Tuk na břiše? Těmto potravinám se raději vyhněte!

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Kypré tvary se nosily v době baroka, ale od té doby je ideálem krásy mimo i jiné ploché bříško. Oblast trupu je však pro mnohé problémovou zónou, kam se tuky moc rády ukládají. Nevzhledných špeků na břiše se člověk špatně zbavuje, klíčem je přitom strava. 

Ve hře však není jen estetické hledisko. I z pohledu našeho zdraví nejsou tuky v oblasti břicha žádoucí, protože představují zdravotní riziko. Kromě podkožního tuku, který hyzdí postavu, se v dutině břišní ukládá také tzv. viscerální tuk. Ten sice není viditelný, protože se nachází v cévách a obaluje vnitřní orgány, zato ale představuje značné zdravotní riziko. 

Tomuto druhu tuku se také přezdívá nitrobřišní a je často spojován se vznikem zánětů v těle. Lidé, kteří mají hodnoty viscerálního tuku nad doporučenou hladinou, jsou náchylnější ke vzniku diabetu druhého typu, ale nejen to. Viscerální tuk zvyšuje riziko vzniku nemocí jako jsou artritida, demence, mrtvice, srdeční onemocnění nebo deprese. Dále má spojitost s vyšší hladinou cholesterolu a břišní tuk může mít souvislost i s poruchami sexuální výkonnosti. 

Čemu se vyhnout

Základem pro zdraví je správná pravidelná strava. Potraviny, které označujeme jako nezdravé - tedy mimo jiné sladkosti, příliš tučné, slané nebo prefabrikované potraviny -, mají zásadní vliv na ukládání tuku v problémových zónách, tedy i na břiše. Čemu se raději vyhnout? 


1. Nezdravé tuky

Mnoho potravin, které jsou běžně k dostání v obchodech, obsahují tzv. trans mastné kyseliny. Jedná se o takové tuky, které byly průmyslově ztuženy, aby výrobky z nich dlouho vydržely a snadno se používaly. Konzumace takových produktů má však za následek zvýšení tzv. špatného cholesterolu v krvi. 

2. Cukry 


O spojitosti mezi cukrem a přibýváním na váze ví asi každý. Cukr představuje důležitý faktor, který může za ukládání tuku nejen v podkoží, ale i v dutině břišní. Velmi rád se usazuje například v játrech a zvyšuje tak nebezpečí vzniku cukrovky

V souvislosti s cukrem se nebavíme jen o sladidle, které přidáváme do horkých nápojů. Jedná se i o průmyslově vyrobené sladkosti, slazené limonády apod.

3. Uzeniny


Ani zpracované maso, doplněné o spoustu soli a dalších látek, zdraví příliš neprospívá. Snídani bohatou na slaninu a salámy si proto raději odpusťte a nahraďte ji zdravější variantou, například v podobě obilninové kaše s ovocem. Odměnou vám bude lepší pocit po těle a menší obvod v pase.

4. Alkohol

Konzumace alkoholu zatěžuje především játra, která se tak musí soustředit na odbourávání tohoto jedu z těla, což má za následek zpomalení látkové výměny v těle. Alkohol navíc obsahuje značné množství "prázdných" kalorií. Pro představu: 1 gram alkoholu má přibližně 7 kalorií, tedy hodnotu jako 1 gramu tuku. Pravidelné pití alkoholu proto štíhlé linii velmi nesvědčí. 

Co ještě dělat? 

Kromě pravidelné zdravé stravy je třeba hubnutí podpořit také dostatečným, správně zacíleným pohybem. Nejde však pouze o cvičení problémových partií v oblasti břicha. Je dobré dostat tělo celkově do kondice, při tréninku spalovat kalorie, posilovat, a tím se propracovat k vysněné postavě.  

Zapomínat se nesmí ani na pitný režim, protože tekutiny pomohou odplavit z těla nežádoucí látky. Navíc tělo tekutiny potřebuje k tomu, aby mohlo správně fungovat. Důležitý je i dostatečný spánek, při němž tělo regeneruje. Ovesná kaše z vloček

Ovesná kaše z vloček


Tento pokrm se ideálně hodí pro zdravý start nového dne. Kdo posnídá ovesnou kaši, bude mít dostatek energie i na dlouhou dobu pocit nasycení.


Lehký zeleninový salát

Lehký zeleninový salát


Jako příloha k hlavnímu jídlu se skvěle hodí salát ze zeliny. Dodá tělu vitamíny i správnou energii.


Kuřecí směs se zeleninou a rýží

Kuřecí směs se zeleninou a rýží


Drůbeží maso neobsahuje příliš kalorií a dobře chutná. V kombinaci s rýží a zeleninou se hodí jako oběd i jako večeře.


Jarní smoothie z manga a jahod

Jarní smoothie z manga a jahod


Koktejly z ovoce si získaly spoustu příznivců. Hodí se například jako snídaně nebo chutná svačina.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Tuk na břiše? Těmto potravinám se raději vyhněte! , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: tuk, břiše?, těmto, potravinám, raději, vyhněte!.


×