Top 5 Netradičních receptů na silvestrovské dobroty!

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Silvestr a oslava příchodu nového roku
V České republice běžně říkáme, že slavíme Silvestra, jelikož je to svátek, který připadá na 31. prosince, tedy na poslední den v roce, na Silvestra. Ale přesněji řečeno, slavíme příchod nového roku či Nový rok. Sejde se rodina, přátelé, známí a připraví se něco dobrého na zub. Přesně o půlnoci odbijí zvony dvanáct hodin a po celém světě začnou bouchat špunty šampaňských a ohňostroje. Je to pak kouzelná podívaná, avšak také hlasitá, což nedělá dobře jak domácím mazlíčkům, tak lesní zvěři. Proto je v některých oblastech odpalování ohňostrojů a petard zakázáno.

Ale ne všude se slaví příchod nového roku posledního prosince. Ve světě je nejrozšířenější gregoriánský kalendář, také u nás v Čechách, a podle něj připadá Nový rok na prvního ledna. Dle juliánského kalendáře připadá Nový rok na 14. ledna (našeho gregoriánského kalendáře). Juliánský kalendář používá pravoslavná církev. Ale pouze ortodoxní slaví Nový rok na 14. ledna, jedná se například o Srbsko, Rusko, Gruzii a Jeruzalém. Ostatní státy uctívající pravoslavnou církev sladili oslavy s kalendářem gregoriánským – např. Řecko, Kypr, Turecko, Polsko, Bulharsko, aj.

Čínský nový rok
Jinak je tomu například v Číně. Zde je datum oslav pohyblivé, oslavy připadají na den mezi 21. lednem a 21. únorem dle toho, kdy je nov prvního lunárního měsíce. Číňané pak slaví velice dlouho a jde pro ně o nejdůležitější svátek v roce.


Zajímavostí není nikdy dost
Například na Bali a Jávě se slaví Nový rok 30. března, sikhové ho slaví 14. března. Pokud byste chtěli vyrazit na silvestrovské oslavy do Thajska, tak si zarezervujte letenky na duben. V Thajsku pak bouchnete šampaňské několikrát v období mezi 13. a 15. dubnem. Nepálský nový rok se slaví v přibližně stejném rozmezí od 12. až 15. dubna.

Ať už oslavíte Silvestra na konci prosince v Čechách nebo jiný den na jiném místě planety, dopřejte si něco dobrého na zub. Máme zde pro vás několik nevšedních tipů!

Slané sušenky s mrkví

Slané sušenky s mrkví


Chcete vyzkoušet něco netradičního? Pusťte se hned do pečení těchto jedinečných sušenek.


Bramborové rolky na indický způsob

Bramborové rolky na indický způsob


Jestliže máte rádi indická jídla, připravte si na Silvestra jako pochoutku tyto bramborové rolky.


Ořechová paštika

Ořechová paštika


I z ořechů se dá připravit delikatesní paštika, která všechny hosty překvapí svou jemnou chutí.


Vaječná pomazánka s tofu

Vaječná pomazánka s tofu


Pro všechny milovníky tofu tady máme vynikající pomazánku.


Papriková pomazánka

Papriková pomazánka


Zase trochu jiná pomazánka. Obměňte starou dobrou klasiku toutu dobrotou, nebudete litovat.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Top 5 Netradičních receptů na silvestrovské dobroty!, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: top, netradičních, silvestrovské, dobroty!.

Kde najít informace×