levandule musí probíhat za slunného dne, protože květy mají největší sílu a vlhká bylinka by při sušení shnila.
Naskládejte levanduli do svazečku. Rukama nasbírejte dostatek stonků, které se vám budou pohodlně držet v ruce. To je jeden svazeček levandule. Stonky jsou poměrně tuhé, takže je můžete sbírat ze všech částí keře, aniž byste museli mít obavy, že je potrháte.
Nejlepší na sklízení levandule je zahradnický nůž či nůžky. Pokračujte v řezání, dokud nebudou všechny stonky levandule zpracované a keřík nebude vypadat jako úhledný kopeček.
Odstřihněte levandulové stonky těsně nad jejich dřevnatou částí. Pokud si levandulový keřík dobře prohlédnete, zjistíte, že je do země vrostlý tuhým, dřevnatým kořenem, nad kterým vyrůstají zelené stonky a listy. Pokud byste zakrojili do dřevnaté části rostliny, můžete ji poškodit. Dejte jí dostatek prostoru a stříhejte 2 – 5 cm nad dřevnatými částmi.
Od nasbíraných svazečků odstřihněte stonky levandule, abyste podpořili květ. První sklizeň se uskutečňuje na začátku cyklu. Jak keř produkuje další květy během sezóny, stříhejte je podle potřeby. Oblasti s menším druhem levandule většinou kvetou v pravidelných intervalech a je proto potřeba je podle toho zastřihovat, aby květy vykvetly znovu. Všeobecně platí, že levandule se chová stejně jako jakákoliv jiná kvetoucí rostlina – když ji ostříháte brzy hned u paty, stihnou vyrůst nové květy a díky tomu budete moci sklízet víckrát, než jednou do roka.
Levandulový sirup
Sirup vám vydrží v ledničce dlouho, třeba do letních míchaných nápojů se bude určitě hodit.
Ovocný salát s kiwi, jahodami a mangem
Ovocný salát s kiwi, jahodami a mangem a ještě dalšímu druhy ovoce je jedinečný.
Grilované jehněčí kotlety s provensálským kořením
Grilované jehněčí kotlety s provensálským kořením nabízí neuvěřitelnou chuť vytvořenou spojením česneku, hořčice a bylinek.
Treska s bylinkovým máslem
Treska s bylinkovým máslem je lehké, téměř dietní jídlo. Její příprava je velmi jednoduchá a času zabere pramálo.