Steak z vašeho grilu může být právě tak skvělý, jako od proslulého šéfkuchaře
Letošní grilovací sezóna právě začíná. Blíží se netrpělivě očekávané léto s dlouhými dny a příjemnými teplými večery. Veselé léto s posezením s rodinou a přáteli na zahradě, léto s grilováním masa, ovoce, zeleniny, zkrátka všeho co se dá. Dnes si připomeneme, jak si připravit ten nejšťavnatější a nejdokonalejší steak. Není to vůbec složité, stačí dodržet pár základních pravidel.
Začneme výběrem masa. Kdo má rád steaky spíš libovější, měl by sáhnout buď po hovězí kýtě - ořechu, nebo po mase z květové špičky, která patří k nejkvalitnějšímu hovězímu masu. Hodí se i měkké a křehké maso ze zadní kýty vrchní špičky.
Výraznou chuť dodává masu tuk. Proto mnozí máme raději steaky šťavnatější a s výraznější chutí. A tak sáhneme po prorostlejším mase, třeba z vysokého roštěnce s tukovým mramorováním, nebo po velmi jemné svíčkové s nízkým roštěncem, což je steak ve tvaru písmene T a skládá se právě z těchto dvou druhů masa. Ten se griluje i s kostí, dodá to steaku šťavnatost a skvělou chuť. A také můžete grilovat i steak jen z nízkého roštěnce nebo z hovězí plece.
V každém případě by maso mělo být patřičně vyzrálé. Když si necháte poradit od dobrého řezníka, uděláte jen dobře.
Abyste připravili skvělý steak, není potřeba žádné dlouhé marinování. Profíci použijí jen sůl a pepř a to oboje společně s kvalitním olejem rukama jemně vmasírují do plátku masa, jehož výška bývá okolo 2 cm.
Důležitá je nejen teplota grilu, ale i masa. Nikdy maso negrilujeme hned po vyndání z ledničky. Alespoň hodinu ho necháme ležet v pokojové teplotě. Správně rozpálený gril na grilování steaku poznáme tak, že že když položíme ruku nad gril ve výšce cca 5 cm, vydržíme ji tam mít jen pár sekund.
A už jsme u propečení masa a délky pečení. Někdo má rád steaky krvavé, někdo středně propečené, někdo zcela propečené. Takže přibližná doba grilování je cca 2,5 minuty z každé strany u krvavého steaku, 4 minuty z každé strany u středně propečeného steaku a cca 6 minut u steaku úplně propečeného.
To, že nikdy maso nepropichujeme vidličkou, ale obracíme pomocí kleští, je samozřejmostí.
Po upečení je dobré nechat každý steak chvíli ležet. Uložíme ho do nádoby s víkem a na mírném teple ho necháme asi 8 minut odpočívat.
Steaky jsou hotové a můžete si na nich s radostí pochutnávat. Někdo má rád přelití steaku některou z omáček, třeba pepřovou, chimichurri, nebo nějakou jinou oblíbenou bylinkovou omáčkou. Přílohou ke steakům většinou bývají hranolky, luxusní bramborová kaše, nebo na másle restovaná čerstvá zelenina.
Užijte si krásné a dlouhé léto na zahradě u grilu a pochutnejte si třeba právě na kvalitním a profesionálně připraveném steaku.