Top recepty na velikonoční nádivky
Co by byly Velikonoce bez tradiční nádivky! Tento typ pokrmů se stal módním přibližně v 16. století v Anglii a princip nadívání brzy převzala také Francie, kde se takto upravené jídlo stalo symbolem luxusu. Nádivka se dá připravit samotná nebo se jí dá naplnit maso. V našich zemích se ta velikonoční původně připravovala bez pečiva. To bylo nahrazeno kaší z krupice svařené s mlékem. Do nádivky dále patřila vejce, maso - a to hned několik druhů. Mezi nimi dominovalo zejména telecí, konkrétně maso z hlavy telete, odtud také pochází název velikonoční hlavička. Nedílnou součástí nádivek byly i zelené bylinky včetně kopřivy, které symbolizovaly jaro.
Velikonoční nádivka se podávala na Bílou sobotu. Tedy v den, který následuje po Velkém pátku, kdy byl podle křesťanské tradice ukřižován Ježíš Kristus. Svůj název získala Bílá sobota od barvy roucha nově pokřtěných, kteří byli v tu dobu přijímání do církevního společenství. V sobotu končila doba postní a lidé se připravovali na zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Kromě nádivky nesměl na slavnostní tabuli chybět také mazanec. Nechte se inspirovat našimi recepty a připravte si tento tradiční velikonoční pokrm.
Velikonoční nádivka - klasika
Pro nádivku se hodí pečivo minimálně den staré. Zde postačí 8 housek, které namočíme do mléka, vymačkáme je a přimícháme do nich cibulku osmaženou na másle. Dále žloutky z šesti vajec, sníh z bílků, na kostičky nakrájené uvařené uzené maso (400 g), spařené a nasekané kopřivy, petrželku, sůl, pepř a špetku muškátového oříšku. Ingredience smícháme, přičemž nakonec přijde sníh z bílků a základ pro nádivku nalijeme do sádlem vymazané zapékací nádoby nebo pekáčku. Pečeme 35 minut na 180°C.
Nádivka se špenátem
Postup je velmi podobný jako u předchozího receptu. Asi 300 g pečiva namočíme do mléka, vymačkáme ho a uložíme do mísy. Přidáme 400 g na kostičky nakrájené krkovice, na oleji opečenou šalotku se špenátem a spařenými, nakrájenými kopřivami, 6 žloutků, 3 lžíce majonézy, špetku muškátového oříšku, pepř, sůl a sníh z bílků. Zamíchat, do pekáčku a péct na 200°C, asi půl hodiny.
Vegetariánská varianta
A zde je recept pro vyznavače bezmasé stravy. Postup je opět skoro totožný jako v předchozích receptech, jen tato varianta se obejde bez masa. Místo něj přijde do nádivky uzené tofu a Šmakoun, a to každý z nich po 100 g. Kde se mohou kuchařky a kuchyři rozvášnit, je použití bylinek a do nádivky přimíchat navíc libeček, medvědí česnek a třeba petrželovou nať.
Velikonoční vaječná tlačenka
Pomlázka byla bohatá, ale co s nesnězenými vejci? Řešení zní vaječná tlačenka!
Velikonoční beránek
Tento velikonoční moučník symbolizuje narození a jaro. Jeho přítomnost na slavnostním stole vyžadují zejména menší strávníci.
Velikonoční mazanec bez lepku
Na Bílou sobotu nesměl chybět na menu ani mazanec, zde v bezlepkové variantě.