Top 5 rad jak si o Vánocích udržet zdravé bříško…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Nemusíte se zcela vyhýbat požitkářství, abyste se během svátků cítili dobře. Pokud však některé z těchto postupů zavedete včas, můžete zdraví svých střev podpořit a vyhnete se přílišným zažívacím potížím. Věděli jste, že přibližně 70 % vašeho imunitního systému se nachází ve střevech? Ať už tedy hledáte způsoby, jak si udržet zdraví trávicího traktu, nebo jen podpořit svůj imunitní systém během zimy, tyto tipy jsou určeny právě vám.

1./ Hara hachi bu

Jedná se o japonské rčení, které se doslova překládá jako "jez, dokud nejsi na 80 % sytý". Přejídání může způsobit velkou zátěž pro váš trávicí systém, což může vést k nepříjemným příznakům, jako je nadýmání, takže se snažte soustředit na to, abyste si vychutnali okamžik a jídlo, a jezte jen tehdy, když máte hlad a přestaňte jíst, když jste uspokojeni. Díky tomu bude váš trávicí systém pracovat efektivně, takže je méně pravděpodobné, že se budete cítit nepříjemně.

2./ Jezte zeleninu

Zelená zelenina jako je špenát, kapusta a brokolice, je bohatá na vlákninu, která je vhodná pro podporu zdravých střev. Některá zelenina jako je například zelí, může mít probiotické účinky, když se zkvasí a promění v kysané zelí - stane se z něj skvělé a zdravé koření pro různá jídla.

3./ Pijte málo alkoholu

Konzumace příliš velkého množství alkoholu může ovlivnit složení a rozmanitost prospěšných bakterií ve vašich střevech - proto nezapomeňte na míru! Zajímavé je, že druh alkoholu, který konzumujete, může mít na zdraví střev různý vliv. Studie naznačují, že mírná konzumace například červeného vína má příznivý vliv na střevní bakterie (pravděpodobně díky obsahu polyfenolů), zatímco jiné druhy alkoholu, jako je gin, hladinu prospěšných bakterií snižují.


4./ Nezapomeňte se hýbat

Fyzická aktivita, ať už se jedná o chůzi, jízdu na kole, domácí cvičení nebo třeba úklid domácnosti, má řadu zdravotních přínosů, od hubnutí až po zmírnění stresu. Studie spojují vyšší úroveň tělesné zdatnosti se zvýšenou mikrobiální rozmanitostí ve střevech, přičemž zdatní jedinci vykazují větší množství butyrátu, střevům prospěšné mastné kyseliny s krátkým řetězcem.

5./ Udělejte si čas na odpočinek

Bylo prokázáno, že nadměrná míra stresu snižuje rozmanitost střevní flóry a ovlivňuje prospěšné druhy bakterií, jako jsou laktobacily. Zvykněte si udělat si každý den čas pro sebe a využívejte relaxační techniky, jako je hluboké dýchání, meditace a uvědomování si vlastního těla.

Vegetariánská zelňačka

Vegetariánská zelňačka


Tradiční zelná polévka, které vás zasytí a naboostuje vitamíny.


Brokolicové karbanátky

Brokolicové karbanátky


Skvělá vegetariánská alternativa místo vánočního kapra.


Salát z bílé ředkve s chilli zálivkou

Salát z bílé ředkve s chilli zálivkou


Bílá ředkev je často opomíjená delikatesa plná zdraví.


Svařené víno / svařák

Svařené víno / svařák


Advent se bez svařáku prostě neobejde. Dopřejte si kapku tohoto skvostného moku.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Top 5 rad jak si o Vánocích udržet zdravé bříško…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: top, rad, jak, vánocích, udržet, zdravé, bříško….

Kde najít informace×