Sója plná bílkovin

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Luštěnina pro naše zdraví
Sója luštinatá se vyznačuje svým vysokým obsahem bílkovin, proto je oblíbená mezi vegetariány, vegany a dietáři. Tato plodina se používá jako krmivo pro hospodářská zvířata a jako surovina pro další zpracování v potravinářském průmyslu. Sója se pěstuje v tropickém a subtropickém podnebném pásu, ale také v teplých oblastech pásu mírného. Bohužel díky rozšiřování plantáží v Jižní Americe dochází ke kácení velkých ploch deštného pralesa. Proto se Světový fond na ochranu přírody (WWF) od roku 2004 zasazuje o ohleduplné a ekologické pěstování. Důležité je také zmínit, že světová produkce sóji je přibližně ze 65% geneticky modifikována. V EU však platí povinnost označovat výrobky s větším podílem než 0,9% GM odrůdy.

Co vlastně sója obsahuje?
Sója obsahuje až 35% bílkovin a je velice bohatá na aminokyseliny. Je také známo, že sója obsahuje fytoestrogeny, což jsou přírodní látky podobné ženským hormonům. Proto se doporučuje ženám v přechodu. Dále by sója měla podporovat náš imunitní systém, obsahuje také vápník ve formě, která je dobře zabudovatelná do našich kostí. Významná složka je také lecitin, který podporuje správnou funkci mozku. Pozor! Sója jako taková nebo mouka z ní, je pro náš trávicí systém velmi těžko stravitelná, jelikož má složitou chemickou vazbu. Proto lidé našly způsoby zpracování a úpravy sóji, které nám umožňují snadnou stravitelnost. Ještě je důležité zmínit, že mnoho lidí v Americe a v Evropě je na sóju alergických.

Výrobky ze sóji
V dnešní době existuje mnoho výrobků ze sóji, které jsou běžně k dostání ve zdravých výživách a v potravinových řetězcích. Snad nejvíce používané a prodávané je tofu, kterým se dá lehce nahradit maso. Sójová mléka a jogurty mají mnoho příchutí a vyznačují se jemnou chutí. Dále můžeme zmínit sójový olej, tempeh, miso, natto, sójovou omáčku, pomazánky, paté a sójovou mouku.  Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Sója plná bílkovin, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Sója plná bílkovin.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: sója, plná, bílkovin.

Kde najít informace×