Slimáci, pohroma na zahradě! Jak se jich zbavit?
Na nedostatek vláhy na zahradě si letos nelze stěžovat a zahrádkáři tak mohou s uspokojením sledovat jak ovoce, zelenina i okrasné květiny krásně rostou. Jenže! S dostatkem vody se v zahradách objevují také nezvaní hosté v podobě slimáků, kteří se bez skrupulí vrhají na pracně vypiplané výpěstky. Jak se zbavit slimáků v zahradě? Úkol je to nesnadný, ale má řešení!
Pohled na hnědé slizké mlže není zrovna lákavý a představa jak se zakusují do právě vzrostlých okurek či ředkviček je svůdná ještě méně. Slimáci obývají zahrady už od jara a ubytovat se mohou až do října, proto je třeba proti jejich množení včas zakročit a podniknout protiopatření.
Druhů slimáků je hned několik a mezi nejobávanější z nich patří plzák španělský. Toto nevzhledné zvířátko je oboupohlavní, dokáže se samo rozmnožovat, a to hned několikrát do roka. Mezi hlavní sezónu kladení vajec obvykle patří období kolem poloviny srpna, a v tuto dobu je třeba mít ochranu proti slimákům již vyřešenou, protože jeden exemplář dokáže naklást snůšku hned několikrát za rok. Vajíček tak může být v konečném součtu i několik stovek.
Slimáci se dají hubit chemickou cestou, v podobě granulí, ale existují i babské rady jak na ně. Ty sice vyžadují více úsilí i trpělivosti, ale zároveň nepředstavují zatížení pro přírodu, na rozdíl od "chemických zbraní".
Tipy, jak se zbavit slimáků
1) Sběr jako nejefektivnější způsob - jakmile se na zahradě začnou objevovat tito nahnědlí tvorové, je třeba je sesbírat. Slimáci jsou nejaktivnější po setmění, v noci i brzy ráno, a to je ideální doba k jejich sběru. Plže lze hromadit například do kýble a pak přichází na řadu úkol nejtěžší - jejich likvidace. Slimáky neházíme přes plot, protože by se na zahradu brzy vrátili. Je třeba je usmrtit, a to například horkou vodou. Prosím, nepoužívejte na ně sůl. I když jsou otravní, tak pomalou a krutou smrt si nezaslouží!
2) Znepříjemnit jim život - otravným plžům se daří na vlhkých, stinných místech. Úkryt si hledají ve vysoké trávě i pod kameny či nejrůznějšími předměty, které lze na zahradě nalézt. Zelené "království" je proto třeba pečlivě udržovat, trávu pravidelně sekat a nenechat věci zbytečně válet na travnatých plochách. Zalévat se doporučuje přímo ke kořenům rostlin, ne plošně, a to nejlépe v ranních hodinách.
Slimáci nemají rádi na své cestě překážky, a proto je dobré v okolí zeleninových záhonů vytvořit ochrannou zónu v podobě vrstvy jehličí, skořápek od vajec či ořechů, pilin, mulčovací kůry apod.
3) Ochranná bariéra - záhony lze ochránit i tak, že kolem nich postavíme plůtek z vlnitého plechu. Jeho výška musí být minimálně 15 cm a plech je nutné zasunout dostatečně hluboko do země, aby ho slimáci nemohli podlézt. Okraj plechu ohneme směrem od záhonu, čímž ztížíme plžům přelézání.
4) Nástrahy - proti slimákům lze bojovat i za pomoci nástrah. Do země zakopeme dostatečně vysokou sklenici, jejíž okraj bude vykukovat asi 1 cm nad zemí. Do nádoby nalijeme pivo nebo droždí rozpuštěné ve vodě, a tím vytvoříme "vražedný bazén", které slimáky naláká a zároveň usmrtí.
5) Aromatické rostliny - plžům nejsou po chuti výrazné vůně. Okolo záhonů proto vysazujeme česnek, cibuli, libeček, mátu, tymián, šalvěj, pivoňky, afrikány či například měsíček lékařský.
Na závěr nutno podotknout, že ani jedna z uvedených metod není stoprocentní, a pokud populace slimáků překročí únosnou mez, je třeba přistoupit k její chemické likvidaci. V zahradnictvích jsou k dostání kromě granulí také speciální biologické prostředky proti slimákům - parazitické hlístice. Ty proniknout do těla škůdců a celkem spolehlivě je zahubí.
Grilovaný kuřecí plátek s bylinkami
Čerstvé bylinky dodají jídlu porci atraktivity navíc a po grilovaném kuřecím plátku se jen zapráší.
Bylinkový dresink
Zálivka s bylinkami ozvláštní salát, ale podávat ji lze i jako dip například k hranolkům.