Snídaně, oběd, večeře, svačiny – nevíte, co si dát zdravého?

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Začínáte řešit svůj jídelníček a nevíte, co za potraviny zařadit? Jíte pořád to samé dokola a hledáte inspiraci pro vaše ...

Začínáte řešit svůj jídelníček a nevíte, co za potraviny zařadit? Jíte pořád to samé dokola a hledáte inspiraci pro vaše vaření? Tak zbystřete! V tomto článku najdete nejen jednotlivé potraviny, které můžete využít pro dané jídlo dne, ale i různé kombinace pro větší variabilitu ve vaší stravě. Pojďme se na ně podívat.

SNÍDANĚ

Snídaně je jako první jídlo dne velmi důležitá. Existují sice lidé, kterým vyhovuje odstartovat svůj jídelní režim až obědem, nicméně pro většinu populace je nejpřirozenější rozběhnout trávení hned po ránu. Pokud vás čeká aktivní dopoledne, zvolte do své snídaně raději zdroje sacharidů. Pokud však plánujete sedět v kanceláři či podobně odpočinkovou činnost, měly by převažovat zdroje tuků. Bílkoviny pak zařaďte do každého jídla.

Jaké potraviny jsou vhodné ke snídani?


Zde se nabízejí ovesné vločky, ovesná kaše či jiná kaše (př. pohanková, rýžová atd.), rýžové chlebíčky, bílé neslazené jogurty, domácí müsli bez přidaného cukru, ovoce, 100% žitný/slunečnicový chléb či jiné pečivo, šunka, sýry, zelenina, nízkotučná mozzarella, ricotta, Cottage sýr, kefír, ořechy, semena, vejce apod.

Jaké například zvolit kombinace ke snídani?

-Ovesné vločky zalít horkou vodou/mlékem + ovoce + med (agáve sirup) + trocha ořechů -Žitný chléb + vysokoprocentní šunka + lučina + zelenina -Bílý jogurt neslazený + ovoce + ovesné vločky + oříšky -Rýžové chlebíčky + avokádová pomazánka + kus ovoce či zelenina -Míchaná vajíčka se šunkou + žitný chléb + zelenina -Vaječná omeleta + kvalitní pečivo + zelenina

DOPOLEDNÍ A ODPOLEDNÍ SVAČINA

Jaké potraviny jsou vhodné ke svačině?

Viz snídaně.

Jaké zvolit kombinace ke svačině?

-Půl vaničky tvarohu + kus ovoce
-Acidofilní mléko, kefír, podmáslí (nejlépe neslazené nebo s nízkým obsahem cukru)
-Bílý jogurt + kus ovoce + ořechy
-Žitné, celozrnné, špaldové pečivo + tvarohová pomazánka/Cottage sýr
-Tyčinka proteinová, müsli tyčinka (ale pozor na složení!)
-Ochucený jogurt/tvaroh s proteinem
-Domácí smoothie
-Rýžové chlebíčky + šunka + zelenina

OBĚD A VEČEŘE

Jaké potraviny jsou vhodné na oběd a večeři?

Sem by se dala zařadit celá škála potravin, např. maso kuřecí, krůtí, hovězí, rybí, sójové, tofu, šmakoun, seitan, tempeh, luštěniny, mořské plody, rýže, brambory, batáty, celozrnné těstoviny, pohanka, kuskus, bulgur, houby, zelenina (čerstvá, tepelně upravená, mražená), sýry s nižším procentem tuku (př. eidam, nízkotučný hermelín apod.).

Jaké zvolit kombinace?

-Kuřecí maso + rýže, brambory + zelenina
-Losos na zeleninovém salátu + brambory
-Čočka + volské oko + párek s vysokým procentem masa
-Celozrnný kuskus + kuřecí maso + sušené rajčata či jiná zelenina
-Sójové maso + celozrnné těstoviny + zelenina
-Krůtí maso + fazolky na cibulce + brambor
-Zeleninový salát + tuňák ve vlastní šťávě + vejce
-Čočkový salát + tofu + zelenina
-Sójové maso + mražená zelenina + rýže
-100% hovězí burger + celozrnné pečivo + zelenina
-Vaječná omeleta + šunka + zelenina

Zdravé nerovná se dietní

Doufám, že vám tento článek přinesl alespoň trochu inspirace k tomu, jak si složit jídlo na celý den. Možností je samozřejmě nekonečno a na internetu naleznete spousty jednoduchých, rychlých a zdravých receptů. Také se nebojte experimentovat a nezařazujte pouze maso, ale i rostlinné zdroje bílkovin. Nezapomeňte: nejdůležitější je pestrost a vyváženost! Množství jednotlivých potravin pak závisí na spoustě faktorech. Nicméně pro udržení zdravého životního stylu vám stačí jíst pravidelně, z 80 % zdravě, nepřejídat se a zařazovat pravidelný pohyb. Jiné kouzlo v tom není. Pokud však chcete hubnout, budete potřebovat hlubší znalosti o jednotlivých potravinách. Nicméně i tento článek vám jako inspirace může pomoci.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Snídaně, oběd, večeře, svačiny – nevíte, co si dát zdravého?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: snídaně,, oběd,, večeře,, svačiny, nevíte,, dát, zdravého?.


×