Stévie, slazení bez kalorií

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Už jste někdy slyšeli o stévii sladké? Jedná se o malou tropickou rostlinku, která je až 300 krát sladší než cukr. Z toho vyplívá, že jí stačí opravdu malé množství na oslazení čaje či kávy. Používá se jako náhražka cukru i do různých potravin. Dlouhou dobu byla ve světě i u nás zakázána, jelikož nebyly vypracovány dostatečné studie, které by potvrzovaly její nezávadnost. V roce 2011 byla stévie v Evropské Unii schválena jako sladidlo a je označována jako E 960. Je téměř nekalorická, nekazí se po ní zuby a je vhodná pro diabetiky.

Stévie jako sladidlo
Možná vás již napadlo, že již existují sladidla, tak proč ještě stévie? Sladidla jako sacharin a cyklamáty jsou používána od začátku 20. století, ale bylo zjištěno, že mají karcinogenní neboli rakovinotvorné účinky. Sladidla vyráběná ze stévie jsou přírodního původu, a proto jsou zdraví prospěšnější. Dají se koupit v podobě tabletek v lékárnách nebo ve zdravých výživách. V některých zemích už se dokonce používá k doslazování coca-coly. Jen pro zajímavost, největším producentem steviózy na světě je Čína.

A jak se s ní sladí?
Samozřejmě, pokud nejste příznivci sladidel/tabletek. Můžete si domů pořídit malou rostlinku a její lístky používat čerstvé nebo si je zamrazit či usušit. Sušená stévie je běžně k dostání ve zdravých výživách, obchodech se sypanými čaji a bylinkářstvích. Sladkost si můžete vyzkoušet přímým ochutnáním, ale pro lepší představu si uvařte čaj a oslaďte stevií. Stačí na špičku čajové lžičky a podle chuti ještě doslazovat. Sypanou stévii vložte do čajového sítka a přelijte společně s čajem vroucí vodou. Stévie je také vhodná do pečení, zejména do koláčů a sušenek pro děti, které jsou hyperaktivní. Omezíte tím příjem kalorií, které děti startují k akci. Můžete vyzkoušet i do vánočního cukroví, budete mlsat s nízkým příjmem kalorií, tím pádem bez výčitek.    Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Stévie, slazení bez kalorií, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Stévie, slazení bez kalorií.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: stévie,, slazení, bez, kalorií.

Kde najít informace×