Sdílet:

Strava bez cukru

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Snažíte se zhubnout a nejde vám to? Zkusili jste už několik diet, cvičení a stále je to jak na houpačce? Kila jdou nahoru a dolů? Možná by pomohlo vyřadit z jídelníčku a vlastně ze života cukry. Možná si říkáte, že vůbec nesladíte, takže se vás to netýká. Ale většina z nás si vůbec neuvědomuje, kolik cukru sníme, aniž bychom o tom věděli. Cukr je do různých potravin přidáván, aby chutnaly lépe a svým způsobem u nás vytvářely závislost. Jelikož konzumace cukru uvolňuje v našem mozku betaendorfiny, což jsou látky, které u nás navozují pocit spokojenosti, uvolnění a blaha. Jsou to přímí příbuzní s endorfiny, které se do těla vyplavují, např. když jsme zamilovaní. Tak posuďte sami, jak asi závažná je závislost našeho těla a mysli na cukru?!

Pozor na přidaný cukr
Velký problém v dnešní době je, že kupované potraviny jsou cukry přímo napěchované, ačkoliv to na chuti nejde poznat. Proto je důležité si číst etikety na obalech a vybírat si. Základním měřítkem by pro vás mohlo být, že 4 gramy je jedna čajová lžička cukru. Nevěřte, že vše co koupíte ve zdravé výživě, je zdravé. Dost často totiž firmy rafinovaný cukr nahradí fruktózou a jedná se tedy o kalorickou bombu. Také výrobky doslazované stévií jsou dobrý marketingový tah – většinou je tam velice nízký podíl stévie a cukr pouze doplňuje (např. Coca Cola Life slazená stévií obsahuje pouze 8 kostek cukru oproti klasickým 10-ti). Nejlepší je si co nejvíce pochutin vyrobit doma sami.

Co vyřadit z jídelníčku?
Pokud chcete cukr odstranit úplně, měli byste ho přestat jíst po dobu dvou měsíců a vyřadit i ovoce. Nejdříve budete mít „absťák“, ale pak už přestanete mít chutě na sladké úplně. Po této době můžete zařadit nízkofruktózové ovoce. Jak na to? Vyřaďte cukr ve všech podobách i med, agávový sirup, cereálie, všechny sladkosti a sladké, marmelády a džemy, ochucovadla jako kečup, barbecue omáčky, apod., slazené, ale i sladké nápoje, sušené ovoce, ochucené nízkotučné jogurty a jogurtové nápoje. Dále vyřaďte pečivo a vlastně všechno co je vyrobeno z pšenice, brambory, bílou rýži, krekry a chipsy, jelikož to vše obsahuje cukr a zvyšuje tak hladinu cukru v krvi – to způsobuje opět chuť na sladké. Cukr nahraďte přirozeným příjmem kvalitních tuků a bílkovin. Možná byste tomu nevěřili, ale šílenou chuť na sladké vám pomohou zahnat např. oříšky (samozřejmě nesolené a stačí hrst) jako jsou mandle, vlašáky, pekanové, para, apod., nebo kousek tučného sýra, pudink z chia semínek či lžíce kokosového oleje.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Strava bez cukru, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Strava bez cukru.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: strava, bez, cukru.

Kde najít informace×