Svatomartinské posvícení: dobroty, které prověřil čas
Ke svatému Martinovi tradičně patří masová pečínka z opeřence, konkrétně z husy. V tento svátek se však podávaly pokrmy nejen masité, ale také sladké. Co nesmělo na sv. Martina chybět na stole?
K datu 11. listopadu se váže hned několik tradic, které jsou spojené s oblíbeným světcem, ale také s mladým vínem. V tento den se slaví svátek svatého Martina, který býval římským vojákem. Když se s žebrákem podělil o svůj vojenský plášť, v noci se mu zjevil Kristus a Martin prozřel. Opustil vojenskou službu, přijal křest a žil velmi skromně. Domov našel u města Poitiers, kde založil klášter a v roce 371 byl zvolen biskupem v Tours. Za svého života se těšil veliké úctě a skonal kolem roku 397. Martin se stal patronem vojáků, žebráků, ale také koní a řemeslníků, kteří mají s koňmi co dočinění. Světec je považován za ochránce zvířat, tedy i hus.
Zima se blíží
Podle kalendáře zima nastává o zimním slunovratu, který letos připadá na 21. prosince. Sníh a teploty pod nulou se však často objevují už před slunovratem a v hospodářském roce platil za začátek zimy právě svátek svatého Martina, jak dokládají i některé pranostiky.
Na svatého Martina pláče husí rodina
Pečená martinská husa je pokrm, který se podává od 15. století až do dnešních dob. Jen už v něm není tolik symboliky jako v dobách dávno minulých. A proč se jí zrovna husy? S tím jsou spojeny legendy o Martinovi a jeho jmenování biskupem. Martin údajně o takovou poctu příliš nestál a chtěl dál zůstat v ústraní. Před církevní delegací se proto ukryl v husníku, kde ho však vyplašené husy svým kejháním prozradily. Další z legend praví, že hlasité husy jednou překazily Martinovo kázání. Za tyto skutky si prý opeřenci zaslouží jít ve svátek svatého Martina na pekáč.
Sladké pečené dobroty
Pekly se však nejen husy, ale také sladké dobroty, konkrétně rohlíky. Přezdívalo se jim také rohy nebo podkovy, protože tvarem připomínaly rohy dobytka nebo podkovy koně svatého Martina. Rohlíky se zpravidla plnily mákem či povidly. V nedělním díle pořadu Herbář se pekly s náplní ořechovou a kakaovou, tak se nechte inspirovat.
Recept na svatomartinské rohlíky
Suroviny na těsto: 200 g studeného másla, 200 g čerstvého sýru, 250 hladké mouky, špetka soli
Suroviny pro ořechovou náplň: 200 g vlašských ořechů, 1 – 2 lžíce meruňkové marmelády, mletá skořice, mletý hřebíček
Suroviny pro kakaovou náplň: 100 g kakaa, 100 g cukru, 100 g másla
moučkový cukr pro ozdobu
Postup:
1. Do velké mísy nastrouháme máslo, přidáme sýr, mouku, sůl a směs krátce prohněteme. Těsto zabalíme do fólie nebo pečícího papíru a uložíme na chvíli do lednice.
2. Ořechy nameleme a v misce je smícháme s marmeládou a kořením. V jiné misce promícháme povolené máslo, kakao a cukr do tužší pomazánky.
3. Vychlazené těsto rozdělíme na dva díly. Každý díl na pomoučeném vále vyválíme do placky. Jednu placku potřeme ořechovou a druhou kakaovou náplní. Každou placku rozřízneme na dvanáct výsečí a od širšího konce ke špičce smotáme rohlíček.
4. Troubu předehřejeme na 180°C. Rohlíčky vyskládáme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme 10 – 15 minut. Lehce vychlazené pečivo pocukrujeme moučkovým cukrem a podáváme.
Svatomartinská husa
Tento pokrm je sice tučný, ale jednou do roka si ho můžeme dopřát s klidným svědomím.
Ořechové rohlíčky
Nejen na Vánoce chutnají ořechové rohlíčky. Vedle martinských si je klidně můžete připravit už na svatého Martina.
Kachna na medu a víně s červeným zelím
Kachna je dalším opeřencem, který sice má tučnější maso, ale výtečně chutná. Třeba na víně, s červeným zelím.
Rumová piškotová bábovka
Komu se nechtějí motat rohlíčky, může na martinské posvícení připravit tuto sváteční bábovku.
Játrová paštika z kuřecích jater
Také paštiky patří na martinskou tabuli, ať už ty husí nebo například kuřecí.