Top 6 příznaků že vašemu tělu chybí železo…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Tělo potřebuje železo k výrobě hemoglobinu, což je bílkovina v červených krvinkách, která mu umožňuje přenášet kyslík po těle. Pokud ho nemá dostatek, tkáně a svaly nedostanou svou dávku kyslíku, aby mohly efektivně fungovat. To vede ke stavu zvanému anémie. Ačkoli existují různé typy anémie, anémie díky nedostatku železa je celosvětově nejčastější. Zároveň nedostatek železa může mít za následek příznaky, které mohou zásadně ovlivnit kvalitu vašeho života - dušnost, únava nebo snížená koncentrace.

Příčiny nedostatku železa:

- nedostatečný příjem železa v důsledku diety
- zánětlivé onemocnění střev
- zvýšená potřeba železa během těhotenství
- ztráta krve silnou menstruací nebo vnitřním krvácením

1. Neobvyklá únava

Pocit velké únavy je jedním z nejčastějších příznaků nedostatku železa. K této únavě dochází, protože vašemu tělu chybí železo, které potřebuje k tvorbě bílkoviny zvané hemoglobin, která pomáhá přenášet kyslík po těle. Bez dostatku hemoglobinu se do vašich tkání a svalů dostane méně kyslíku a díky tomu máte méně energie. Vaše srdce musí také pracovat intenzivněji, aby po těle rozpumpovalo co nejvíce krve bohaté na kyslík, což vás může unavit.


Únava je často považována za normální součást rušného, ​​moderního života, a proto je obtížné někdy diagnostikovat nedostatek železa pouze s tímto symptomem. Mnoho lidí s nedostatkem železa však pociťuje nízkou energii spolu se slabostí, pocit nebo mají potíže se soustředěním.

2. Bledá pleť

Bledá kůže nebo bledé zbarvení vnitřku dolních víček jsou další běžná známka nedostatku železa. Hemoglobin v červených krvinkách dává krvi červenou barvu, takže nízká hladina železa v krvi způsobuje, že krev je méně červená. Díky tomu lidé s nedostatkem železa mají nezdravou bledou barvu.

Bledá kůže může být lokální, a nebo se objeví po celém těle:

- tvář
- dásně
- uvnitř rtů nebo dolních víček

Pokud stáhnete spodní oční víčko dolů, vnitřní vrstva by měla mít zářivě červenou barvu. Pokud je barva světle růžová nebo žlutá barva, může to znamenat, že máte nedostatek železa. U lidí s tmavšími odstíny pleti to může být jediná oblast, kde je to patrné.

Bledá kůže je častěji pozorována u středně těžkých až těžkých případů anémie To je často jedna z prvních věcí, na kterou se váš lékař zaměří, když bude analizovat nedostatky železa. Finálně by nedostatek měl být potvrzen krevním testem.

3. Dušnost

Hemoglobin umožňuje vašim červeným krvinkám přenášet kyslík po těle. Když je hladina hemoglobinu nízká při nedostatku železa, bude nízká i hladina kyslíku. To znamená, že vaše svaly nedostanou dostatek kyslíku při běžných aktivitách, jako je například chůze. Pokud vám dochází dech při běžných každodenních úkolech, které vám dříve připadaly snadné, jako je chůze, stoupání po schodech nebo cvičení, může za to nedostatek železa.

4. Bolesti hlavy a závratě

Nedostatek železa může způsobit bolesti hlavy, zejména u žen, tento příznak se zdá být méně častý než ostatní a často se objevuje se závratěmi. K bolestem hlavy dochází v důsledku nízké hladiny hemoglobinu v červených krvinkách. V důsledku toho mohou cévy v mozku natéci a způsobit tlak a bolesti hlavy. Ačkoli existuje mnoho příčin bolestí hlavy, časté, opakující se bolesti hlavy a závratě mohou být známkou nedostatku železa.

5. Bušení srdce

Znatelně zvýšený srdeční tep, známý také jako bušení srdce, může být dalším symptomem anémie z nedostatku železa. Nedostatek kyslíku v oběhu může vést k nepravidelnému srdečním tepu nebo k pocitu, že vám srdce bije abnormálně rychle. V extrémních případech to může vést ke zvětšení srdce, srdečnímu šelestu nebo srdečnímu selhání. Tento příznak je naštěstí méně běžný, abyste ho zažili, museli byste mít dlouhodobě nedostatek železa.

6. Suché a poškozené vlasy a pokožka

Suchá a poškozená kůže spolu s vlasy mohou být dalšími známkami nedostatku železa. Nedostatek železa snižuje hladinu hemoglobinu v krvi, což může snížit množství kyslíku dostupného buňkám, které způsobují růst vlasů. Když má pokožky a vlasy nedostatek kyslíku, mohou být suché, slabé a padající.

Meruňkový koláč

Meruňkový koláč


Vynikající meruňkový koláč bude chutnac celé rodině.


Mandlový koláč s medem

Mandlový koláč s medem


Připravte si lahodný mandlový koláč, který je zároveň i velmi zdravý.


Špenátový koláč (quiche)

Špenátový koláč (quiche)


Tento lahodný slaný koláš pochází z Francie.


Kari z červené čočky

Kari z červené čočky


Jednoduchý recept na tradiční kari z červené čočky.


Ragú z červené řepy

Ragú z červené řepy


Červená řepa se řadí mezi nejzdravější plodiny naší Země.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Top 6 příznaků že vašemu tělu chybí železo…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: top, příznaků, vašemu, tělu, chybí, železo….


×