Svatomartinské víno 2017

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Svátek Sv. Martina, 11. listopad 2017, je pro všechny milovníky vína, a především pro vinaře, důležitým a s napětím očekávaným dnem. Tento den totiž mohou poprvé ochutnat nové mladé víno tohoto ročníku a posoudit tak celou letošní úrodu, které předchází vždy celoroční tvrdá práce na vinicích.

Tento zvyk připíjet si na Sv. Martina mladými víny je u nás známý již od dob vlády Josefa II. Začátkem listopadu končila vinařům pracujícím u sedláků služba a některá vína bývala už tou dobou ve sklepě „vyčištěna“, a tak bylo zvykem ochutnávat novou úrodu. Pomalu se blížil advent spojený s půstem, a tak Sv. Martin byl ještě spojován s časem veselí a hodování. Z té doby pochází také spojení Svatomartinská vína a svatomartinská husa.

Po roce 1948 tento pěkný zvyk u nás postupně upadal do zapomnění. Na myšlenku oživit znovu tradici mladých vín přivedl vinařství „Vinné sklepy Valtice“ prof. Milan Šamánek, jeden z nejvýznamnějších světových kardiologů. Také díky němu se tomuto vinařství podařilo obnovit okolo roku 1993 tuto starou tradici jako prvnímu vinařství u nás. Jak říká generální ředitel „CHATEU VALTICE – Vinné sklepy Valtice Marek Šťastný, je to také velká příležitost pro všechny vinaře ukázat světu, že Česká republika umí udělat vína světové kvality.

Přes všechny rozmary letošního počasí, s kterými se potýkali všichni vinaři, se z hlediska kvality ukazuje letošní úroda jako velmi dobrá. Obchodní ředitel vinařství „Zámecké vinařství Bzenec“ Roman Sečka hodnotí vína jako aromaticky velmi přitažlivá, s příjemným ovocným chuťovým profilem.


Také František Drahonský, ředitel vinařství „Víno Mikulov“, je spokojen. Přes nepříznivé podmínky v podobě jarních mrazů a katastrofálního sucha v letních měsících mají vína podle něho velmi dobrý potenciál a kvalitou předčila očekávání.

Vysokou kvalitu letošních hroznů potvrzuje také jak ředitel vinařství „Habánské sklepy“ Josef Svoboda, tak také jednatel vinařství z obce Novosedly  vinařství „Kovács“ David Šťastný.

Většina vinařů se shodla v tom, že i když je celkový objem sklizně podle odhadů o 8% pod dlouhodobým průměrem, s kvalitou hroznů jsou velmi spokojeni. I přes výkyvy počasí a náročnou sklizeň komplikovanou dešti se milovníci vína mohou letos těšit na dobré Svatomartinské víno. Na trh bude uvedeno přibližně 2 196 000 lahví.

Svatomartinské víno zraje velmi krátce a postupy, které jsou u výroby vína běžné, se pouze urychlují. V tomto mladém víně ještě mnohdy doznívá chuť hroznů a rozmanitost jeho chutí a vůní je velmi široká. Jak  poeticky říká ředitel vinařství „Habánské sklepy“ Josef Svoboda, je zajímavé, že v relativně krátkém podzimním období je možné zaznamenat proměnu mladých vín v tekutinu s duší.

Svatomartinská vína se mají otevřít až v den Sv. Martina 11. listopadu. Mnohá z těchto jiskřivých mladých vín báječně doplní tu neodmyslitelnou svatomartinskou husu. Inspirací pro nákup letošního Svatomartinského vína může být tento krátký přehled z nabídky pěti významných vinařství.

CHATEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice nabízí tato vína:

Svatomartinské bílé Veltlínské červené rané
Svatomartinské bílé Muškát moravský
Svatomartinské červené Modrý Portugal
Svatomartinské bílé Muller Thurgau
Svatomartinské růžové Svatovavřinecké rosé
Svatomartinské červené Svatovavřinecké

Vinařství Kovacs nabízí tato vína:
Svatomartinské bílé Muškát moravský
Svatomartinské růžové - Zweigeltrebe rosé
Svatomartinské červené – Svatovavřinecké

Vinařství Habánské sklepy nabízí tato vína:
Habánské sklepy Svatomartinské Modrý Portugal 2017
Habánské sklepy Svatomartinské Muškát moravský 2017
Habánské sklepy Svatomartinské Zweigeltrebe rosé 2017

Vinařství Víno Mikulov nabízí tato vína:
Víno Mikulov Svatomartinské Muller Thurgau 2017
Víno Mikulov Svatomartinské Svatovavřinecké rosé 2017
Víno Mikulov Svatomartinské Svatovavřinecké 2017

Zámecké vinařství Bzenec nabízí tato vína:
Muller Thurgau, Svatomartinské 2017
Muškát Moravský, Svatomartinské 2017
Svatovavřinecké, Svatomartinské 2017
Svatovavřinecké rosé, Svatomartinské 2017

Kromě již známého pravidla pro otevření Svatomartinského vína 11.11. je tu ještě několik pravidel dalších. Svatomartinské víno se nalévá vždy z láhve a ne ze sudu. Na etiketě na láhvi nesmí chybět logo Svatomartinského vína, tj. značka se Sv. Martinem na bílém koni a láhev by měla být na hrdle označena datem ročníku.

A když již tohle všechno víme, a možná i patříme k milovníkům tohoto výjimečného moku, nic nám nebrání ochutnat letošní mladé, jiskřivé, svěží a ovocité víno s osobitým charakterem, ať už se svatomartinskou husou nebo bez ní.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Svatomartinské víno 2017, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Svatomartinské víno 2017.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: svatomartinské, víno, 2017.

Kde najít informace×