Únor na suchu. Proč se nyní vzdát alkoholu?

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Nadměrná konzumace alkoholu má zásadní dopady na fyzické i duševní zdraví. Aktivní pijáci často ničí nejen své tělo, ale také vztahy a již občasné pití alkoholu nese jistá negativa. Zdravotně osvětová kampaň s názvem Suchej únor letos už podesáté vybízí k dobrovolné abstinenci. Jak se zapojit a jaké výhody z toho plynou, se dozvíte v článku níže. 

Z dostupných studií vyplývá, že rizikově pije v České republice 1 000 000 lidí. Údaj je to alarmující, protože se ročně zvyšují počty těch, kteří nadměrně konzumují alkohol. Naše republika drží podle studie z roku 2018, kterou nechala zpracovat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), druhé místo v žebříčku největší spotřeby čistého alkoholu na osobu. O stupínek se dělíme s Francií a dle údajů vypijeme 12 litrů na člověka ročně. 

Alkohol a covid

I když byly restaurační zařízení v prvních vlnách pandemie zavřené, počty pravidelných rizikových pijáků přesto stoupaly. Situaci monitoroval Národní ústav duševního zdraví a výstupy studie týmu Petra Winklera nejsou zrovna lichotivé. Na situaci se podepsala mimo jiné sociální izolace, nárůst případů lidí, kteří trpí depresemi, úzkostmi a chronickým stresem. Kromě antidepresiv mnozí sáhli právě po alkoholu, který jim krátkodobě pomohl nadměrné napětí uvolnit. Cena za lehkou úlevu je však vysoká.

Proč se zapojit do výzvy Suchej únor

Jubilejní ročník osvětové kampaně za měsíc únor bez kapky alkoholu odstratoval 1. února. V loňském roce se do akce zapojilo 700 000 účastníků a ambice jsou vysoké i pro rok 2022. Motto letošní kampaně zní: "Udělej něco pro sebe, inspiruj ostatní a čapni Sucháč." Na stránkách www.suchejunor.cz mohou návštěvníci otestovat jak si stojí s pitím alkoholu a dozví se mnoho dalších užitečných informací. Registrovaní účastníci přispějí finanční prostředky na léčbu závislostí, a kdo se aktivně vzdá alkoholu, může výzvu chápat i jako užitečný jarní detox pro tělo.


Protože je u léčby závislostí velmi důležitá prevence, předložíme vám v bodech argumenty, proč se k výzvě přidat.  1. Čistá hlava


  2. Osobní hrdost


  3. Lepší spánek


  4. Víc energie


  5. Kila dolů


  6. Omezení kouření
     

  7. Vděčná peněženka 
Zdroje: vláda.cz, suchejunor.cz, aktuálně.czNealkoholické mojito

Nealkoholické mojito


I bez alkoholu chutná oblíbený koktejl mojito skvěle!


Horký punč bez alkoholu

Horký punč bez alkoholu


Potřebujete se zahřát? Zapomeňte na rum a uvařte si horký punč bez alkoholu.


Zázvorový čaj

Zázvorový čaj


Pro zdraví i dobrou náladu. Zázvorový čaj je neocenitelným nápojem pro chladné dny.


Horká čokoláda se skořicí

Horká čokoláda se skořicí


Na chmury i špatnou náladu pomůže šálek voňavé, horké čokolády, ozdobený skořicí.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Únor na suchu. Proč se nyní vzdát alkoholu? , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Únor na suchu. Proč se nyní vzdát alkoholu? .
Nebo hledejte podobné podle části názvu: Únor, suchu., proč, nyní, vzdát, alkoholu?.

Kde najít informace×