Sláva větrákům aneb chládek za pár korun

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Teplo nejen venku, ale letní vedra už dorazila i k vám domů a vy nutně potřebujete pořádné ochlazení? Pomocníka, který vám příjemně ochladí klima nejen v obývacím pokoji, ale i v kuchyni při vaření nebo spánek v ložnici? Nemáte-li zrovna volnou hotovost na nákup klimatizace, máme pro vás skvělé řešení za pár stokorun, které si navíc s teplem poradí stejně dobře, jako často předražená klimatizace.

Stolní, stojanový, sloupový, stropní či podlahový?

Tak velký je výběr z mnoha modelů větráků, takže vybrat si ten pravý rozhodně není těžké ani nemožné.

Stolní modely větráku jsou skvělé pro ochlazení při práci nejen u pracovního stolu, ale výborně poslouží i u vaření či v malé místnosti.


Stojanové modely větráku se hodí do větších místností. Průměr hlavice je větší a jsou tak mnohem výkonnější. Navíc disponují větším počtem rychlostí i luxusem otáčení do stran, díky čemuž jsou účinky větrání efektivnější. O dokonalý komfort se pak postará stojanový větrák, který se umí automaticky otáčet na obě strany a poskytne tak místnosti skvělý svěží vánek. Oceníte u něj i nastavitelný sklon hlavy, díky které můžete nasměrovat proudění chladného vzduchu tak, jak je vám to příjemné.

Designovou lahůdkou je nepochybně sloupový větrák, který funguje na stejném principu jako větrák stojanový, umí však mnohem decentněji a citlivě splynout s interiérem a působit nenápadně. Sloupový větrák také nezabírá tolik místa a často si můžete vybrat i model s oblíbeným dálkovým ovládáním či časovačem.

Podlahový větrák je do prostorných domů nejlepší volbou. Jsou vybaveny dvakrát větším výkonem a tak umí ve vaší domácnosti zařídit pořádný vánek. I proto jsou však vhodnější pro větší domy, kde s lehkostí sobě vlastní se dokáží postarat o příjemné proudění vzduchu v celé místnosti. Důležité je však namířit je na strop či stěnu.

Zapomenout nesmíme ani na lahůdku v podobě stropního větráku. K mání jsou v luxusním stylovém provedení a jsou mimořádně výkonné.

Nezapomeňte na bezpečné používání

Rozhodně není moudré investovat nemalý peníz do výrobků na pochybné tržnici. Nejde totiž jen o jeho kvalitu, ale také bezpečnost, která je obzvláště u větráku velmi důležitá. Každý větrák musí být opatřen spolehlivou kovovou mřížkou, která brání nechtěnému i záměrnému dotyku s rotujícími lopatkami větráku. Obzvláště máte-li doma děti či domácí mazlíčky je to velmi klíčové. Jen u kvalitních výrobků je mřížka dostatečně pevná, tuhá a zabezpečena před nechtěným otevřením. I velikost ok mřížky má svá pravidla – ani dětské prstíky jimi nesmí projít.

Na co si dát pozor při výběru?

Modelů větráků je skutečně nespočet, je tak dobré se při nákupu zaměřit i na pár dalších detailů. Jedním z velmi důležitých faktorů je hlučnost větráku při jeho provozu. Obzvláště ve večerních hodinách by vám velká hlučnost mohla snadno znepříjemnit sledování televize i usínání.Dalším významným prvkem je kvalita motoru, který má vliv i na zmiňovanou hlučnost, ale také životnost větráku. Vybírejte tedy kvalitní značky, které k výrobě používají spolehlivé součástky a motor se jen tak neopotřebuje.

Příjemné ochlazení jde ruku v ruce se správným použitím!

Možná pro vás bude překvapením, že větráky jsou z pohledu lékařů i alergologů více bezpečné než klimatizace. U ní často hrozí angíny a nachlazení z jejího nesprávného nastavení. I větrák je však důležité správně používat. Chladný proudící vzduch zvyšuje odpařování potu, čímž se pocitově cítíme lépe. Pokud však chlad bude příliš velký, hrozí prochladnutí, záněty i bolesti hlavy, kloubů a svalů. Proto jako ve všem, i v případě používání větráku platí – všeho s mírou. Rozhodně není vhodné sedět v přílišné blízkosti větráku či v průvanu. Ani používání v prašném prostředí není vhodné - obzvláště pro alergiky.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Sláva větrákům aneb chládek za pár korun, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Sláva větrákům aneb chládek za pár korun.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: sláva, větrákům, aneb, chládek, pár, korun.

Kde najít informace×