Tepelná úprava potravin

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Tepelnou úpravou potravin, což je vaření v páře, vaření ve vodě, opékání, pečení, dušení, grilování, blanšírování, smažení apod., zpracováváme syrové suroviny na hotové pokrmy. Vlastně tím zvyšujeme jejich nutriční hodnotu. Takže i potraviny, které jsou za syrova nevhodné k požívání, jako třeba maso, můžeme po tepelné úpravě konzumovat. Je ale pravda, že nesprávnou tepelnou úpravou můžeme pokrm také významně znehodnotit. Dodržování určitých pravidel a informovanost tedy není vůbec na škodu.

Když už jsme to začali, a také protože se blíží nová grilovací sezóna, je nutné říci, že grilování na otevřeném ohni je pro naše zdraví ten nejnevhodnější způsob tepelného zpracování. U něj, podobně jako u smažení, se přepalováním tuků vytváří zdraví škodlivé látky. Navíc při smažení také dochází ke zvyšování množství tuků v potravinách, což většinou nechceme. Pokud ale máme rádi právě tyto tepelné úpravy, měli bychom umět co nejvíce využívat moderních technologií, jako je nádobí nebo folie umožňující tepelnou úpravu bez, anebo s omezeným množstvím tuku.

Maso je pro většinu z nás důležitou a nenahraditelnou součástí jídelníčku. Právě u masa je tepelná úprava velmi důležitá. Víme že každý způsob tepelného zpracování má jiný výsledný efekt i u stejného masa, což je skvělé, a milovníci dobrého jídla toho dokáží využít. Vždyť jinak chutná maso vařené, jinak pečené, jinak dušené a jinak grilované. A není to jen použitým kořením. Když si dobrý kuchař s kvalitním kusem masa umí poradit, nastávají kulinářské hody.

Právě u masa je tepelná úprava důležitá ale i z úplně jiného důvodu. Syrové maso je totiž skvělou živnou půdou pro mikroorganismy, které způsobují nemoci jako je salmonea, listerie, stafylokoky apod. Kromě toho může být také hostitelem různých parazitů, jako je například tasemnice nebo toxoplasma. Veterinární kontroly a různá nařízení sice nám, běžným spotřebitelům, zaručují nezávadnost masa, ale určitě není na škodu pojistit si tuto nezávadnost i správnou tepelnou úpravou. Při běžné tepelné úpravě masa se totiž mikroorganismy a parazité spolehlivě zničí. Běžná znamená v tomto případě hlavně dostatečně dlouhá.


Takže důkladné provaření a propečení masa by pro nás mělo být samozřejmostí. Krvavý biftek nebo tatarský biftek z mletého syrového hovězího bychom si měli dovolit pouze tehdy, máme-li naprosto spolehlivý zdroj používaného masa. Určitě není nutné dodávat, že ani k tepelnému zpracování nepoužíváme maso které již zapáchá, nebo má našedlou či nazelenalou barvu. Dále je dobré mít na paměti, že tepelně upravené a hned nespotřebované maso přechováváme v ledničce odděleně od syrových potravin, aby nedošlo ke kontaminaci.

Maso je důležitý zdroj bílkovin, minerálů, stopových prvků. Není vhodné ho úplně vyřadit ze stravy. Hlavně u dětí a mladých lidí by to mohlo mít neblahý vliv na jejich zdravý vývoj. Je tudíž neoddělitelnou součástí zdravé a pestré stravy. Není ale nutné konzumovat ho každý den a není nutné to přehánět s velikostí porcí. Jsou i další zdroje všech těch důležitých živin které obsahuje. Tady je namístě si připomenout že dodržovat pestrost a rozmanitost našeho jídleníčku je to nejlepší, co pro své zdraví můžeme udělat. A určitě ani naše chuťové buňky při tom nepřijdou zkrátka.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Tepelná úprava potravin, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Tepelná úprava potravin.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: tepelná, úprava, potravin.

Kde najít informace×